reklama

Rýchlosť v doprave narastá až na vesmírne hodnoty

Keď prví ľudia začali namiesto koní používať na prepravu stroje, tak iste netušili, kam sa to za niekoľko rokov dostane. Rýchlosti dnešných dopravných prostriedkov sú závratné, ale fascinujúce je aj niečo úplne iné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Keď hovoríme o koňoch, tak prvý pokrok bol voz. Kôň oveľa viac utiahne ako odnesie. Druhý pokrok bol konský voz na koľajach, kde pre znížené valivé trenie utiahne oveľa viac a tak vznikla konská železnica. Keď para priniesla oveľa väčší výkon ako kone, tak začala narastať rýchlosť.

Vtedy niektorí ľudia vrátane vtedajších vedcov chceli zakázať vývoj rýchlejších dopravných prostriedkov a tvrdili, že pri rýchlosti vyššej ako dosahujú najrýchlejšie zvieratá, človek nebude môcť dýchať a zomrie zadusením. Dnes už vieme, že to bol len strach z novej techniky a novej technológie. Hoci poznanie pokročilo, tak u niektorých ľudí strach z novej techniky a novej technológie pretrváva naďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď po parných strojoch prišli spaľovacie motory, ktoré dodali potrebný výkon, tak zvýšili rýchlosť dopravy na prv neuveriteľné hodnoty, čím začala zlatá éra áut a následne aj lietadiel.

Ale dnes chcem písať o rýchlostiach ešte vyšších, takých, pri ktorých sa dopravné prostriedky udržia vo vesmíre na obežnej dráhe okolo zeme.

Viem, že väčšina ľudí si v tomto momente povie, že veď to nemá nič spoločné s dopravou na cestách, o ktorých zvyčajne píšem. Lenže zdanie klame a poriadne.

Dnes takmer každý vodič má v aute navigáciu. Či už ako samostatné zariadenie alebo ako program v mobilnom telefóne.

Satelitná navigácia je malá - váži ako 10 deka šunky a často ešte menej - a zmestí sa do ruky. Lenže ak má fungovať, potrebuje niekoľkotonové kolosy s anténami, ktoré lietajú vo vesmíre okolo zeme po známych dráhach a majú v sebe zabudované niečo vzácne a to je presný čas. Na základe presného času malá navigácia rozpozná drobné rozdiely v dobe letu signálu od jednotlivých družíc a vie vypočítať pozemské súradnice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak teraz si prestavte svoj mobil a pripojené periférie. Nemyslím tým nabíjačku alebo slúchadlá, ale satelity vo vesmíre.

Prv to bolo len 24 amerických satelitov GPS - Global Positioning System, na nízkej obežnej dráhe. K tým pribudla trojica satelitov na geostacionárnej dráhe. Následne začali pribúdať a stále pribúdajú ďalšie satelity. Už je vo vesmíre ruský systém GLONASS, čínsky systém BeiDou a európsky systém Galileo.

Počet družíc ide k číslu sto a sú to družice, s ktorým dokáže komunikovať aj váš mobilný telefón ak má v sebe príslušný čip a satelit práve prelieta na vašej strane oblohy.

Obr. 1. Základný prehľad dráh satelitov orbitujúcich okolo Zeme.
Obr. 1. Základný prehľad dráh satelitov orbitujúcich okolo Zeme. (zdroj: Wikipedia)

Stále sa vám zdá, že váš mobilný telefón spolu s priamo pripojenými zariadeniami zaberá malý priestor?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak áno, tak vďaka dátovému prenosu sa môžete, ale už len nepriamo, cez iné komunikačné kanály, spojiť s ďalšími vesmírnymi objektami a pozerať online napríklad kamerou z ISS na zem alebo kamerou na družici SOHO na slnečné erupcie. Alebo na spracované obrázky meteorologických družíc.

Satelity, ktoré sú na opačnej strane od Slnka idúce k Marsu a ďalším planétam, nie sú vhodné na takéto spojenia. Sú tak ďaleko, že pre pomalosť rýchlosti svetla stráca označenie on-line svoj zmysel, ale aj tak prinášajú zaujímavé informácie.

Použitie vesmírnej technológie nie je len v navigácii, ale v tisícoch ďalších oblastí a to nielen výskumných, ale aj aplikačných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa zapojiť to tohto diania? Je všetko len záležitosť USA, Ruska a Číny? Nie, nie je. Už tu bol spomenutý systém Galileo, ktorý je produktom EU, presnejšie ESA – Európskej vesmírnej agentúry.

Obr. 2. Dvadsiati ôsmi takíto krásavci tvoria európsku navigačnú sieť. Riaditeľstvo systému Galileo sídli v Prahe.
Obr. 2. Dvadsiati ôsmi takíto krásavci tvoria európsku navigačnú sieť. Riaditeľstvo systému Galileo sídli v Prahe. (zdroj: ESA)

Zatiaľ Slovensko nie je ani len pridruženým členom ESA, ale aj tak pre firmy na Slovensku umožňuje prístup k zaujímavým vesmírnym projektom.

Ide to to, že na Slovensku máme rozvinutý priemysel, od vývoja hardware, cez softvérových programátorov až po špecialistov na vývoj a výrobu rôznych pokrokových materiálov. To sú všetko oblasti, kde majú firmy zo Slovenska možnosť získať komerčné vesmírne zákazky.

Dňa 20. marca 2019 sa v bratislavskej Mlynici uskutoční medzinárodná konferencia zameraná na vesmírne technológie, kde sú zástupcovia z firiem zo Slovenska vítaní.

Na konferencii budú prednášky na viacero zaujímavých tém. Od pohľadu späť, teda ako sme sa dostali do bodu, v ktorom sme dnes, cez súčasné výzvy, ktoré vedci riešia práve v týchto chvíľach, až po pohľady do budúcnosti, čiže kam všetok ten vývoj smeruje.

Organizátori sľubujú, že tieto prednášky budú výrazne praktické, a návštevníkov obohatia o informácie, ktoré nie sú len tak ľahko dostupné z iných zdrojov. A že pre študentov, či ľudí, ktorí sa rozhodujú o svojej budúcej kariére, môže ísť o najlepšiu investíciu života. To samozrejme nikto zaručiť nevie, ale zoznam prednášajúcich naznačuje, že nemusia byť ďaleko od pravdy.

Pre zástupcov firiem môže byť dôležité zamyslieť sa, či smerujú správnym smerom, a či by sa nemali zamerať na nové oblasti.

Bude tam totiž možnosť sa stretnúť so zaujímavými ľuďmi z odvetvia vesmírneho priemyslu, a to aj vo formáte jeden na jedného. Majú dokonca niekoľko miest na spoločnú večeru rečníkov, organizátorov a médií večer pred konferenciou a príležitostne o ne robia súťaže.

Zoznam rečníkov je naozaj bohatý, Slovensko takýchto profesionálov na jednom mieste nezažíva často. Než by som ich tu vymenovával, radšej vás odporučím na web konferencie - vytahconf.com, kde si ich zoznam môžete prezrieť.

Obr. 3. Pozvánka na VýťahConf., ktorá sa uskutoční 20. marca v Bratislave.
Obr. 3. Pozvánka na VýťahConf., ktorá sa uskutoční 20. marca v Bratislave. (zdroj: VýťahConf)


Ja na VýťahConf. určite prídem, pretože si myslím, že to je veľmi sľubné miesto na inšpiráciu pre mňa konkrétne, ale aj pre ľudstvo ako také. A možno vám namiesto pozemských dopravných riešení začnem časom prinášať správy z vesmíru.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 235
  •  | 
  • Páči sa:  1 049x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu