Zákaz otáčania, pri Botanickej záhrade - DOPLNENÉ

Autor: Jozef Drahovský | 31.5.2006 o 1:01 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  4041x

Botanická ulica je 4 prúdová, navyše v strede je obojsmerný električkový pás. Keď ste sa chceli v smere z mesta otočiť, alebo odbočiť k Botanickej záhrade, tak to bolo obtiažne, z dôvodu hustej premávky aut, aj električiek. Neskôr pribudol semafor a vyzeralo, že tento problém bude vyriešený.

Lenže namiesto označenie pruhu na odbočovanie vľavo a otáčanie (ako je to napríklad na konci Bajkalskej) bola tam osadená značka B24 - zákaz otáčania. Rozmýšľam nad racionálnym zdôvodnením tejto značky, ale nedarí sa mi. Najprv som si myslel, že je z dôvodu zamedzenia kolízií s chodcami. Lenže chodci tam nemajú prechod ani semafor, ale majú nadchod. Potom som zvažoval kolíziu s autami prichádzajúcimi od Botanickej záhrady a benzínového čerpadla. Lenže režim semaforov nedáva týmto vozidlám voľno v rovnaký čas. Režim je tam nasledovný: 1, voľno po Botanickej ulici obojsmerne, 2 voľno na odbočenie z Botanickej ulice, 3 voľno po Botanickej ulici obojsmerne, 4 voľno pre výjazd na Botanickú ulicu. Čiže ani v tomto prípade, by otáčanie vozidiel nespôsobovalo kolíziu. Taktiež kolíziu nespôsobuje prechod električkových koľají, lebo pre električky je jedno, či auto odbočuje vľavo, alebo sa otáča, vždy prejde cez električkový pás.

Ak viete zdôvodniť, zákaz otáčania poraďte mi.  Ak má zákaz reálne zdôvodnenie, podľa mňa  by tam dať tabulu - informáciu pre vodičov, ako sa otočiť do protismeru. Dá sa to okolo  parkovacieho ostrovčeka pri Botanickej záhrade (ale to vedia len Bratislavčania). Druha možnosť je ísť asi kilometer do Karlovej Vsi  a tam sa otočiť na neriadenej križovatke.

Pripájam ešte jeden postreh. Priecestie, cez koľaje električiek sa nedávno rekonštruovalo. Počas rekonštrukcie bola dopravná značka B24 zákaz otáčania, zakrytá. Taktiež na značke D53 o radení sa pred križovatkou, bol zakrytý odbočovací pruh. Keď rekonštrukcia skončila,  značky zostali zakryté, tak ako je nepochopiteľným zvykom na Slovensku. Zakrytie značky zákaz otáčania odstránili pomerne rýchlo, keď policajti chceli pokutovať prvého vodiča, ktorý sa tam otáčal. Ale zakrytie odbočovacieho pruhu neodstránili dodnes (viac týždňov).  Zrejme vyberanie pokút je oveľa hodnotnejšia práca, ako dať dopravné značenie do poriadku.


Obr. 1.Celkový pohľad na križovatku. Smer z mesta do Karlovej Vsi. Vľavo sa odbočuje k Botanickej záhrade a k benzínovému čerpadlu.


Obr. 2. Trošku horšia kvalita ale, je vidieť, to čo treba. Značka B24 - zákaz otáčania sa. Červené svetlo na semafore pre odbočenie vľavo a biele auto, ktoré prichádza od križovatky zľava, od Botanickej záhrady.


Obr. 3. Ľavý pruh na značke D53 je stále zakrytý. Ak by sme chceli striktne dodržiavať dopravné predpisy, tak by sa na tejto križovatke nemalo ani odbočovať.Doplnené 31.5.2006 15:45

V diskusii bolo napísané, že už asi pol roka je na križovatke Bajkalská - Vajnorská zakázané otáčanie, že proste zrušili značku, ktorá to povolovala. Je síce pravda, že asi pred polrokom to bolo znovu zakázané, ale len počas nejakého futbalového zápasu, keď bol jeden smer Bajkalskej ulice uzatvorený. Dnes to je dovolene a situácia vyzerá nasledovne.


Obr. 4. Križovatka Bajkalská Vajnorská s umožnením otáčať sa.

Ďalej bolo v diskusii napísane, že je tam aj prechod pre chodcov. Áno je tam.  Za zabudnutie na tento prechod pre chodcov sa ospravedlňujem. Prechod pre chodcov je do polovice cesty, presnejšie od čerpacej stanice po električkovú zastávku v smere do mesta. Na tomto prechode pre chodcov svieti červená. Iba keď chodci stlačia tlačidlo, ktorým oznámia elektronike, že chcú prejsť, dostanú v nasledujúcom cykle zelenú.


Obr. 5. Prechod pre chodcov, na ktorý som pozabudol.


Obr. 6. Celkový pohľad na dopravnú situáciu.


Obr. 7. V odbočovaciom pruhu, je senzor.


Obr. 8. Taktiež na výjazde od Botanickej záhrady sú senzory. Jeden na odbočenie doľava druhý doprava.


Obr. 9. Je naozaj tak, ako odznelo v diskusii. Ak majú odbočujúce auta z Botanickej ulice zelenú. A nejaké auto chce odbočiť od Botanickej záhrady na Botanickú ulicu doprava, tak tieto dva smery dostanú zelenú odrazu. A to je pravdepodobný dôvod zákazu otáčania sa.

Pozeral som ako je elektronikou riadená doprava. Funguje to lepšie než som sa nazdával. Podľa pozorovania najvyššiu prioritu majú električky, potom auta idúce v oboch smeroch po Botanickej ulici a až potom na striedačku odbočujúce a pripájajúcej sa autá a chodci. Ak odbočujúcich a pripájajúcich sa aut a chodcov niet, tak interval pre elektricky a autá na Botanickej ulici, sa predlžuje, tím sa zvyšuje priepustnosť križovatky.


Doplnené 1.6.2006 20:00


Obr. 10. Dnes medzi 8 až 14 hodinou, čo je nasledujúci deň po zverejnený tohoto článku, došlo k odstráneniu zakrytia odbočovacieho pruhu na značke D53 - jazdné pruhy pred križovatkou. Ešte by sa zišlo premiestniť značku zákaz otáčania priamo na stĺp semaforu, aby ju vodiči, najmä nebratislavčania neprehliadli. Na stĺp kde je značka teraz, by som dal informačnú tabulu s návodom, kde a ako, sa majú vodiči otáčať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?