Ak pred priechodom pre chodcov prvý vodič vozidlo zastaví a ďalšie nie

Autor: Jozef Drahovský | 27.3.2019 o 18:52 | (upravené 28.3.2019 o 9:38) Karma článku: 6,46 | Prečítané:  3264x

Zažil som kolíziu na priechode pre chodcov medzi vozidlom a chodcom. Kým som stihol situáciu odfotografovať bolo už po kolízii, ale nebola to bežná kolízia chodca s motorovým vozidlom.

Dva jazdné pruh rovnakým smerom a priechod pre chodcov v jednom kuse. Vodič motorového vozidla v pravom pruhu zastavil vozidlo, chodec vstúpil na vozovku, ale potom prišiel rýchlo jazdiaci cyklista, ktorý svoj bicykel nezastavil a namieril si to priamo do chodca prechádzajúceho po priechode pre chodcov. Keď si obaja všimli, že je už zle, tak chodec odskočil na jednu stranu a cyklista sa vyhol na opačnú stranu.

Vyzerá to tak, že najväčší šok mal vodič motorového vozidla, ktorý zastala ako prvý a chcel nechať chodca bezpečne prejsť cez priechod pre chodcov na druhú stranu.

Niekto si môže myslieť, že cyklisti nemajú povinnosť dávať prednosť chodcom na priechode pre chodcov, ale opak je pravdou viď citácia zo zákona 8/2009 Z. z. o cestnej premávke

§ 4 Povinnosti vodiča
(4) Ak vodič zníži rýchlosť jazdy alebo ak zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov alebo pred priechodom pre cyklistov, aby umožnil prejsť cez cestu chodcom alebo cyklistom, vodiči ostatných vozidiel idúcich rovnakým smerom sú takisto povinní znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo; to neplatí pre vodiča električky.

§ 2 Vymedzenie základných pojmov
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
v) vodičom osoba, ktorá vedie vozidlo,
w) vozidlom motorové vozidlo, nemotorové vozidlo a električka,

Zodpovednosť za porušenie povinností
§ 137
(2) Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je
r) ohrozenie chodca, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov,

Z uvedené je zrejme, že cyklista sa dopustil porušenia cestnej premávky závažným spôsobom.

 

Aké ponaučenie z toho plynie pre cyklistov?
Ak cyklisti chcú jazdiť po pozemných komunikáciách v dopravnom prúde, mali by sa dať tú námahu a naštudovať si zákon 8/2009 Z.z. a vykonávaciu vyhlášku 9/2009 Z.z. aj keď nemajú povinnosť mať vodičský preukaz.

 

Aké ponaučenie z toho plynie pre chodcov?
Ak chodec chce zostať nažive a bez zdravotnej ujmy prejsť cez priechod pre chodcov, tak musí nielen splniť nasledujúcu povinnosť z §53  zákona 8/2009 Z.z.

výber z ods. 2
Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.

výber z ods. 1
Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.

ale aj počas prechádzania cez prechod pre chodcov trvale pozerať nielen na prichádzajúce motorové vozidlá a električku, ale je na prichádzajúcich cyklistov, ktorí často obiehajú už stojace vozidla sprava a nie sú vždy vidieť.

 

Aké ponaučenie z toho plynie pre vodičov motorových vozidle?
Ak chodec ešte nie je na vozovke a vodič ako prvý zvažuje umožniť chodcovi alebo chodcom bezpečné prejdenie cez prechod pre chodcov, vtedy odporúčam zvážiť aj možné reakcie nielen vodičov ostatných motorových vozidiel idúcich za nim, ale aj cyklistov a to najmä tých rýchlo jazdiacich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čižnár skončil. To, čo bude robiť, označuje za súkromnú vec

Od utorka bude prokuratúru viesť prvá námestníčka.

Dobré ráno

Dobré ráno: Chcel rozpútať peklo, Čižnár končí

Vyberať sa bude nový generálny prokurátor.


Už ste čítali?