Električka odbočujúca vpravo, má prednosť!

Autor: Jozef Drahovský | 2.6.2006 o 11:54 | Karma článku: 12,76 | Prečítané:  14912x

Dnes pri fotení odbočujúcej električky, mi do záberov vpálilo osobné auto, ktorého vodič nedal električke prednosť. Našťastie vodič elektricky sa zachoval profesionálne a svojou duchaprítomnosťou zabránil dopravnej nehode.

Pripravujem trošku rozsiahlejší článok o električkách. Začal som fotografovať odbočovanie električiek z Krížnej na Vazovovú. Neviem čim je to, ale kde prídem s fotoaparátom, takmer vždy sa niečo deje.


Obr. 1. Prichádza električka a dáva znamenie o zmene smeru jazdy.


Obr. 2. Električka spomaľuje na rýchlosť vhodnú pre odbočenie. Znamenie o zmene smeru jazdy dáva stále, ale fotka je akurát z doby keď svetlo vo fáze tma. To čo nie je vidieť je zvuk. Počul som, ako zozadu ide značnou rýchlosťou auto.


Obr. 4. Auto prifrčalo rýchlosťou asi 50-60 km/hod a bez brzdenia vchádzalo do križovatky.


Obr. 5. Detail na auto a električku. Kto na predchádzajúcom obrázku nevidí svietiace znamenie o zmene smeru jazdy električky, tak pre neho je tento detail.


Obr. 6. Auto bez dania prednosti električke preletelo križovatkou. Našťastie vodič električky zrejme predvídal situáciu, zastal, zabranil tak už istej dopravnej nehode. Akurát neviem ako sa cítili cestujúci, keď električka v rýchlosti vhodnej pre odbočenie odrazu zastala.


Obr. 7. Električa zastala a osobné auto išlo ďalej. Vyzeralo to tak, že vodič si vôbec neuvedomil, že mal dať električke prednosť. Teraz môže len ďakovať vodičovi električky, že si ho všimol. Keby nezastal, došlo by k zrážke. Keď takéto drobné auto v rýchlosti 50-60 km/hod, narazí do niekoľkotonovej električky, tak netreba mať ani veľkú predstavivosť, čo z neho zostane.


Obr. 8. Vodič električky, zostal stáť ďalej a čakal ako sa zachová nasledujúce auto.


Obr. 9. V nasledujúcom aute išiel už normálny vodič, ktorý primerane znížil rýchlosť, zastal a dal električke prednosť, tak ako to ukladajú predpisy.


Obr. 10. Električka odbočila a vodiči pokračovali v jazde. Ale namiesto tohto obrázku tu mohol byť úplne iný. Rozflákane červené osobne auto ( možno, že aj horiace), ktoré vrazilo do električky z boku a fotoserial mohol pokračovať, hasiči, policajti, dopravné nehody, sanitka, a v horšom prípade aj čierne auto bez sedadiel vzadu, na ktorého úlohu nechcem ani myslieť.

Všetko sa to zbehlo 2.6.2006 o 08:08 s električkou číslo 8. Vodičovi uvedenej električky chcem týmto spôsobom poďakovať, že rozmýšľa a koná aj za druhých.

Pre tých, čo stále nevedia o tom, že električka, má v tomto prípade prednosti, odporúčam prečítať si  ZÁKON č. 315/1996, § 18 Odbočovanie, (5) Električka, ktorá pri odbočovaní alebo pri inej zmene smeru jazdy križuje smer jazdy vozidla idúceho po jej pravej alebo po jej ľavej strane a dáva znamenie o zmene smeru jazdy, má prednosť v jazde.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.


Už ste čítali?