Ignorujte dopravnú značku o odbočení do Auparku

Autor: Jozef Drahovský | 3.6.2006 o 8:51 | Karma článku: 10,69 | Prečítané:  5764x

Z Einsteinovej ulice je jeden z príjazdov k Auparku v Bratislave. Einsteinova ulica je po rekonštrukcii a odbočenie podľa dopravných značiek vás zavedie niekam inam než ste chceli.

Išiel som pre Einsteinovej ulici smerom od Prístavného mosta k mostu Lafranconi. Auto idúce predo mnou sa preradilo do odbočovacieho pruhu. Trošku som pridal, ale v tom sa auto vrátilo z odbočovacieho pruhy naspať do pravého pruhu. Stihol som pribrzdiť a nič sa nestalo, ani som nezatrúbil ako niektorí nervóznejší vodiči. Auto predo mnou sa znovu preradilo do odbočovacieho pruhu a odbočilo. Vtedy som pochopil, čo sa stalo.

Došlo nielen k výmene asfaltového koberca a vodorovného dopravného značenia ale bola vytvorená aj nová odbočka, o niečo skôr ako odbočka do Auparku. Lenže zvisle dopravné značenie zostalo po starom. Vodič auta zrejme nebol Bratislavčan, ktorý jazdí po pamäti ale riadil sa dopravnými značkami. Tak ako ho dopravná značka D37 navigovala, tak sa zaradil do odbočovacieho pruhu a mierne spomalil. Lenže v poslednej chvíli si všimol, že ta odbočka vedie niekam inam než do Auparku a tak sa vrátil naspäť.
Rozprával som sa s kolegami o tej odbočke a takáto príhoda ako mne sa stala viacerým. Jeden tam aj odbočil, lebo odbočovací pruh do Auparku skutočne začínal podľa uvedenej zvislej dopravnej značky.
Ako teraz do Auparku? Pôjdete po Einsteinovej kúsok ďalej, prvú odbočku odignorujete. Preradíte sa do odbočovacieho pruhu až tesne pred benzínovou pumpou OMV. Je tam aj značka D42 - smerová tabuľa k miestnemu cieľu s nápisom záchytné parkovisko Aupark a odbočíte. Pre kompetentných odporúčam uvedenú dopravnú značku aktualizovať, napríklad podľa mojej fikcie. Samozrejme namiesto toho X je tam treba uviesť skutočný význam prvej odbočky. To všetko treba spraviť skôr, než niekto z tohto dôvodu zazmätkuje až tak, že následne dôjde k dopravnej nehode.

Vysvetlivky k obrázkom:

1. obrázok.  Skutočná fotografia. Značka je umiestnená tam kde bola prv. Prv to skutočne bol odbočovací pruh do Auparku. Teraz ten istý odbočovací pruh ide inam než do Auparku (možno sa tadiaľ dá dostať aj do Auparku). Odbočovací pruh v strede prerušili a spravili ešte jednu odbočku pred odbočkou do Auparku.
2. obrázok. Skutočná fotografia, konca odbočovacieho pruhu do Auparku. Ta značka tam bola, je a je správne.
3. obrázok. Moja fikcia. Príklad ako by mohli zmeniť značku z obrázku číslo 1, aby oznamovala informácie zhodne so skutočnosťou.


Doplnené 4.6.2006 14:30

Keby som si bol vyskúšal, prvú odbočku pred písaním tohto článku, tak článok by mal iný názov a bol by viac kritický. Nejde len o otvorenú a neoznačenú odbočku, ale o cestu vo výstavbe. Táto odbočka by mala byť ešte uzatvorená! Zrejme tento stav je spôsobený výmenou asfaltového povrchu na Einsteinovej ulici, pri ktorej došlo k nedomyslenému odstráneniu zátarasy znemožňujúcej odbočenie.

Čo vás čaká keď odbočíte?
Najprv malý skok smerom dole. Na odbočke ešte nie je položená vrchná vrstva vozovky. Potom pri horšom postrehu, si rozrazíte pneumatiku o vytŕčajúci kryt kanálu vo vozovke. Ten kryt kanálu má správnu výšku, len ani tu nie je položená vrchná vrstva vozovky. Keď tieto úskalia prejdete dostanete sa do neoznačenej križovatky. Podľa toho by ste mali mať prednosť, pred autami idúcimi zľava z Auparku. Ale oni netušia, že je tam nejaká križovatka. Jedna vec že idú do mierneho kopca, druha, že je to pripomína stavenisko a je nejednoznačne či ide, alebo nejde o križovatku.
Ak na nej odbočíte doľava dostanete sa ku kruhovému objazdu pri Auparku, tak ako to odznelo v diskusii  ale nevyzerá to, že účelom tejto odbočky je iná cesta do Auparku. Jej pravdepodobným účelom je dostať sa z Einsteinovej do Petržalky. Ale ani to momentálne neodporúčam. Ak prejdete križovatku mierne vpravo a následne odbočíte doprava, smerom na most pred štadiónom ponad ulicu Pri Starom háji, tak si na dilatačných lištách zase rozrazíte pneumatiky. Ešte ani tu nie je položená vrchná vrstva vozovky. Keď prejdete aj tieto nástrahy, tak vás čaká na konci mosta odmena, vo forme záverečného skoku do štrku. Koniec mosta nie je dokončený!


Obr. 4. Takto vidí križovatku s odbočkou z Einsetinovej, vodič idúci z Auparku. Vpravo za krajným stromom začína križovatka. Nebyť toho, že o nej viem, tak prednosť z pravej strany prichádzajúcich vozidiel ťažko predpokladať.


Obr. 5. Netrvalo dlho a už tam bola kolízia. Z tejto strany to vyzerá oveľa prehľadnejšie. Auto s rakúskou značkou vbehlo do križovatky od Einsteinovej a auto s talianskou poznávacou značkou od Auparku muselo zastať (ak vodič nechcel nabúrať). Keď  vbehlo do križovatky aj ďalšie auto, tak Talian už začal vytrubovať. Zrejme nepredpokladal, že to má chápať ako križovatku s prednosťou sprava. Podľa predchádzajúcej fotky sa mu ani moc nečudujem. (Značky aut, od najbližšieho A, A, I, SK)


Obr. 6. Keď odbočíte na ďalšej rovnako neoznačenej križovatke doprava, tak je pred vami novy most, ktorým sa v budúcnosti dostanete do Petržalky. Pokiaľ nemáte kaskadérske sklony a k tomu určené auto, nedoporučujem v dnešnej dobe skúšať.


Obr. 7. Výstavba vyústenia nového mosta do Petržalky na Jantárovu cestu, je riadne označená. Prečo to nie je takéto označené aj na druhej strane, zostáva záhadou.

Keby nebolo diskusie k článku, tak by tento dodatok neexistoval. Za všetky príspevky do diskusie ďakujem. Ich protichodnosť a občas aj zdanlivá nezmyselnosť,  pomáha pochopiť dopravnú situáciu pri pohľade z viacerých strán.

Ani som netušil, ako som sa v návrhu trafil s tím písmenom X vo význame, že táto odbočka by mala byť ešte uzatvorená. Z dôvodu, že je vo výstavbe, tam nie je dopravné značenie ani zvisle ani vodorovné a preto nie je riešená prednosť na križovatke. Čo ma ale prekvapuje, je to, že zátarasy chýbajú nielen z tejto strany odbočky, ale aj z opačnej strany a taktiež chýbajú v nasledujúcej odbočke na nový  most  do Petržalky ponad ulicu Pri Starom háji.


Stav k 30.6.2006. Po čase, došlo k vráteniu smerovacích tabúl na nedokončenú odbočku, čím je jednoznačne povedané, že odbočka nie je funkčná.


Obr. 8. Odbočka je toho času opäť uzatvorená, zrejme tento raz tak zostane až do dokončenia stavebných prác a osadenia regulérneho dopravného značenia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?