Absolútna prednosť chodcov

Autor: Jozef Drahovský | 4.7.2019 o 23:45 | (upravené 5.7.2019 o 16:54) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  8034x

Aký je rozdiel medzi prednosťou chodcov na priechode pre chodcov a absolútnou prednosťou chodcov na priechode pre chodcov? Túto otázku som položil viacerým ľudom.

Odpoveď chodcov bola v sumáre nasledovná:
Prednosť chodcov na priechode pre chodcov znamená, že ak chodec aspoň jednou nohou stojí na vozovke, na priechode pre chodcov, tak má prednosť a prichádzajúce vozidlá sú povinné mu ju dať, ale pred vstúpením na vozovku je chodec povinný sa pozrieť na prichádzajúce vozidlá, či dokáže bezpečne cez priechod prejsť, respektíve či autá vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť dokážu zastaviť a ak ide auto s právom prednostnej jazdy alebo koľajové vozidlo - električka, tak nesmú na vozovku vstupovať.

Keď bude absolútna prednosť chodcov, znamená to, že chodom odpadne povinnosť pred vstúpením na vozovku sa pozrieť na prichádzajúce vozidlá. Všetci vodič budú mať povinnosť ísť tak, aby pred priechodom pre chodcov zastavili vždy keď chodec bude čo len vstupovať z chodníka na vozovku a to bude platiť pre všetky vozidlá bez výnimky. Lebo keby bola čo len jediná výnimka, tak by sa museli pozerať a nebola by to absolútna prednosť.

 

Odpoveď vodičov bola v sumáre nasledovná:
Ako je to teraz, keď má chodec na priechode pre chodcov prednosť, ale aj povinnosti, to vedeli všetci. Veď kto by to nevedel ten neprejde testami na vodičské oprávnenie.

Na otázku čo znamená absolútna presnosť pre chodcov na priechodoch pre chodcov som dostal naspať otázky. Vážne absolútnu? Aj pred električkami a vozidlami z majákom? Vstupovať na vozovku bez pozretia sa? Čo je to za blbosť?

 

Vzor zo zahraničia:
Začal som hľadať štát, v ktorom majú chodci na priechodoch absolútnu prednosť. Nepodarilo sa mi nájsť ani jeden jediný. Ak o nejakom viete, tak poprosím pošlite mi URL na ich predpisy.

Je pravda, že v mnohých štátoch sa vodiči správajú k chodcom lepšie ako na Slovensku. Sú štáty, kde chodec má prednosť už keď stojí na okraji chodníka a nie až keď vstúpi na vozovku, ale aj tam majú povinnosť pre chodcov pozrieť sa na prichádzajúce vozidla na nevstupovať keď ide vozidlo s právom prednostnej jazdy atď. Navyše majú jednu povinnosť pre chodcov, ktorá u nás neexistuje, nesmú sa zdržiavať na okraji chodníka pri priechode pre chodcov ak nemajú úmysel prejsť na druhu stranu. Niekde je tento priestor obkolesení obdĺžnikom, aby vodiči jednoznačne vedeli, čo má chodec v úmysle.

 

Hľadanie v médiách:
O absolútnej prednosti chodcov je v mediach toho veľa, najmä vo význame, že bude. Je tam veľa aj o prednosti chodcov na priechodoch, ale z práv a povinností, je tam len prvá veta. Tie práva, že chodec má na priechode pre chodcov prednosť. Druhá veta o tom čo je chodec povinný spraviť pred vstupom na vozovku už väčšinou chýba a tretia, že musí dať prednosť vozidlám s právom prednostnej jazdy a električke aj keď je na vozovke, tá chýba takmer vždy.

 

Výber z aktuálneho text zákona na Slovenku:
8/2009 Z.z. zákon o cestnej premávke
Osobitné ustanovenia o chodcoch  § 53

(1) Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo.Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.

(2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú.Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané, ak v § 55a ods. 2 nie je ustanovené inak.

(3) Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.

(4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

§ 4 Povinnosti vodiča
(1) Vodič je povinný
f) dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť; to neplatí pre vodiča električky,

(4)Ak vodič zníži rýchlosť jazdy alebo ak zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov alebo pred priechodom pre cyklistov, aby umožnil prejsť cez cestu chodcom alebo cyklistom, vodiči ostatných vozidiel idúcich rovnakým smerom sú takisto povinní znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo; to neplatí pre vodiča električky.

(5) Vodič nesmie predchádzať,
j) na priechode pre chodcov, priechode pre cyklistov a bezprostredne pred nimi.

 

K značke č. IP 6: Značka Priechod pre chodcov (č. IP 6) označuje priechod pre chodcov vyznačený značkou č. V 6a alebo č. V 6b.

K značke č. A 13:
Značka Priechod pre chodcov (č. A 13) upozorňuje na vyznačený priechod pre chodcov, ktorý by vodič inak neočakával alebo ktorý nie je z dostatočnej vzdialenosti viditeľný. Značka sa používa najmä mimo obce; v obci vtedy, ak vyznačený priechod pre chodcov je umiestnený mimo križovatky.

K značke č. A 14:
Značka Chodci (č. A 14) upozorňuje na miesto alebo na úsek cesty, na ktorej je zvýšený pohyb chodcov, napríklad v blízkosti závodov, domovov dôchodcov a podobne.

 

Záver:
Absolútna prednosť chodov je veľmi nešťastný mediálny termín, ktorý sa v zákone nenachádza. Je priam nebezpečný, lebo u mnohých chodcov evokuje, že môžu vstúpiť na vozovku kedykoľvek bez pozretia sa a že majú vždy prednosť pred všetkými vozidlami.

Druhá vec je že vodiči veľa krát ignorujú svoje povinnosti aj na priechodoch pre chodov, najmä keď prvé auto zastane a auto idúce za nim ho obehne cez protismer alebo súbežný jazdný pruh a chodcov ktorým malo dať prednosť tak ich zrazí.

To, že vo viacerých krajinách sa vodič správajú k chodcom lepšie je vecou ohľaduplnosti a nie absolútnou prednosťou chodcov v zákone.

 

Moje odporúčania:
Pre chodcov – aj keď ste už na vozovke, tak buďte obozretní pri prechádzaní z pruhu do pruhu. Lebo aj keď máte prednosť, môže prísť vozidlo s majákmi alebo električka, ktorému ste povinný dať prednosť a čo je horšie môže prísť vozidlo s nezodpovedným vodičom, ktoré vás zrazí. Podľa mňa je lepšie zostať živý a zdravý ako opakovať veď som mal prednosť.

Pre vodičov – vždy keď sa blížite k priechodu pre chodcov, buď ohľaduplný a ostražitý, lebo nie všetci chodci poznajú spoje povinnosti a hodlajú ich aj dodržať. Hocikedy môže vybehnúť z chodníka chodec zapozeraný do mobilu a podobne. Ak sa rozhodnete dať chodcom na chodníku prednosť, tak sa pri zastavovaní pozrite aj do spätného zrkadla, či aj vodič v susednom jazdnom pruhu spomaľuje. Aby ste neposlal chodca na popravu. Keď je zle, tak zatrúbte vtedy všetci spozornejú a môžete tak zachrániť život. Viem, že ohľaduplnosť voči chodcom sa na Slovensku zlepšuje, ale k susedným štátom to máme stále ďaleko.

Pre média – Keď hovoríte  o prednosti chodcov na priechodoch pre chodcov, vždy povedzte aj povinnosti, presnejšie tieto povinnosti uveďte najprv, že až po ich splnení ma chodec prednosť a aj keď prednosť majú aby boli ostražití, lebo nie všetci vodiči im ju aj dajú. Ak poviete len to, že chodci majú na priechode pre chodcov prednosť, tak im dávate iba ilúzie a nie objektívne informácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?