Prečo vzniká v Karlovej Vsi počas rekonštrukcie Karloveskej radiály neúmerne zdržanie?

Autor: Jozef Drahovský | 30.9.2019 o 9:58 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  5448x

V Bratislave, v mestskej časti Karlova Ves, počas rekonštrukcie Karloveskej električkovej radiály, vznikajú oveľa dlhšie kolóny, najmä v dopravnej špičke,  než sa očakávalo. Prečo?

Najprv som chválil mesto za to ako naprojektovalo rekonštrukciu Karloveskej radiály a že nie je dôvod pre vznik dopravného kolapsu. Určité zdržanie bolo očakávané, keďže počas rekonštrukcie bude namiesto 6 jazdných pruhov ( 1-električka a 2-vozovka každým smerom) len jeden jazdný pruh na vozovke v každom smere jazdy, ale tak, že bude umožnený objazd autobusov, ktoré zastanú na zastávke MHD. Ďalej, že nové otočiská sa vybudujú skôr než sa zruší možnosť otáčania v križovatkách.

Zo začiatku vyzeralo všetko ideálne. Stojace autobusy na zastávkach sa dali obchádzať a napríklad otočisko za zastávkou Segnerova sa začalo budovať hneď od začiatku.

 

Obr. 1. Výber z projektu – križovatka Karloveska, Segnerova, Nábělkova je nahradená otočiskom.

 

Lenže zhotoviteľ nedodržal to, čo mesto prisľúbilo a mesto nekoná.
Zhotoviteľ znemožnil obchádzanie autobusov stojacích na zastávke Segnerova tak, že si tam spravil skládku materiálu a čo je horšie, zrušil križovatku skôr než spojazdnil otočisko. Presnejšie otočisko zatiaľ vôbec nespojazdnil a ani to nevyzerá, že by na jeho dokončení intenzívne pracoval.

 

Obr. 2. Stojace autobusy MHD na zastávkach už nie sú obchádzané a cely dopravný prúd sa zastaví.

 

Obr. 3. Aj keď vodorovné značenie je vyznačené, zhotoviteľ spravil skládku na tom najnevhodnejšom mieste.

 

Obr. 4. Takto mala ísť doprava cez otočisko (Letecký snímok, ktorý slúži ako podklad pre kresbu je publikovaný so súhlasom vlastníka autorských práv © EUROSENSE http://www.eurosense.com)

 

Obr. 5. Vyznačená doprava zbytočne zaťažuje Karloveskú v oboch smeroch.

 

Obr. 6. Stagnácia pri budovaní otočiska za zastávkou Segnerova.

 

Záver:
Úspech a spokojnosť obyvateľov počas rekonštrukcie závisí na detailoch.  Ak dôjde k uzavretiu ďalšej križovatky na trase, konkrétne  križovatky Karloveská/Fadruszova a dovtedy sa nespojazdní otočisko na Segnerovej, tak doprava bude chodiť otáčať sa výrazne ďalej a dôjde k ďalšiemu výraznejšiemu nárastu zdržania v oboch smeroch. Pritom by stačilo len dodržať dôležité detaily, ktoré mesto sľúbilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?