Svetový deň darcov krvi

Autor: Jozef Drahovský | 14.6.2006 o 19:56 | (upravené 1.1.2011 o 18:45) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  3696x

Na aktuálnej fotke, je dievčina, ktorá pred malou chvíľou preletela cez zatvorené sklenené dvere. Má značne dorezané obe ruky. Z ľavej ruky jej trčí kus skla. Zranený má aj krk, krv pomaly steká a kvapká na zem. Nebojte sa, nejde o nový horor, ide o bežnú nehodu, akých sa stáva počas roka veľa. Našťastie mladá dievčina je v poriadku, je to jedna z figurantiek na akcii pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi.

Najprv ma zaujala mladá dievčina, s úrazom, ktorý som opísal. Spomenul som si na svoj zážitok zo základnej školy, keď som bol podobným figurantom na súťaži, ale z otvorenou zlomeninou v kolene. Keď ma maskérka perfektne nachystala, niekto zavolal nič netušiaceho a nezainteresovaného učiteľa. Ten keď zbadal veľmi vážne zranenie, dostal šok a najbližšie súťažné družstvo malo úlohu mimo súťaže.Obr. 1. Mobilná odberová jednotka a čakajúci ľudia na darovanie krvi.


Obr. 2. Stan kde sa daruje krv, pred ňou vyplnenie tlačív a kontrola lekármi.


Obr. 3. Ukážky a odborný výklad poskytnutia prvej pomoci.


Obr. 4. Niektorí okoloidúci sa zastavili a bez rozpakov si oživovanie na figuríne odskúšali. Odskúšal som si to aj ja a môžem povedať, že sila ktorú človek potrebuje na masáž srdca nie je malá. Bbez takejto praktickej skúsenosti zrejme človek nemá odvahu tak silno zatlačiť aby prehyb hrudníka bol dostatočný, či už preto, že nemá potrebnú silu, alebo zo strachu že doláme rebrá.


Obr. 5. Záujem bol aj o odborný výklad postupu ošetrenia rôznych zranení.

   
Obr. 6 a 7. Jedna z figurantiek, na ktorých predvádzali poskytnutie prvej pomoci. Súčasťou akcie bolo aj meranie CO - oxidu uhoľnatého uvoľňovaného z pľúc. Ako nefajčiar som dopadol celkom dobre.
 


Obr. 8. Akcia mala aj kultúrnu stránku, ktorá zaujala okoloidúcich rovnako, ako odborné prezentácie a možnosť darovania krvi priamo na námestí SNP.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?