Sčítavanie volebných hlasov bolo len náhodným šlendriánstvom alebo radšej nemyslieť?

Autor: Jozef Drahovský | 6.3.2020 o 1:48 | Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1964x

Po zverejnení výsledkov volieb mi začali prichádzať od známych aj neznámych upozornenia, že mi dali hlas, ale vo výsledkoch volieb za ich okrsok je pre mňa nula preferenčných hlasov.

Keď mi prišlo prvé upozornenie pomyslel som si, že dotyčný sa pomýlil a zakrúžkoval niekoho iného. Pri druhom upozornení som si pomyslel, že sa stala ojedinelá chyba pri ľudskom sčítaní hlasov. Keď ma kontaktoval tretí človek, tak som vedel, že ide o vážnejší problém.

Napísal som iným kandidátom mimo SaS aj v  SaS kde som v počte preferenčných hlasov skočil o 122 miest, presnejšie z 148. miesta na 26. miesto.

Odpovede boli horšie než som čakal. Rovnaký problém zistilo viacero kandidátov v rôznych stranách a upozornenia odvtedy len pribúdajú.

Dostal som aj iné upozornenie, aby som nerobil paniku, že sčítavanie preferenčných hlasov je namáhavé a tak sa celkové čísla len odhadujú, alebo sa sčítavajú len tie, ktoré sú na čelnej strane hlasovacie ho lístka. Tak je to už viacero volieb. Je len málo okrskov, kde hlasy sčítavajú dve skupiny ľudí a porovnávajú výsledné číslo. Ak nesedí tak sčítajú znova.

Z tejto informácie som zostal prekvapený. Naštudoval som si metodiku pre sčítanie hlasov. Je tam len jedno sčítanie bez akéhokoľvek vzájomného porovnávania. Kontroluje sa len to, aby nikto nemal viac preferenčných hlasov ako je počet hlasov pre danú stranu. [metodika https://www.volbysr.sk/files/NR20_PokynSUaMV.pdf ]

Už samotná metodika bez povinnej verifikácie sčítania zaváňa šlendriánstvom, nieto zistené chyby. Keby takto pracoval živnostník, alebo podnikateľ s s.r.o. tak za chybné spočítanie daní a odvodov, by mal na krku penále a exekúciu.


Čo robiť?
Ako osoba, hoci kandidát nemôžem na  Ústavný súd dať podnet. Môžem iba podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v konkrétnych okrskových komisiách.

300/2005 Z. z. Trestný zákon
§ 351 Marenie prípravy a priebehu volieb a referenda
(1) Kto inému násilím alebo hrozbou násilia, alebo ľsťou bráni vo výkone ústavného práva voliť, alebo hlasovať v referende, alebo iného takým spôsobom k výkonu takýchto ústavných práv núti, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto v súvislosti s výkonom ústavných práv uvedených v odseku 1
a) vedome nesprávne sčíta hlasy alebo poruší tajnosť hlasovania, alebo
b) inak hrubým spôsobom marí výkon týchto ústavných práv.

 

Výzva:
Ak ste mi dali preferenčný hlas a máte program excel, skúste sa pozrieť do nasledujúcej tabuľky (44 Mb),   https://www.volbysr.sk/files/xlsx/NRSR_2020_SK_tab07f.xlsx
Treba nájsť list 3. strany SaS, v nej riadok s vaším volebným okrskom a stĺpce kandidátov, ktorým ste dali hlas. Ak sú tam nuly, prosím oznámte mi to.

Ak excel nemáte, tak sa to dá spraviť aj on-line na stránke https://www.volbysr.sk/sk/data04.html

 

Záver:
Nikdy by ma ani nenapadlo, že pri sčítaní volebných hlasov je niečo takéto na Slovensku možné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?