Prečo sa ľudia v bratislavskej MHD riadia hoaxmi?

Autor: Jozef Drahovský | 3.5.2020 o 1:22 | Karma článku: 10,60 | Prečítané:  6393x

V Bratislave 2.5.2020 prešla rekonštrukcia Karloveskej radiály do ďalšej etapy. Električky už nejazdia cez tunel ani cez nábrežie. Informácie pre cestujúcich boli v prvý deň chaotické, ale nie o tom chcem písať.

Z nechtiac vypočutého rozhovoru, keď revízor pokutoval cestujúceho bez platného cestovného lístka, som vyrozumel, že jazdí bez lístka už dlhšiu dobu a že dopravný podnik neinformoval o zmene. Revízor mu oponoval, že od dnes (2.5.2020) kontroluje, či cestujúci majú platný cestovný lístok a od dnes platí aj nový cestovný poriadok.

Netušil som, že by bola nejaká výnimka v povinnosti mať platný cestovný lístok. Preto som prehľadal web dopravného podniku aj mesta Bratislava a keďže som nič súvisiace nenašiel, tak som položil otázku na svojej stránke na Facebooku.

Odpoveď prišla za chvíľu. Povinnosť pre cestujúceho mať platný cestovný lístok bola a je stále, akurát v médiách bola publikovaná informácia, že v záujme ochrany zdravia cestujúcich a revízorov v súvislosti s pandémiou Covid-19,  dočasne nebudú revízori vo vozidlách vykonávať kontrolu platnosti cestovných lístkov.

Práve túto informáciu niekto prekrútil do hoaxu, ktorý obsahoval informáciu, že do MHD v Bratislave z dôvodu vírusovej pandémii si netreba kupovať cestovný lístok.

Zarážajúce je, že významné množstvo ľudí sa začalo riadiť uvedeným hoaxom a dnes, keď revízori začali v primeraných ochranných prostriedkoch fungovať v pôvodnom režime, tak zostali zaskočení.

Ja osobne si cestovný lístok kupujem vždy a kúpil by som si ho aj vtedy keby som vedel, že žiadny revízor nepríde.

Záver:
Ak čítate, že začalo platiť nejaké nariadenie, ktoré niečo prikazuje, zakazuje alebo mení a nie je tam uvedené číslo, alebo iná identifikácia  zákona, vyhlášky, nariadenia vlády alebo rozhodnutia  úradu / inštitúcie a podobne, na základe ktorej si môžete publikovanú informáciu overiť, tak ide o hoax, prípadne o článok neschopného novinára, čo je v princípe to isté. Pritom je jedno či ide o anonymnú správu alebo článok v renomovanom denníku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?