Ako striktne treba dodržiavať zákaz odbočenia ?

Autor: Jozef Drahovský | 7.7.2006 o 8:51 | Karma článku: 9,62 | Prečítané:  4364x

Poznáte dopravnú značku B32b – Zákaz odbočenia vľavo ? Myslíte si, že je potrebné vždy ju dodržiavať ? Ak áno, tak vás vyvediem z omylu. Pokúsim sa dať návod, kedy takéto zákazové dopravné značky dodržiavať a kedy akým spôsobom ich ignorovať. Viem, že u ortodoxných vyžadovateľov dodržiavania dopravných predpisov vyvolám nevôľu, ale veci nie sú zďaleka tak jednoznačné, ako vyzerajú na prvý pohľad.

Koncom marca 2006 som dostal e-mail aj s fotografiou, v ktorom pán Palík poukazuje, na kurióznu dopravnú situáciu pri v križovatke Kvetnej a Nitrianskej ulice v Bratislave. Odhadoval som, že pánovi Palíkovi sa podarilo odfotiť križovatku v procese dopravných zmien, keďže na Slovensku stále ešte nedokážeme zmenu dopravného značenia spraviť odrazu, ale trvá to aj niekoľko dní. Lenže po viac ako štvrť roku, som tam zašiel a situácia je stále rovnaká.

Keď prichádzate po Kvetnej ulici, tak pokračovať rovno, ako ste boli zvyknutý nemôžete, lebo je tam značka D9a slepá cesta. Nie je tam len značka, ale aj v skutočnosti je cesta zatarasená plotom, za ktorým robia rekonštrukčné práce na Miletičovej ulici. Otočiť sa v križovatke alebo cúvať nemôžete, lebo Kvetná ulica, po ktorej ste prišli je jednosmerná. Ak pozriete do spätného zrkadla vidíte zákazovú značku B2b zákaz vjazdu všetkých vozidiel (na fotke nevidno). Doľava odbočiť nemôžete, lebo vám to zakazuje dopravná značka B32b zákaz odbočenia vľavo.

Čo teraz ?

Ortodoxný vyžadovateľ dodržiavania dopravných predpisov bude tvrdiť, že máte pokračovať rovno a tam zaparkovať. Áno, v tomto prípade je to jedno z riešení, ale odporúčam niečo iné. Treba sa rozhliadnuť okolo a zvážiť všetky smery, tak ako keď riešite bludisko. Ak pre vašu nerozhodnosť začnú vodiči za vami vytrubovať, tak to niekam zaparkujte aby ste neprekážali. Vždy je lepšie zastať, dopravnú situáciu zvážiť aj za cenu vystúpenia z vozidla, ako napríklad nerešpektovať odôvodnený zákaz odbočenia a vojsť na diaľnicu do protismeru. V takýchto prípadoch nejde o pokutu, ale o život.

Ak si pozorne pozriete fotografiu, tak vľavo na začiatku Nitrianskej ulice je značka, D4b jednosmerná premávka vo forme prenosnej dopravnej značky. V tomto prípade odporúčam opatrne odbočiť doľava.

Čo sa vlastne stalo? V uvedenej križovatke došlo k zmene riadenia dopravy v súvislosti so zablokovaním výjazdu z Kvetnej ulice, ale dopravný projektant si nedal záležať. Síce sprevádzkoval Nitriansku ulicu do protismeru, aby sa dalo pokračovať v jazde, ale zabudol zrušiť zákaz odbočenia a to zakrytím, alebo prelepením dopravnej značky, alebo umiestnením prenosnej dopravnej značky, napríklad C4f prikázaný smer jazdy (vľavo a rovno).

Ako sa v takýchto situáciách zachovať? Treba používať vlastný rozum, opatrnosť a ohľaduplnosť. Keď je to moc neprehľadné, alebo máte silné pochybnosti, tak je vhodne aj zastať a vystúpiť z vozidla. Dopravné značky bývajú nielen zabudnuté, ale aj ukradnuté, spadnuté alebo pootočene, čo je nebezpečné najmä u dodatkových tabuliek s nákresom križovatky.

Sú prípady, napríklad ako je tento, kedy z dôvodu nedbalosti dopravného projektanta a správcu komunikácie, je potrebné zákazovú dopravnú značku ignorovať a nie raz, deň, týzdeň, mesiac, ale denno denne, viac ako štvrť roka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?