Vysoká pokuta za nevypísaný kupón k diaľničnej nálepke

Autor: Jozef Drahovský | 18.7.2006 o 2:11 | Karma článku: 11,82 | Prečítané:  9343x

Jedna z čitateliek, dostala pokutu za nevypísaný kontrolný kupón k diaľničnej nálepke. Keďže ide tému, ktorá asi bude zaujímať viacerých. Pripravil som odpoveď formou článku.

Ďakujem pracovníkovi čerpacej stanice <a target=OMV v Petržalke na Panónskej ulici, za umožnenie odfotenia zadnej strany diaľničnej nálepky, priamo na pulte v predajni" />Ďakujem pracovníkovi čerpacej stanice OMV v Petržalke na Panónskej ulici, za umožnenie odfotenia zadnej strany diaľničnej nálepky, priamo na pulte v predajni

Výber z e-mailu:
... Pravidelne čítam vaše blogy, sú z mala tých, ktoré človeku aj niečo praktické dajú. Momentálne riešim jeden čerstvý problém, na ktorý dostávam rozdielne odpovede, a tak sa skúšam obrátiť aj na Vás.
V sobotu sme cestovali po diaľnici a za exitom Hlohovec nás zastavili policajti. Okrem iného nám kontrolovali aj kontrolný ústrižok k diaľničnej nálepke. Priznávam, ten sme vypísaný nemali, aj keď nedopatrením. Policajt nám hneď povedal, že diaľničnú známku mame neplatnú. Pokutu sme na mieste nezaplatili, a tak nám dal blok spolu so šekom. Čo sme si až neskôr všimli, miesto spáchania priestupku, ako aj vypísania bloku bolo uvedene Leopoldov.

Preto sa pýtam:

  1. Je policajt oprávnený kontrolovať mimo diaľnicu diaľničnú známku? Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách  sa diaľnicou rozumie cesta označená príslušnou dopravnou značkou. V okamihu, keď nás policajt zastavil, sme už boli za dopravnou značkou koniec diaľnice, bolo to dokonca v mieste, kde sa cesta z Trnavy vedúca do Hlohovca spája s diaľničným výjazdom.
  2. Je tento blok platný, aj keď priestupok sa nestal na mieste na bloku uvedenom? My sme sa na tomto mieste nenachádzali, cez Leopoldov sme ani nešli. Ako nám môže byt udelená pokuta na mieste, kde sme vôbec neboli??? Prečo tam policajt nenapísal diaľničný exit Hlohovec?
  3. Môžete mi prosím Vás poradiť, čí táto pokuta bola oprávnená? Na bloku je napísané neplatná diaľničná nálepka, miesto spáchania: Leopoldov.
  4. Ak sme tuto pokutu dostali neoprávnené, kam sa mame obrátiť?
Veľmi pekne Vám ďakujem za informácie. S pozdravom ...

Predpokladám, že ste nejazdili na vozidle nad 3,5 tony a tiež nie za účelom podnikania. Skúsim odpovedať na konkrétne otázky postupne, i keď moja odpoveď nemá právnu váhu.

Uvedenú problematiku rieši takzvaný cestný zákon 135/1961 Z.z. z 30. novembra o pozemných komunikáciách, ktorý bol viac raz novelizovaný. A vyhláška č. 645/2005 Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR zo 16. decembra 2005, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 734/2004 Z.z. Je dobré poznať aj Zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Z.z. o priestupkoch.

1,  Policajt je oprávnený kontrolovať diaľničnú známku aj mimo diaľnice, ak je zabezpečené, že kontrolované vozidlo využívalo diaľnicu. Bežne sa to kontroluje aj na diaľničných parkoviskách a výjazdoch z diaľnic. Jediná možnosť je dokázať, že ste na miesto kontroly prišli odinakadiaľ než z diaľnice. Ale podľa toho čo píšete, bolo to kúsok za exitom Hlohovec, kde ste skončili jazdu po diaľnici. Legislatíva uvádza: 135/1961 Zb. § 6  Všeobecné užívanie  Ods. (7) Útvary Policajného zboru sú oprávnené v rámci vykonávania dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky 2f) kontrolovať dodržiavanie povinnosti označenia motorového vozidla nálepkou pri použití vymedzených úsekov diaľnic....

2, Na pokutovom bloku policajt napísal, že dopravný priestupok sa stal v obci Leopoldov, čo nie je pravda. Zrejme túto skutočnosť opomenul – zanedbal si svoje povinnosti. Z toho titulu môžete poslať sťažnosť na Úrad inšpekčnej služby Policajného Zboru. Netrúfam si odhadnúť či na základe uvedeného, dôjde automaticky k zrušeniu udelenie pokuty, odhadujem, že skôr bude policajt riešený vo vnútri polície.

3, Či je pokuta oprávnená, je zložitejšie. Škoda že tam policajt nenapísal, ktorý konkrétny zákon a paragraf bol porušený. Vo vyhláške 645/2005 je síce napísané, že nálepka je platná, ak je na kontrolnom kupóne uvedené evidenčné číslo vozidla. Čo sa dá vysvetliť rôzne, napríklad ja tak, že ak si napíšete evidenčné číslo vozidla na kontrolný kupón, ale nálepku zabudnete nalepiť na predné sklo, tak by mala byť aj tak platná. Lenže je tu väčšia právna sila, daná zákonom voči vyhláške. Legislatíva uvádza: 135/1961 Zb.   §6  Všeobecné užívanie Ods.(9) Vodič motorového vozidla alebo  jazdnej súpravy je povinný vyznačiť údaj o evidenčnom čísle, 2ga) ktoré  má motorové vozidlo, alebo prvé vozidlo jazdnej súpravy, na oddeliteľnom kontrolnom kupóne. 2gb) Ods.(10) Vodič motorového vozidla, ktorý používa vymedzený úsek diaľnice,  cesty pre motorové vozidlá, alebo cesty I. triedy, je povinný na požiadanie predložiť príslušníkovi Policajného zboru oddeliteľný kontrolný kupón. 2gb)
Uvedený zákon ukladá povinnosť mať kupón vypísaný a na požiadanie ho predložiť. Ak tak nespravíte,  sú sankcie, konkrétne: 135/1961 Z.z. § 22c Priestupky Ods.(1) Priestupku na  úseku pozemných komunikácií sa dopustí ten, kto g) ako vodič použije vymedzené  úseky diaľnic, ciest pre motorové vozidlá  a ciest  I. triedy  bez označenia  motorového vozidla  platnou nálepkou, Ods. (3) Za  priestupok podľa odseku 1 písm. g) možno uložiť vodičovi pokutu do výšky desaťnásobku úhrady na kalendárny rok uvedenej v sadzobníku, ktorý je prílohou č. 1 k tomuto zákonu, a v blokovom konaní do výšky trojnásobku tejto úhrady.
Z toho vychádza podmienka, mať diaľničnú nálepku nalepenú a mať ju platnú. Práve na to je potrebné vypísať evidenčné číslo vozidla. Čiže z hľadiska striktnosti zákona je pokuta v poriadku, z hľadiska vyplnenia miesta spáchania priestupku nie je v poriadku.

4, Ak si myslíte, že ste pokutu dostali neoprávnene odporúčam sa obrátiť na Úrad inšpekčnej služby Policajného Zboru Ak sa chcete, môžete namietať a vo svoj prospech zužitkovať pochybenie policajta. Nakoľko policajt pri vypisovaní pokutového bloku spravil zásadnú chybu v určení obce a zhodu okolností v Leopoldove diaľnica nie je.

Záver:

Nepredpokladám, že policajti mali výjazdovú dopravnú komisiu a nie je uložená v správnom konaní maximálna pokuta 11 000 Sk čo je 10 násobok ceny diaľničnej nálepky pre príslušný druh vozidla. Skôr predpokladám, že vám dali maximálnu pokutu v blokovom konaní 3 300 Sk, čo je trojnásobok ceny ročnej diaľničnej nálepky, prípadne ešte o niečo nižšiu.

Národná diaľničná spoločnosť peniaze za diaľničnú nálepku, už má, diaľničná nálepka bola nalepená na skle v predpísanom rohu. Kontrolný kupón vodič mal u seba, jediné čo nebolo v poriadku, je nedopísane evidenčné číslo vozidla. Ja by som to riešil dohovorom a požiadaním odstránenia závady na mieste, formou dopísania evidenčného čísla na kontrolný kupón. Lenže ja nie som policajt a policajti musia cez pokuty plniť štátnu pokladnicu v zmysle plánu.

Mne kontrolovali diaľničnú nálepku minulý rok 2 krát na Slovensku a 2 krát v Rakúsku, ale nikto kontrolný kupón nechcel. Zrejme sa niečo na Slovensku zmenilo a nevyplnený kupón sa považuje za obzvlášť nebezpečný priestupok voči bezpečnosti dopravy.

Zrejme veľa vodičov teraz zalapá po dychu, ale nie z toho či má napísané evidenčné číslo vozidla na kontrolnom kupóne, ale z toho kde má hľadať zapatrošený kontrolný kupón od diaľničnej nálepky. Treba hľadať, kupón nájsť, číslo dopísať a nechať ho niekde poruke v aute. Zbytočne vyhodiť až 11 000 Sk na pokutu, nie je príjemné.


Doplnené 2.8.2006
Pred chvíľou ma zastavila dopravná polícia a kontrolovala platnosť diaľničnej nálepky. Zaujímala ich nálepka. To či mám, alebo nemám u seba kontrolný kupón, či je na ňom napísané evidenčné číslo vozidla, ich nezaujímalo. Policajti sa správali úplne normálne a pokutovali iba vozidlá, ktoré nemali pre danú hmotnostnú kategóriu platnú diaľničnú nálepku.

Z tohto usudzujem, že vyššie popísaný prípad je ojedinelý a zrejme išlo policajtovi o udelenie pokuty za každú cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?