Nezmyselné dodržiavanie nezmyselných zákonov

Autor: Jozef Drahovský | 27.7.2006 o 15:14 | Karma článku: 15,07 | Prečítané:  5236x

Vážna nehoda cyklistu zo Zlína poukazuje, že čoraz viac ľudí je donútených, striktne sa riadiť zákonmi a čím ďalej, tým menej používať svoj rozum. Pokiaľ je zákon napísaný dobre a autori zákona mysleli aj na krajné možnosti, tak je všetko v poriadku, ale keď, tieto krajné možnosti opomenuli, tak sa zo zákona, stáva zákerný návod, nerešpektujúci ani zdravie a životy občanov.

Cyklista po nehode. Autorom
<a target= fotografie sú rodičia chlapca. Ďakujem iDNES.cz za linku na uvedenú fotografiu." />Cyklista po nehode. Autorom fotografie sú rodičia chlapca. Ďakujem iDNES.cz za linku na uvedenú fotografiu.

Dvadsať ročný cyklista Tomáš zo Zlína havaroval. Kolesom zavadil o obrubník, preletel cez bicykel a spôsobil si zranenie hlavy. Našťastie neupadol do bezvedomia, ale dokázal mobilom zavolať rodičom a miestni ľudia zavolali záchranku. Záchranka prišla rýchlo a lekár poskytol odborné ošetrenie viď fotografiu ZZS.

Lenže, údajne vďaka novému cestnému zákonu v CR museli cez dvadsať minút čakať na príchod polície.

Policajtov nezaujímal zdravotný stav chlapca, ale len aby v zmysle zákona mu dali fúkať a tým zistiť, či pred jazdou nepil alkohol. Pritom mal ústa plné krvi a správne sa mu podarilo fúknuť až po niekoľkých pokusoch. Môžeme sa len domnievať čo by sa dialo, ak bol chlapec v bezvedomí, môžme len typovať či by sanitku postili bez splnenia svojej zákonnej povinnosti, alebo by čakali kým sa preberie, prípadne zomrie.

Keď sanitka odišla oznámili policajti  rodičom, že z dôvodu dopravnej nehody, kde došlo k ublíženiu na zdraví, dostane pokutu minimálne 25 000 Kč. Vôbec nezáleží na tom, že bol jediným účastníkom dopravnej nehody a zranenie si spôsobil sám sebe.

Ešte z minulého režimu si pamätám na podobné prísne dodržiavanie zákonov. Katka, sestrina spolužiačka na základne skole v Piešťanoch, spadla pod nákladne auto, tak nešťastne, že jej odtrhlo štyri prsty na ruke. Ľudia z neďalekého obchodu zavolali sanitku a verejnú bezpečnosť. Lekár naložil dievča do sanitky a bral dva prsty ležiace na ceste. Lenže príslušník verejnej bezpečnosti mu ich nedovolil zobrať, že najprv a musia byť odfotografovane, že tak mu káže predpis. Strhla sa hádka, ale príslušník verejnej bezpečnosti striktne dodržiaval predpisy. Našťastie ďalšie dva prsty odleteli ďalej, tam ich zobrala okoloidúca pani a v tichosti ich dala vodičovi sanitky.

Katku operovali a dva prsty jej úspešne prišili naspať. Až keď sa prebrala z narkózy došla verejná bezpečnosť, že ňou zabezpečene prsty už nepotrebuje. Bohužiaľ bolo to veľmi neskoro.

Tak vďaka náhodnej okoloidúcej, ktorá úmyselne porušila vtedy platné predpisy, má Katka na ruke okrem palca, aspoň dva prsty.

Myslel som si, že v demokratickom štáte, také nezmysly už platiť nemôžu, ale  prípad z Českej Republiky ma vyviedol z omylu. Pre mňa má zdravie a ľudský život vyššiu hodnotu, ako nezmyselné dodržiavanie nezmyselných zákonov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?