Zavedenie elektronického mýta znamená zrušenie množstevných zliav

Autor: Jozef Drahovský | 3.8.2006 o 13:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2963x

Do radia Expres som zaslal príspevok na dnešnú tému: Mýto na slovenských diaľniciach. Neviem čo ho použijú, alebo nie, ale pre čitateľov ho uvádzam aj tu, ako súkromný článok, ktorý sa nezobrazuje na titulke SME.

<a href=www.expres.sk" />www.expres.sk
Vážený pan Ďuro Šimko... Zavedenie elektronického mýta znamená zrušenie množstevných zliav.

Dnes si kúpite ročnú diaľničnú nálepku a môžete jazdiť koľko potrebujete.

U elektronického mýta, ale aj mytá vyberaného na mýtnych termináloch, sa platí za konkrétnu prejazdenú vzdialenosť, bez množstevnej zľavy.

Normálnu cenu za jeden kilometer slovenských ciest, by som považoval v pasme okolo 10 percent ceny paliva, ale už teraz je ohlasovaná cena aj pre osobné vozidlá na úrovni 100 až 300 percent ceny paliva. Postupom času majú byt spoplatnené nielen diaľnice a cesty 1 triedy, ale všetky cesty.

To že zdražie cesta na dovolenku, až tak nevadí, je to výdavok raz za rok. Horšie je že zdražie dennodenná cesta do práce. Pre veľa ľudí, ktorý z chudobnejších regiónov dochádzajú do miest, sa stane dochádzanie za prácou finančne neúnosné. Dopad to bude mať taký, že rozdiely medzi regiónmi, sa ešte viac prehĺbia.

Navyše zle navrhnutý systém výberu mýta, sám pre seba požiera veľkú časť vybraných poplatkov. Napríklad v Taliansku je to viac ako polovica tržieb. Preto je veľký konkurenčný a aj politický boj, kto bude dodávateľom technológie a prevádzkovateľom systému. Ak sa schváli systém, ktorý sám požerie čo najviac z tržieb, tak pri nevypovedateľnej zmluve, zaručuje, že bude dostatok peňazí aj na trvalé úplatky.

Elektronický výber mýta je mocný nastroj, napríklad ako kladovo. Môže byť také akurát do ruky, alebo moc malé len na ozdobu, ale aj také že ho nezodvihnete. V každom prípade záleží na jeho použití, či klepnete po hlave klinca a niečo všeobecne prospešné zmajstrujete, alebo klepnete po prstoch len obyčajným občanom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?