Svieťte aj počas dňa - fotografie ako dôkaz

Autor: Jozef Drahovský | 8.8.2006 o 8:08 | Karma článku: 16,61 | Prečítané:  7438x

Včera, aj počas letného dňa bolo šero. Bola súvislá nízka oblačnosť, z ktorej pršalo. Na cestách sa vytvárala vodná triešť, ktorá zhoršovala viditeľnosť. Väčšina vodičov svietila. Ale našli sa aj takí, ktorí tvrdia, veď celoročné svietenie počas dňa, nie je u nás povinné a takmer za každého počasia, jazdia cez deň, bez rozsvietených svetiel. Pre nich, som pripravil viacero fotografii, kde je vidieť ako ich nebolo vidieť.

Na dvadsať vozidiel s rozsvietenými svetlami pripadlo jedno bez nich. Bez rozsvietených svetiel jazdili, staré, nove aj luxusne vozila. Boli v nich vodiči amatéri, profesionálni vodiči taxislužby, vodiči nákladných áut, vodiči autobusov MHD, vodiči autobusov SAD, dokonca aj vodič električky. Jednoducho celé spektrum vodičov, tak ako sú na cestách zastúpení.

Viem, že na Slovensku nie je povinné celoročné svietenie. Viem, že v zákone 315/1996 Z.z. neznamená dážď a ani zatiahnutá obloha, povinnosť rozsvietiť stretávacie svetlá. Viem, že väčšina vodičov svieti celý rok. Viem že ďalší vodič rozsvietia svetlá ihneď, ako sa obloha zatiahne, alebo začne pršať a o snežení, hmle nemusím ani hovoriť. Bohužiaľ je dosť vodičov, ktorý svietenie počas dňa ignorujú a hľadajú všemožné výhovorky prečo svietiť počas dňa netreba.


Obr. 1. V zrkadle vidieť dve svietiace vozidla, ktoré sú úž veľmi blízko,  ale aj ďalšie dve dvojice svetiel vo veľkej diaľke.


Obr. 2. V zrkadle vidieť terénne auto a v diaľke dve dvojice svetiel. Ale keď sa zapozeráte, tak medi terénnym autom a svetlami v diaľke, zbadáte neosvetlené vozidlo striebornej farby. Toto je jeden z momentov, ktorý prispieva k dopravným nehodám. Medzi vozidlami s rozsvietenými svetlami sa stratí vozidlo zo zhasnutými svetlami.


Obr. 3. Nedávno v diskusii tvrdil jeden vodič, že by sa malo zakázať svietiť cez deň. Že prehliadnutie vozidla spôsobujú vodiči ktorý svietia. Tu mám odkaz pre neho. Na tomto obrázku je vidieť cestu v spätnom zrkadle, kde žiaden vodič nesvieti. Skúste mi povedať či nejaké auto ide.


Obr. 4. Skúste tu povedať či nejaké vozidlo ide, alebo nie. Zodpovedne môžem povedať keby za nim išli vozidlá s rozsvietenými svetlami, tak vozidlo vpredu zbadáte v obrysoch ako tieň.


Obr. 5. Už ho vidíte? Ak áno, aj tak je neskoro, lebo je menej než 10 metrov za vami.


Obr. 6. Tu by ho mal asi každý zbadať, alebo nie? Práve prechádza okolo vás. Ak ho nemôžete nájsť, je úplne vľavo, samozrejme bez rozsvietených svetiel.


Obr. 7. Takto je za rovnakých podmienok vidieť vozidla, ktoré majú rozsvietené svetlá.

Záverom len toľko. Je lepšie svietiť a byť vidieť, ako byť neviditeľný. Lebo neviditeľný neznamená nezraniteľný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?