Žiadam dopravných policajtov, aby volali do NDS !

Autor: Jozef Drahovský | 18.8.2006 o 20:45 | Karma článku: 14,68 | Prečítané:  6136x

Dávno som nebol tak nahnevaný, ako teraz. Práve som dotelefonoval s operátorským pracoviskom Národnej diaľničnej spoločnosti. Tak idiotský systém, aký existuje na Slovensku, môže existovať jedine na Slovensku.

18.08.2006 17:46. Dopravná nehoda. Neprejazdný ľavý jazdný pruh, pre zrážku vozidla s odfúknutou dopravnou značkou.18.08.2006 17:46. Dopravná nehoda. Neprejazdný ľavý jazdný pruh, pre zrážku vozidla s odfúknutou dopravnou značkou.foto autor

Na Prístavnom moste v Bratislave v smere z Petržalky do mesta, sa stala dopravná nehoda. Kolóna stojacích vozidiel je dlhá niekoľko sto metrov. Pritom pred nájazdom na Prístavný most svieti elektronické dopravné značenie na zeleno, bez akejkoľvek výstrahy.

Zavolal som do operátorského pracoviska národnej diaľničnej spoločnosti, informoval ich o situácii a odporučil im, nech tam rozsvietia značku pozor kolóna.  Operátor mi povedal, že nesmie. Tak som sa ho spýtal, či nevidí čo sa tam deje. Povedal, že vidí, aj mi popísal situáciu, s tým, že už sú tam policajti. Tak keď vidí, nech rozsvieti značku kolóna. Znova zopakoval že nesmie. Príkaz na rozsvietenie značiek, môže dostať len do oprávneného dopravného policajta, alebo od svojho nadriadeného.

Spýtal som sa, či mam znova ísť na Prístavný most, za policajtmi, ktorý tam riešia dopravnú nehodu a požiadať ich, aby oficiálnou cestou, cez svojich nadriadených, požiadali zodpovednú osobu v Národnej diaľničnej spoločnosti.  Na to som dostal odpoveď, že len takýmto oficiálnym postupom, môže dôjsť k rozsvieteniu dopravnej značky pozor kolóna.

Povedal som mu, že takýto postup je to nezmysel, že on vidí, čo sa deje, väčšinou ako prvý, tak by mal okamžite reagovať, zmeniť rýchlosť, presmerovať jazdné pruhy, informovať o nebezpečenstve a podobne.  Na to mi povedal,  že podľa vyjadrenia Dopravnej polície operátori Národnej diaľničnej spoločnosti, nie sú dostatočne fundovaní, aby dokázali zvážiť, či sa má príslušná dopravná značka rozsvietiť, v tomto prípade pozor kolóna.  Ďalej som sa už nič nepýtal, je to bezvýsledný boj s veternými mlynmi.

Pre neveriacich z kocúrkova prinášam postup, ako to na Slovensku funguje:
Operátor Národnej diaľničnej spoločnosti  sedí za monitormi a pozoruje dopravnú situáciu. Zbadá, že sa stala dopravná nehoda. Na základe vlastného uváženia, tam pošle cestnú službu, s prenosným dopravným značením, pripadne zavolá políciu, hasičov, záchranku.
Ale nesme zmeniť elektronické dopravné značenie. Musí čakať, až na pokyn Dopravnej polície. Veľa ráz sa stáva, že je nehoda nie je vážna a je blokovaný len jeden pruh, v takom prípade Dopravná polícia dôjde až o niekoľko hodín (prednostne sa venuje vážnejším dopravným nehodám). Ale ani tak operátor nesmie dať, cez elektronické dopravné značky výstrahu a presmerovať dopravu do voľného jazdného pruhu.
Keď dôjde na miesto Dopravné polícia, tak by mal policajt zavolať svojmu nadriadenému a dať pokyn oficiálnou cestou k zmene elektronického dopravného značenia. Bohužiaľ bežní policajti o tom ani netušia. Navyše keď už na miesto nehody dôjde polícia, tak väčšinou dokáže behom niekoľkých minút situáciu zdokumentovať, premávku spojazdniť a tak dávať pokyn, na zmenu elektronických značiek, už vlastne nemá význam.

Z dôvodu uvedeného,  žiadam zodpovedných v Dopravnej polícii bratislavského kraja, keďsa dozvedia o dopravnej nehode na diaľnici, pričom je jedno, či oficiálnou cestou, alebo z vysielania rádií, nech zavolajú do operátorského strediska Národnej diaľničnej spoločnosti, dajú si od operátora vysvetliť situáciu s návrhom na riešenie (vyzerá to tak, že sú tak celkom schopní ľudia) a po vlastnom uvážení, dajú pokyn, na zmenu elektronického dopravného značenia.Odporúčam ihneď dať aj druhý pokyn, ktorý sa zrealizuje až po tom, keď dôjde k odstráneniu prekážok na ceste a dopravná situácia sa upokojí, aby sa výstrahy a obmedzenia mohli operatívne zrušiť.

Nedávno som písal článok, v ktorom som upozorňoval zahraničných vodičov aby ignorovali elektronické dopravné značenie na Slovensku. Teraz upozorňujem aj domácich vodičov. Nespoliehajte sa na elektronické dopravné značenie, čo je rozsvietené, to môže byť poriadny nezmysel, ktorý nesúvisí s realitou.

Čím ďalej tým viac, začínam byť presvedčený, že elektronické dopravné značky sú na Slovensku z dôvodu nezmyselnej byrokracie zbytočne vyhodené peniaze.

Vážený čitatelia, daňový poplatníci a voliči, čo navrhujete? Zrušiť elektronické dopravné značenie a v budúcnosti nezaťažovať výstavbu diaľnic takýmito nákladmi, alebo vymeniť zodpovedných v Národnej diaľničnej spoločnosti, alebo vymeniť zodpovedných v Dopravnej polícii, alebo na oboch miestach,  alebo len toho konkrétneho zodpovedného, prípadne všetkých členov zodpovedného kolektívneho orgánu, ktorý za niekoľko rokov nedokázali nájsť spôsob, ako zabezpečiť, aby elektronické dopravné značenie, účelne fungovalo a aktuálnou informáciou zvyšovalo bezpečnosť na našich cestách?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?