Elektronické dopravné značky na diaľničnom obchvate – krok vpred

Autor: Jozef Drahovský | 30.8.2006 o 23:59 | Karma článku: 8,69 | Prečítané:  3144x

Po publikovaní článku "Žiadam dopravných policajtov, aby volali do NDS!" som požiadal Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave a Národnú diaľničnú spoločnosť, a.s. o vyjadrenie sa, k uvedenému problému. Dnes som bol na stretnutí so zástupcom Krajského Dopravného inšpektorátu, ktorý mi na moju žiadosť, poskytol odpoveď.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v BratislaveKrajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislavehttp://www.minv.sk/krpzba/

Dostal som vyčerpávajúcu odpoveď a nielen to. Krajský Dopravný inšpektorát preukázal, že má záujem, aby vodiči dostávali aj na neskolaudovanom diaľničnom úseku, medzi Prístavným mostom a Viedenskou cestou, aktuálne a pravdivé informácie.

Je tam viacero problémov, prvý je, že elektronické dopravné značenie nebolo zaradené do predčasného užívania, tak ako diaľnica. Druhý problém je spor okolo právomoci a postupu pri riadení premávky. Legislatíva určuje, že oprávnenie riadiť dopravu má len dopravný policajt, naproti tomu operátorovi nepolicajtovi nedáva žiadne právomoci, ale ani žiadne povinnosti. Povinnosti operátora NDS, a.s. pramenia jedine z interných predpisov a všeobecne platnej legislatívy. NDS, a.s. má vypracovanú internú smernicu, podľa ktorej by mali operátori a dopravní policajti konať, ale táto smernica, aspoň zatiaľ, nemá váhu rozhodnutia cestného správneho orgánu. Tu je najväčší problém, ale riešiteľný.

Dopravný inšpektorát, Krajského riaditeľstva Policajného zboru vypracoval návrh, ako situáciu riešiť. Zajtra má byť stretnutie všetkých zainteresovaných (Krajský DI, NDS, a.s., MDPT). Ak sa podarí dohoda, tak by malo vzniknúť rozhodnutie správneho orgánu, v tomto prípade Ministerstva dopravy, pravdepodobne podľa zákona 315/1996 Z. z. § 110 Ministerstvo dopravy h) určuje po prerokovaní s príslušným krajským dopravným inšpektorátom použitie dopravných značiek a dopravných zariadení ... na diaľniciach a na cestách pre motorové vozidlá ...

Toto rozhodnutie by malo s váhou správneho orgánu, uložiť právomoci a povinnosti všetkým zúčastneným stranám, tak aby vodiči, boli na diaľničnom obchvate, pravdivo informovaní a neboli zavádzaní do omylu, permanentne svietiacimi zelenými symbolmi.


Informácia z 31.8.2006

Dnes sa uskutočnilo avizovane stretnutie. Zúčastnené strany sa rozhodli neposkytovať vyhlásenia médiám, pokiaľ uvedená problematika nebude do detailu vyriešená.

Zo znalosti veci si dovolím povedať, že tlak médií má svoj efekt. Všetci zainteresovaný preukázali obzvlášť dobrú vôľu, dohodnúť sa a spoločne riešiť problematiku riadenia dopravy pomocou elektronických dopravných značiek na diaľničnom obchvate Bratislavy. Podľa všetkého, teraz budú nasledovať rutinné rokovania odborníkov, ktorí vyhotovia – doladia predpis / záväzný postup kto, kedy, čo, má vykonať, kto aké bude mať povinnosti, právomoci a zodpovednosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?