Detské autosedačky – niečo sa nedomyslelo

Autor: Jozef Drahovský | 7.9.2006 o 10:36 | Karma článku: 11,38 | Prečítané:  5929x

Detské autosedačky som používal vždy a aj ich budem používať naďalej. Jednoznačne majú veľký význam pre bezpečnosť detí. Schválenie povinného používania vítam, ale znovu sa podaril jeden prešľap, inak v dobrom a prepracovanom návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií,  ktorý vláda SR  na svojom 9. rokovaní dna 06.09.2006 schválila. Presnejšie ten už existujúci prešľap neodstránila.

Názorný príklad:
Idete autom, ktorý má v technickom preukaze 5 osôb, zobrať syna a jeho troch kamarátov z basketbalu. Všetci majú po 11 rokov a sú vysoký 170 až 180 centimetrov. Všade v EU ich môžete odviesť, len na Slovensku nie.

Prečo je tomu tak? 
Na Slovensku je zakázané vedľa vodiča prepravovať osoby mladšie ako 12 rokov a osoby menšie ako 150 cm, ak nie sú v detskej autosedačke.  Syna o výške 180 cm, hoci má len 11 rokov do detskej autosedačky nedostanete.

Ako je to inde v EU?
Je zakázané veľa vodiča prepravovať osoby menšie ako 150 cm, pokiaľ nie sú v detskej autosedačke. Čiže dieťa vysoké viac ako 150 cm, bude na prednom sedadle pripútané riadnym bezpečnostným pásom, lebo ma rozmery dospelej osoby.

Osobne si myslím, že keď sa SR snaží o aproximáciu práva z EU v tomto prípade so smernicou 2003/20/ES Európskeho parlamentu a Rady,  tak by to mala robiť dôsledne a myslieť aj na takéto detaily.

Ako sa to dá riešiť?
Dôslednejšie akceptovať smernicu 2003/20/ES Európskeho parlamentu a Rady, tak že  z §43 ods.2  zákona č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov sa vypustí zmienka o veku.

Text ods.2:
Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?