Kto je zodpovedný za rozmiestnenie neoznačených betónových zátarás?

Autor: Jozef Drahovský | 10.9.2006 o 22:15 | Karma článku: 12,64 | Prečítané:  5750x

Dnes som išiel po Jantárovej ulici v Petržalke, smerom na Starý most. Pribudla tam riadne označená križovatka s možnosťou odbočenia vľavo. Tak som odbočil a predpokladal, že sa dostanem k futbalovému štadiónu Artmedie. Lenže takmer som narazil do betónových panelov.

Ešte šťastie, že jazdím primeranou rýchlosťou a predvídam. Auto som odstavil nabok, obliekol si oranžovú vestu a situáciu odfotil. Behom 5 minút pred panelmi brzdili ďalšie 3 autá z oboch strán.

Zase sa niekomu podaril unikátny kúsok. Niekto zriadil križovatku, riadne križovatku označil vodorovným dopravným značením V9a (smerové šípky)  pravý pruh rovno, ľavý pruh odbočenie vľavo, riadne križovatku označil aj zvislým dopravným značením D53 (jazdné pruhy pred križovatkou) pravý pruh rovno a ľavý pruh odbočenie vľavo, ale niekto úmyselne tesne za odbočkou rozmiestnil neoznačené betónové panely, ktoré zrejme hrubou silou majú zabrániť pokračovať vozidlám v jazde.

Rozmýšľal som  kto a prečo to urobil, ale rozumná odpoveď ma nenapadla.

Ak má byť križovatka funkčná, nemajú tam čo hľadať neoznačené betónové zátarasy. Ostatné dopravné značenie je v poriadku.  Ten kto je zodpovedný za úmyselné rozmiestnenie betónových zátarás ich neoznačenie v súlade so  zákon 315/1996 Z. z. §40 ods.3, mal by byť trestnoprávne  stíhaný podľa  paragrafu všeobecné ohrozenie.

Ak križovatka nemá byť funkčná,  tak treba trestnoprávne stíhať podľa paragrafu všeobecné ohrozenie toho, kto úmyselne, alebo z hrubej nedbalosti, uviedol vodičov do omylu,  tým, že umiestnil tam platné zvislé dopravne značenie D53 (jazdné pruhy pred križovatkou) s možnosťou odbočenia a platné vodorovné dopravné značenie  V9a (smerové šípky) s možnosťou odbočenia.

Ak by zodpovedný postupoval zodpovedne, tak pred zvislou dopravnou značkou D53, by bola prenosná dopravná značka napríklad B23b (zákaz odbočenie vľavo), alebo C4a (prikázaný smer rovno) a podobne, alebo aspoň by na značke D53 bol odbočujúci pruh vľavo preškrtnutý červenou páskou. Na vodorovne vyznačenom odbočovaciom pruhu malo byť rozmiestnené prenosne dopravné,  značky  Z4a (smerovacia doska ľavá), aby vodičov smerovali len rovno a neumožnili im odbočenie vľavo. Adekvátne malo byt aj dopravné značenie z opačného smeru. Pred panelmi malo byť rozmiestnene prenosné dopravne značenie Z2a (zábrana na označenie uzávierky).


Obr. 1. Riadne označená križovatka s možnosťou dobočenia vľavo. Zvislá dopravná značka D53 (jazdné pruhy pred križovatkou) pravý pruh rovno, ľavý pruh odbočenie vľavo. Vodorovné dopravné značenie V9a (smerové šípky)  pravý pruh rovno, ľavý pruh odbočenie vľavo.


Obr. 2. Po odbočení vás čakajú neoznačené zátarasy z betónových panelov.

Aby ma niekto neobvinil, že o takýchto veciach informujem len na blogu, súčasne podávam na prokuratúru trestne oznámenie na neznámeho páchateľa. Síce predpokladám, že nikdy nedostanem odpoveď (tak ako v roku 2003), ale aspoň je nádej, že sa situácia dá do poriadku. Dnes je to síce len na mestskej komunikácii, ale zajtra sa to môže stať na diaľnici s katastrofálnymi následkami.


Pohľad z druhej strany - doplnené 11.9.2006 15:30


Obr. 3. Z tejto strany je prenosné dopravné značenie v poriadku. Je tvorené prenosnými smerovacími doskami , ktoré sú navyše prepojene páskou s červenými a bielymi pruhmi. Záhadou zostáva, prečo takéto dopravné značenie, nie je aj od Jantárovej cesty.


Aktualny pohľad - doplnené 11.9.2006 19:40


Obr. 4. Dnes po telefonáte z rádia Expres som si spravil okružnú jazdu. O 16:51 problematické miesto už bolo označené smerovými doskami a červeno bielou páskou. V spätnom zrkadle som ešte zazrel, že odbočovací pruh na zvislej dopravnej značke je zakrytý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?