Nový monopol - zmluvy o prevode nehnuteľností ?

Autor: Jozef Drahovský | 13.9.2006 o 14:20 | Karma článku: 12,70 | Prečítané:  6180x

Včera som si prečítal článok, v ktorom sa Daniel Lipšic obava, že náklady na kúpu nehnuteľnosti sa veľmi zvýšia z dôvodu vytvorenia monopolu na oprávnenie pripravovania zmlúv o prevode nehnuteľnosti. Keďže zriadenie ďalšieho monopolu sa nepáči ani mne, kontaktoval som prezidentku notárskej komory z cieľom zistiť, ako si to predstavuje.

 www.notar.sk

Prezidentka notárskej komory vypočula moje otázky a ochotne mi odpovedala, za čo som veľmi vďačný. Potvrdila, že má legislatívny zámer, aby zmluvy vkladané do katastra pripravovali len notári alebo advokáti. Podľa nej je to z dôvodu ochrany občanov, nakoľko sa stáva, že kataster pre chyby odmietne zmluvu vložiť,  prípadne sa stávajú podvody a zmluva od notára, ktorý ručí za prácu celým svojim majetkom, by bola tou správnou zárukou.

Na otázku prečo len notári a advokáti majú mať takéto oprávnenie / privilégium, som dostal odpoveď, že nemá nič proti tomu, keď zmluvu budú pripravovať aj iné osoby s právnickým vzdelaním, ktoré budú odvádzať dane. Aj s týmto s Prezidentkou notárskej komory súhlasím. Pokiaľ ide o službu, tak by ju mali poskytovať len osoby so zodpovedajúcou kvalifikáciou na úrovni licencie / štátnej skúšky a garantovania zodpovednosti, napríklad aj celým svojím majetkom ako notári.

Nevidím však dôvod, prečo by si zmluvu o prevode nehnuteľnosti nemohli občania, respektíve predávajúci a kupujúci napísať spolu. Veď oni sú sami sebe zodpovední nielen právne, ale aj celým svojím majetkom. Ak zmluvu napíšu zle, tak ju kataster vráti s uvedením konkrétneho dôvodu prečo nemohol byť vklad vykonaný a peniaze za úkon katastru zostanú. Ak ju občania pripravujú sami, tak je menšia pravdepodobnosť, že niečo prehliadnu, tak ako sa to stáva u zmlúv, ktoré obsahujú ten najdrobnejší, ale zároveň najdôležitejší text.

Občania majú už v súčasnosti možnosť obrátiť sa na notára alebo advokáta. Keď sa rozhodnú zmluvu si napísať sami, tak znášajú všetko riziko, ale aj šetria náklady, ktoré sa obvykle počítajú v percentách z ceny nehnuteľnosti. Kataster môže občanom aj sebe pomôcť tak, že na internete zverejní všetky náležitosti, ktoré v zmluve požaduje, pripadne aj niekoľko typových vzorov.

Ak chce niekto kontrolovať daňové úniky pri poskytovaní služieb, tak nech kontroluje tých, čo služby poskytujú, ale nech nebráni občanom aby si uzatvárali zmluvy sami. Dnes je to zmluva o prevode  nehnuteľnosti, zajtra to bude zmluva o predaji automobilu a pozajtra zmluvy na všetko ostatné.

Podľa mňa, treba skôr zvyšovať právne vedomie občanov, než ich o práva oberať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?