Dopravný koncert na Karloveskej

Autor: Jozef Drahovský | 14.9.2006 o 10:55 | Karma článku: 16,85 | Prečítané:  6860x

Dnes ráno som išiel po Karloveskej v Bratislave smerom do mesta. Cesta v rannej špičke trvá aj pol hodinu, ale dnes iba 5 minút. Semaforová križovatka je upravená a navyše tesne nasledujúcu sústavu križovatiek riadila dopravná polícia. Zastavil som na čerpacej stanici a počas tankovania sa pozeral na riadenie križovatky. Napadlo ma jedine pomenovanie: dobre zosynchronizovaný koncert. Po natankovaní som zaparkoval a spravil niekoľko fotografií.

Fotografoval som na veľkú vzdialenosť (cez 100 metrov), z chodníka pri čerpacej stanici. Bol tam niekoľko ľudí čo pozerali na riadenie križovatky a vyslovovali obdiv dopravnému policajtovi za jeho perfektný výkon.


Obr. 1. Typická ranná situácia. Všetky smery vyťažené na maximum. Dopravného policajta zbadáte vľavo pri červenom aute. Taktiež na zábere je aj druhý policajt, ktorý riadi prúd vozidiel idúcich do sústavy križovatiek od Devína.


Obr. 2 . Teraz púšťa autá od Devína


Obr. 3.  Ten istý policajt prebehol k druhej časti križovatky a púšťa autá idúce na Devín. Tie autá majú síce  na semafore červenú, ale z Karloveskej nejdú autá, lebo zelenú má smer odbočujúci z Karloveskej vľavo na Dlhé Diely. Voľný smer a má električka, ale tej niet, preto policajt využívaj aj tento, inak mŕtvy čas križovatky.


Obr. 4. Už je na pôvodnom mieste.  Autá idú plynulo a pomerne rýchlo Karloveská sa rýchlo v dlhšom intervale vyprázdňuje.


Obr. 5. Opätovne púšťa autá smerom na Devín. Musím uznať, že na takéto riadenie sústavy križovatiek aj a dobrú kondičku.


Obr. 6 Znovu na pôvodom mieste a idú autá z Devína. Z Karloveskej momentálne autá nejdú, lebo na križovatke majú zelenú autá idúce hore na Dlhé Diely. Neviem ako sa policajt synchronizuje na križovatku alebo križovatka na neho, ale celkový výsledok je perfektný.


Obr. 7. Detail na dopravného policajta. Prizerajúci sa ľudia spoločne konštatovali, že riadenie križovatky mu ide obdivuhodne a je len škoda, že takto polícia neriadila križovatku aj skôr, lebo veľa ráz stáli  v kolóne na Karloveskej aj viac ako pol hodinu.

Všetky fotografie som nafotil dnes 14.9.2006 od 08:10 do 08:16 a musím uznať, že takto riadiť križovatku je umenie, vyžaduje dobrý pozorovací talent, schopnosť predvídať, schopnosť rýchleho logického myslenia a rozhodovania, dobrú kondičku a aj poriadnu dávku odvahy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?