Lietajúci cirkus

Autor: Jozef Drahovský | 1.10.2006 o 6:01 | Karma článku: 11,63 | Prečítané:  7664x

Dodnes pod označením lietajúci cirkus som mal zaradených niekoľkých nadšencov z čias, keď som sa snažil lietať na vetroňoch. Bolo to v dávnych dobách Zväzarmu keď jeden liter leteckého benzínu stál 1.30 Kčs a takmer každú sobotu a nedeľu som trávil na letisku v Piešťanoch.

Raz ma kamarátka predstavila svojmu otcovi a mimo iného povedala, že chodím do aeroklubu. Vtedy jej otec skonštatoval, že to ste tam pekný lietajúci cirkus. Chvíľku som nechápal, ale hneď mi došlo, že on bol riadiaci lietania vojakov a pravé vtedy, keď sme na letisku niečo vyviedli.

Od dnes mám pod týmto označením úplne inú skupinu ľudí. Sú to nadšenci, ktorí sa venujú skutočnému lietajúcemu cirkusu. V sobotu na letisku vo Vajnoroch som si bol pozrieť ich jedinečnú show.


Obr. 0. Vstupenka


Obr.1. Prvá fotografia ktorá sa mi podarila. Fotografia pred ňou je rozmazaná lebo som sa mykol keď pilot skúšal či mu funguje guľomet.


Obr.2. Pozrel som si všetky historické lietadlá.


Obr.3. Samozrejme, že som nevynechal ani súčasne


Obr.4. Tento trojplošník najviac upútal moju pozornosť.


Obr.5. Pri prvom pohľade ma napadla súvislosť s tromi štátmi. Poľská šachovnica, nemecký kríž a imatrikulačný znak OK.


Obr.6. O vojenskú techniku bol tiež mimoriadny záujem.


Obr.7. Človeka, ktorý nepozná lietadla a ani panorámu letiska vo Vajnoroch, môže sa nazdávať že fotografia pochádza z UK.


Obr.8. Počet návštevníkov leteckej show si netrúfam odhadnúť ale boli ich veľmi veľa. Rozhodne viac než som odhadoval.


Obr.9.


Obr.10.


Obr.11.


Obr.12.


Obr.13.


Obr.14.


Obr.15.


Obr.16. Dohodol som si, že sa po skončení show nechám povoziť na L13, ale dopadlo to úplne inak.


Obr.17.


Obr.18. Touto sieťou bolo rozdelené letisko na bezpečnú zónu pre divákov a plochu pre lietadlá. Chlapcovi spadol šarkan za sieť. Snažil sa ho zdvihnúť, ale namiesto zodvihnutia spadol na sieť tá sa v mieste spoja rozdelila. Kúsok odtiaľ  stojací organizátor požiadal chlapca, aby to čo pokazil, aj opravil. Lenže chlapec zahlásil ja to neviem a mal namierene preč. Čakal som čo sa bude diať. Nastal zaujímavý výchovný moment. Organizátor povedal kamarátskym spôsobom:  pod opravíme to spolu. Výraz v tvári chlapca sa zmenil o 180 stupňov zo strachu na radosť, že môže pomôcť


Obr.19. Preteky auta a lietadla. Na dlhu trať vyhralo lietadlo, ale zďaleka nedosahovalo zrýchlenie auta..


Obr.20.


Obr.21. Štyri lietadla predvádzali show, ktorú som ešte nevidel. Lietali po okruhu a triafali sa do letiaceho balóna.


Obr.22. Toto je môj predposledný záber lietadla. Netušil som čo sa stane. I keď z vlastnej skúsenosti viem, že pri leteckej akrobacii a takýchto show, nie je núdza o mimoriadne udalosti.


Obr.23. Posledný záber. Fotoaparát som prepol do režimu video a natočil  ešte niekoľko sekúnd. Potom sa to stalo.  Lietadlo z obr. 23 malo kolíziu s lietadlom s obr. 22. Bolo to práve vtedy keď obe lietadlá leteli za sebou rovno proti slnku. Domnievam sa, že išlo o nešťastnú náhodu, chvíľkové zhoršenie viditeľnosti proti slnku v práve v tom najnevhodnejšom momente. Z videa od viacerých zdrojov, som spravil sériu obrázkov ako sa to stalo.


Obr.24. Záchranársky vrtuľník priletel na miesto ako prvý. Diváci boli síce vyľakaní,  ale organizátori mali dobre zabezpečenú bezpečnosť. Všetky lety sa uskutočňovali pozdĺž hranice pokiaľ mohli ísť diváci. Obe lietadlá skončili ďaleko od divákov.


Obr.25. Vpravo je vrtuľník záchrannej služby. Asi v strede je vrak lietadla z obr. 22. Za nim v diaľke je lietadlo z obe 23. a úplne vľavo poskytujú pilotovi prvú pomoc.


Obr.26. Pilot s lietadlom s obr. 23. núdzovo pristal bez zranenia.. Horšie na tom bol pilot lietadla obr. 22, ktorý padal kolmo dole vo svojom lietadle s výšky asi 60m. Našťastie lietadlo nevybuchlo a podľa vyjadrenia lekárov má len zlomeniny a pohmoždeniny.


Obr.27. Pred odletom vrtuľníka prišli hasiči a prvé auto polície.


Obr.28. Keď pilota odviezli do nemocnice, nastala analýza vraku lietadla a klasické vyšetrovanie leteckej nehody.


Obr.29. Lietajúci bicykel. Škoda, že som ho nevideľ pri pokuse o vzlet.


Obr.30. Taktiež, rekvizity pre hraný príbeh zostali nepoužité.

Pri doprave a  nielen cestnej sa stávajú nehody. Každý kto si sadá do auta, lietadla, na loď, ponorku, alebo len ide peši musí počítať a aj počíta s určitým rizikom i keď sa každý snaží toto riziko minimalizovať,  na absolútnu nulu sa ho nedá stlačiť nikdy.

Pilotovi prajem skoré uzdravenie, Lietajúcemu cirkusu úspečnú nedeľu a veľa divácky atraktívnych show a letisku Vajnory, aby zostalo letiskom pre športovú činnosť, aby naďalej slúžilo intenzívne sa rozvíjajúcemu leteckému športu, aby odolalo tlaku istých záujmových skupín, ktoré sa snažia letisko zrušili a pre seba ho rozparcelovať ako stavebné pozemky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?