Zóny v zóne, alebo nekonečné vnáranie zóny do zóny

Autor: Jozef Drahovský | 2.10.2006 o 6:00 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  3854x

Dopravnú značku D56 - zóna s dopravným obmedzením poznajú všetci. Ale čo keď ste už v jednej zóne a vchádzate do ďalšej zóny bez ukončenie predchádzajúcej zóny a znovu do ďalšej zóny bez ukončenia predchádzajúcej zóny, koľko zón si musíte pamätať? Jednu, dve, tri alebo nekonečno?

Napísané otázky nie sú teoretické. Ukážem vám aktuálny, reálny príklad z Bratislavy, ktorý dokáže zamotať hlavu a pamäť aj skúsenému vodičovi.


Obr. 1. Po odbočení z Botanickej ulice na Líščie údolie vchádzate do zóny s dopravným obmedzením max. rýchlosťou 40 km/hod.


Obr. 2. Keď sa otočíte a vrátite na Botanickú ulicu, tak sa zóna 40 km/hod končí a všetko je v poriadku.


Obr. 3. Keď pokračujete ďalej smerom do križovatky so Svrčiou ulicou, zbadáte znovu dopravnú značku D56a zóna s dopravným obmedzením. Nehovorte mi že tam nič nevidíte. Zrejme máte slabý zrak, alebo váš zrak nepracuje v röntgenovom spektre.


Obr. 4. Na tomto obrázku je to už lepšie? Už viete jednoznačne určiť o akú dopravnú značku ide? Ak nie tak je na mieste zastaviť vozidlo a zodpovedne sa pozrieť. Zrejme nebude na škodu ak správca komunikácie tam zájde so záhradníckymi nožnicami, možno aj pílou a zabezpečí viditeľnosť nielen tejto dopravnej značky.


Obr. 5. Tak tu už je jednoznačné, že vchádzate do zóny 30 km/hod, bez toho aby predchádzajúca zóna 40 km/hod bola ukončená.


Obr. 6. Ak sa otočíte naspäť tak zóna 30 km/hod sa končí a zrejme si pamätáte, že predtým sa neskončila zóna 40 km/hod, ktorá končí až na Botanickej ulici, ale ak ste prišli napríklad od kina Istota, tak nemáte šancu vedieť, že po skončený zóny 30 km/hod ešte pokračuje ďalšia zóna, v tomto prípade zóna 40 km/hod.


Obr. 7. Keď sa rozhodnete pokračovať v jazde na Staré grunty, tak je koniec zóny 30 km/hod. Tu vzniká otázka pokračuje ďalej zóna 40 km/hod alebo nie? Ak si myslite, že pokračuje zóna 40 km/hod (značu ktorú si pamätáte) tak odporúčam ísť ďalej až do Slávičieho údolia, odtiaľ na Botanickú ulicu. Koniec zóny 40 km/hod nenájdete. Ak odbočíte na Líščie údolie, tak vojdete znovu do zóny 40 km/hod v ktorej už raz ste a každým kolečkom si musíte pamätať, že sa vnárate v zóne 40 km/hod do ďalšej zóny 40 km/hod a tak to bude pokračovať až nebude váš zásobník pamäte stačiť. Potom nastane z programátorského hľadiska termín STACK OVERFLOW.


Obr. 8. Netrápte sa jazdou do kolečka a vráťte sa naspať. Možno že si vpravo všimnete nešťastne natočenú dopravnú značku začiatok zóny 30 km/hod, ktorú v takomto uhle veľa vodičov prehliada.


Obr. 9. Keď sa rozhodnete opustiť Líščie údolie pri kine Istota, výjazdom na Karloveskú, tak zbadáte značku koniec zóny 30 km/hod ale o konci zóny 40 km/hod niet ani zmienky. Takže ako pokračovať? Pamätať si naďalej, že som ešte v zóne 40 km/hod, alebo značka koniec zóny je skutočný koniec všetkých zón? Aby to nebolo jednoduché tak sa znova otočte a vrátite sa do zóny 30 km/hod.


Obr. 10. Pokračujte Líščím údolím, až na Perneckú, odkiaľ sa znova dostanete na Karloveskú a opustite zónu 40 km/hod. Niečo sa vám nepozdáva? pamätáte si, že ste vošli do zóny 40 km/hod, z nej do zóny 30 km/hod a teraz opúšťate zónu 40 km/hod.

Nezdá sa vám to správne? Áno je to zmätočné dopravné značenie. Zóny definované dopravnými značkami D56a (zóna s dopravným obmedzením) sa do seba nevnárajú. Každá nová dopravná značka D56a (zóna s dopravným obmedzením) mení význam predchádzajúcej značky D56a. Okrem meniacej sa rýchlosti môže pribúdať, alebo ubúdať napríklad zákaz státia, platené parkovanie atd. Dopravná značka B56b (koniec zóny s dopravným obmedzením)  ukončuje zónu definovanú predchádzajúcou (poslednou) dopravnou značkou D56a a za ňou už žiadna zóna nepokračuje. Takže pamätať si treba len jednu - poslednú značku typu D56 a takýto chaos v dopravnom značení treba nahlásiť správcovi, aby dal veci do poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?