Zóny v zóne, alebo nekonečné vnáranie zóny do zóny

Autor: Jozef Drahovský | 2.10.2006 o 6:00 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  3855x

Dopravnú značku D56 - zóna s dopravným obmedzením poznajú všetci. Ale čo keď ste už v jednej zóne a vchádzate do ďalšej zóny bez ukončenie predchádzajúcej zóny a znovu do ďalšej zóny bez ukončenia predchádzajúcej zóny, koľko zón si musíte pamätať? Jednu, dve, tri alebo nekonečno?

Napísané otázky nie sú teoretické. Ukážem vám aktuálny, reálny príklad z Bratislavy, ktorý dokáže zamotať hlavu a pamäť aj skúsenému vodičovi.


Obr. 1. Po odbočení z Botanickej ulice na Líščie údolie vchádzate do zóny s dopravným obmedzením max. rýchlosťou 40 km/hod.


Obr. 2. Keď sa otočíte a vrátite na Botanickú ulicu, tak sa zóna 40 km/hod končí a všetko je v poriadku.


Obr. 3. Keď pokračujete ďalej smerom do križovatky so Svrčiou ulicou, zbadáte znovu dopravnú značku D56a zóna s dopravným obmedzením. Nehovorte mi že tam nič nevidíte. Zrejme máte slabý zrak, alebo váš zrak nepracuje v röntgenovom spektre.


Obr. 4. Na tomto obrázku je to už lepšie? Už viete jednoznačne určiť o akú dopravnú značku ide? Ak nie tak je na mieste zastaviť vozidlo a zodpovedne sa pozrieť. Zrejme nebude na škodu ak správca komunikácie tam zájde so záhradníckymi nožnicami, možno aj pílou a zabezpečí viditeľnosť nielen tejto dopravnej značky.


Obr. 5. Tak tu už je jednoznačné, že vchádzate do zóny 30 km/hod, bez toho aby predchádzajúca zóna 40 km/hod bola ukončená.


Obr. 6. Ak sa otočíte naspäť tak zóna 30 km/hod sa končí a zrejme si pamätáte, že predtým sa neskončila zóna 40 km/hod, ktorá končí až na Botanickej ulici, ale ak ste prišli napríklad od kina Istota, tak nemáte šancu vedieť, že po skončený zóny 30 km/hod ešte pokračuje ďalšia zóna, v tomto prípade zóna 40 km/hod.


Obr. 7. Keď sa rozhodnete pokračovať v jazde na Staré grunty, tak je koniec zóny 30 km/hod. Tu vzniká otázka pokračuje ďalej zóna 40 km/hod alebo nie? Ak si myslite, že pokračuje zóna 40 km/hod (značu ktorú si pamätáte) tak odporúčam ísť ďalej až do Slávičieho údolia, odtiaľ na Botanickú ulicu. Koniec zóny 40 km/hod nenájdete. Ak odbočíte na Líščie údolie, tak vojdete znovu do zóny 40 km/hod v ktorej už raz ste a každým kolečkom si musíte pamätať, že sa vnárate v zóne 40 km/hod do ďalšej zóny 40 km/hod a tak to bude pokračovať až nebude váš zásobník pamäte stačiť. Potom nastane z programátorského hľadiska termín STACK OVERFLOW.


Obr. 8. Netrápte sa jazdou do kolečka a vráťte sa naspať. Možno že si vpravo všimnete nešťastne natočenú dopravnú značku začiatok zóny 30 km/hod, ktorú v takomto uhle veľa vodičov prehliada.


Obr. 9. Keď sa rozhodnete opustiť Líščie údolie pri kine Istota, výjazdom na Karloveskú, tak zbadáte značku koniec zóny 30 km/hod ale o konci zóny 40 km/hod niet ani zmienky. Takže ako pokračovať? Pamätať si naďalej, že som ešte v zóne 40 km/hod, alebo značka koniec zóny je skutočný koniec všetkých zón? Aby to nebolo jednoduché tak sa znova otočte a vrátite sa do zóny 30 km/hod.


Obr. 10. Pokračujte Líščím údolím, až na Perneckú, odkiaľ sa znova dostanete na Karloveskú a opustite zónu 40 km/hod. Niečo sa vám nepozdáva? pamätáte si, že ste vošli do zóny 40 km/hod, z nej do zóny 30 km/hod a teraz opúšťate zónu 40 km/hod.

Nezdá sa vám to správne? Áno je to zmätočné dopravné značenie. Zóny definované dopravnými značkami D56a (zóna s dopravným obmedzením) sa do seba nevnárajú. Každá nová dopravná značka D56a (zóna s dopravným obmedzením) mení význam predchádzajúcej značky D56a. Okrem meniacej sa rýchlosti môže pribúdať, alebo ubúdať napríklad zákaz státia, platené parkovanie atd. Dopravná značka B56b (koniec zóny s dopravným obmedzením)  ukončuje zónu definovanú predchádzajúcou (poslednou) dopravnou značkou D56a a za ňou už žiadna zóna nepokračuje. Takže pamätať si treba len jednu - poslednú značku typu D56 a takýto chaos v dopravnom značení treba nahlásiť správcovi, aby dal veci do poriadku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?