Akou rýchlosťou treba ísť medzi značkami?

Autor: Jozef Drahovský | 4.10.2006 o 10:00 | Karma článku: 9,78 | Prečítané:  3640x

Na výjazde z diaľnice v Bratislave smerom na Zlaté piesky je značka koniec diaľnice, za ňou asi po 6 až 9 metrov je osemdesiatka. Otázka: akou rýchlosťou je možné ísť uvedených niekoľko metrov a prečo? Odporúčam: najprv sa zamyslieť a až potom kliknúť na pokračovanie článku.

Výjazd z diaľnice pri Zlatých pieskoch v BratislaveVýjazd z diaľnice pri Zlatých pieskoch v Bratislave

Pravidelní čitatelia si možno pamätajú moju snahu dať do poriadku predchádzajúce zmätočné dopravne značenie na tomto úseku.  Vtedy na ľavej strane bolo značenie v poriadku ale na pravej bola chyba v tom, že začiatok Bratislavy bol na inom stĺpe, čím vznikol iných význam po sebe nasledujúcich značiek.

V súvislosti s predĺženým diaľničného obchvatu v Bratislave sa kompletne prehodnotilo dopravné značenie, celý obchvat sa predefinoval ako diaľnica v obci a preto došlo aj k zmene dopravných značiek aj na tomto úseku. Bohužiaľ znova nedomyslene.

Prvá časť odpovede je:  Po diaľnici v obci sa ide minimálne 50 a maximálne 80 km/hod, pokiaľ dopravnou značkou nie je rýchlosť zvýšená alebo znížená. Tesne pred odbočkou je premenne dopravné značenie na ktorom zvyčajne svieti 80 alebo 100 km/hod. Čiže pred dopravnou značkou koniec diaľnice sa pohybujú vozidlá  v rozsahu 80 až 100 km/hod.

Dopravná značka koniec diaľnice zníži túto rýchlosť na 60 km/hod (lebo ide o obec) a po niekoľkých metroch je možné znova pokračovať rýchlosťou 80 km/hod.

Na druhú časť odpovede prečo správca  na niekoľko metrov, práve v zákrute znížil  rýchlosť na 60 km/hod ponúkam tri možnosti:

  1. Zníženie rýchlosti na uvedenom úseku je pre bezpečnosť premávky mimoriadne dôležite.

  2. Správca chce dohodiť nejakú zákazku aj autoservisom. Ak sa totiž tam vyskytne vodič, ktorý striktne dodržuje predpisy, tak je veľká pravdepodobnosť, že ho niekto v zákrute zozadu zoberie.

  3. Správca komunikácie nie je jeden ale dvaja. Jeden je zodpovedný za značku koniec diaľnice a osadil ju ešte na diaľnici. Druhy správca je zodpovedný za značku 80 km/hod už na mestskej komunikácii  a správcovia nenašli spoločnú reč pre umiestnenie na seba nadväzujúcich dopravných značiek na jednom mieste.

Ako by to malo byť podľa mňa? Dopravná značka 80 km/hod by mala byť spolu so značkou koniec diaľnice na jednej mieste, aby sa bezdôvodne nevytváralo neopodstatnené spomalenie dopravy a miesto pre kolízie.  Keby sme boli v susednej ČR po sprísnení predpisov, tak s veľkou pravdepodobnostiu by takúto situáciu využil mestský policajt s radarom a inkasoval takmer každého vodiča.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?