Ako predbiehať nadrozmerný náklad

Autor: Jozef Drahovský | 12.10.2006 o 23:54 | Karma článku: 10,52 | Prečítané:  3935x

Nedávno som na diaľnici stretol sprievod vozidiel s nadrozmerným nákladom. Ťahač s nákladom sa dal predbehnúť, ale nie všetci vodiči mali skúsenosti a odvahu na predbiehanie.

Pred aj za ťahačom išli doprovodné vozidlá. Náklad zaberal jeden a pol jazdného pruhu a išiel asi 70 km/hod. Za nim sa vytvorila niekoľko kilometrová kolóna. Zhodou okolnosti som bol na jej začiatku, asi ako desiate auto v poradí v pravom pruhu. Ťahač išiel tak, že zaberal celý pravý pruh a polovicu odstavného. Ľavý pruh bol volný a kolóna sa dala predbiehať. I keď pocit pri predbiehaní mohol byť pre viacerých neskúsených vodičov riadne stresujúci. Vodiči v nových výkonných autách predbiehali bez problémov. Problém mal až vodič starej škodovky, ktorý 3x pribrzdil - cúvol lebo zrejme dostal strach, že ho náklad pritlačí o stredový pás. Potom zostal v ľavom pruhu a blokoval ostatných vodičov. Očakával som, že buď predbehne, alebo sa zaradí do pravého pruhu za doprovodne vozidlo. Na blikanie blikanie nereagoval a zareagoval až na vytrubovanie. Keď kolónu obehli ďalšia auta, tak vodič škodovky dostal odvahu preradil sa do ľavého pruhu a bez problémov predbehol. Mne sa podarilo zaradiť do ľavého pruhu tesne za kamión, ale práve vtedy ťahač sa začal vyhýbať stojacemu vozidlu v odstavnom pruhu a prešiel viac vľavo. Vodič kamiónu tiež sa posunul vic vľavo, až tak že ľavé kolesa išli to trávniku mimo vozovky. V momente začala lietať hlina a prach. Trochu som pribrzdil, aby som neschytal nejaký kameň na čelné sklo. Keď kamión predbehol, tak som predbehol aj ja.

Ak si netrúfate predbiehať treba ísť spokojne v pravom pruhu za sprievodným vozidlom a neblokovať ostatných účastníkov cestnej premávky. Navyše takéto sprievody zvyčajne zastavujú na odpočívadlách a miestach na to vhodných a tam pustia kolónu vozidiel pred seba. Ak sa rozhodnete predbiehať, tak treba s chladnou hlavou a s dostatočným odstupom od predchádzajúceho vozidla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?