Prvá inteligentná križovatka pri Bratislave

Autor: Jozef Drahovský | 4.4.2005 o 9:11 | Karma článku: 12,63 | Prečítané:  5300x

Ide o semaformi riadenú križovatku na starej Seneckej ceste pri odbočke do Ivánky pri Dunaji. V smere zo Senca do Bratislavy naskočila červená, postupne všetky smery okrem môjho (doľava) dostali zelenú, opäť naskočila zelená v smere rovno. Keď sa to stalo už v druhom cykle, začal som tušiť, že niečo nie je v poriadku.

Najprv som hľadal sanitku, hasičov, políciu alebo iné auto, ktoré si vie križovatku prepnúť vysielačkou, ale nič také tam nebolo. Potom som začal čítať text na novoinštalovanej dopravnej značke.


Na ceste, v odbočovacom pruhu je smolou zaliata vyfrézovaná drážka v tvare štvorca s odbočkou mimo cesty. Ide o zabudovanú elektrickú cievku, ktorá pracuje vo funkcii detektora kovu. Uvedomil som si, že zastavenie trochu ďalej od hranice križovatky z dôvodu oslepujúceho slnka v horizonte semaforov spôsobilo, že na zelenú doľava čakám a čakám a budem čakať dovtedy, pokiaľ sa nepostavím nad senzor.


Cyklus semaforov je ovládaný elektronicky na základe senzoru zabudovaného v odbočovacom pruhu. Keď áut v odbočovacom pruhu niet, tak elektronika púšťa ostatné smery, ale ak tam príde auto, tak mu umožní odbočiť. Je to vynikajúca vec na zvýšenie priepustnosti križovatky.

Máme prvú inteligentnú križovatku pri Bratislave. Ešte budeme potrebovať aj inteligentných vodičov, ktorí nebudú stáť pred senzorom a čakať na zelenú ako ja.

Po nákupe v Metre som išiel križovatku odfotiť. Prišiel som na to, že ostatní vodiči nie sú na tom s inteligenciou a skúsenosťami o nič lepšie. Na odbočenie doľava čakalo asi 10 áut a samozrejme prvé auto stálo 3 metre pred senzorom. Vodičovi som ukázal na tabuľu a naznačil, aby sa posunul. Pochopil, posunul sa, za pár sekúnd dostal zelenú a cela kolóna sa pohla.


Vážení vodiči, ak prídete ku križovatke, kde na vozovke je senzor, tak sa autom postavte naň alebo nad ním prejdite, inak sa zelenej len tak ľahko nedočkáte.

Dúfam, že takýchto križovatiek, ktoré vďaka elektronickej detekcie vozidiel zvyšujú priepustnosť dopravy, bude časom viac.

Týmto si dovolím poďakovať zodpovedným pracovníkom, ktorí uvedenú križovatku vybavili novou technológiou.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto z daňových zmien získa viac a odkedy? Pozrite si prehľad

Zmení sa daň z príjmov 
aj nezdaniteľné minimum.

Kým nerobil hudbu, topil sa. Raper Dave vyhral ceny Mercury

Albumom Psychodrama mení britský rap.


Už ste čítali?