Dopravná značka, ktorá sa pre alibizmus na Slovensku nevyužíva

Autor: Jozef Drahovský | 18.10.2006 o 21:16 | Karma článku: 13,14 | Prečítané:  4594x

Nie som presvedčený o správnosti nepoužívania tejto dopravnej značky na Slovensku. Najbližšie sa s ňou môžete stretnúť v susednej Českej republike. O čo ide?

Ide o dopravnú značku D50b Zvýšenie počtu jazdných pruhov s tým, že počet jazdných pruhov sa zvyšuje pripojením iného jazdného pruhu z inej cesty a nie rozdvojením existujúceho jazdného pruhu.

Napríklad odfotená značka je z miesta kde sa stretáva  jazdný pruh od centra Brna a jazdný pruh z diaľnice v smere od Prahy. Vlastne ide o nekolíznu križovatku kde, vozidlá v oboch pruhoch pokračuj v jazde ďalej, prípadne sa prepletajú, lebo jeden pruh pokračuje na Bratislavu a druhy k nákupným centrám. Je vo zvyku dávať pred takéto stretávanie jazdných pruhov obmedzenie rýchlosti na rovnakú hodnotu aby rýchlosť vozidiel bola zhodná a ľahšie sa prepletali.

Na Slovensku je zvykom riešiť takéto stretávania sa jazdných pruhov dopravnou značkou D1 (hlavná cesta) a značkou C1 (daj prednosť v jazde), pripadne značkou C2 (Stoj, daj prednosť v jazde).  Toto Slovenské riešenie, ktoré je opakom  plynulosti cestnej premávky je z dôvodu alibizmu a nemá nič spoločné ani s jej bezpečnostnou.

Zvyklo sa používať preto aby v prípade dopravnej nehody, najmä na snehu, keď nie je vidieť vodorovné dopravné značenie, pohodlnejšie sa určovalo kto je na vine. Pozrie sa na značky a ak rýchlosť vozidiel bola približne rovnaká na vine je ten, kto nie je na hlavnej. V prípade dopravnej nehody na takejto nekolíznej križovatke  policajti musia zisťovať ktoré vozidlo prešlo do susedného pruhu a v prípadne ak sa zrazili presne v strede, musia rozložiť vinu 50 na 50, čo neobľubujú najmä likvidátori poistných udalostí. Myslím si však, že zvýšenie plynulosti dopravy stojí aj za takúto námahu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?