Poistenie na lyžovačku s otáznikom

Autor: Jozef Drahovský | 11.11.2006 o 17:45 | Karma článku: 11,42 | Prečítané:  3839x

Z médií dostávame informácie, že v prípade úrazu na vyznačenej lyžiarskej trati nie je potrebné poistenie pre prípad zásahu horskej záchrannej služby.  Treba si tuto vetu prečítať viac raz a zamyslieť sa nad ňou a aj tak sa stane, že ju človek - poistenec ku svojej škode, alebo škode pozostalých nepochopí.

Pamätám si prípad zo zahraničia, kde chlapec nezvládol rýchlu jazdu a stal sa mu úraz. Napriek tomu, že ho záchranári ihneď previezli vrtuľníkom do nemocnice, zraneniam podľahol. Poviete si že pri športe treba počítať zo všetkým a treba byť postený. Veď aj bol. Lenže rodičia po roku dostali od poisťovne k preplateniu celu záchrannú akciu, zo zdôvodnením, že poisťovňa pri kontrole zistila nedodržanie poistných podmienok a to konkrétne v tom, že úraz sa stal mimo vyznačenej lyžiarskej trasy.

Rodičia sa bránili, že ich syn predsa lyžoval na vyznačenej lyžiarskej, čo poisťovňa síce uznala, ale samotný úraz sa stal mimo lyžiarskej trasy, nakoľko ich syn nezvládol vysokú rýchlosť a vyletel mimo vyznačenej lyžiarskej trate a až tam pri náraze do prekážky sa mu stal úraz. V uzatvorenej poistke bola zhodu okolnosti významovo taká istá veta, aká sa dnes vyskytuje médiách. Z bežnej poistky sa hradia náklady iba v prípade úrazu na vyznačenej lyžiarskej trati. Keď ide o finančné plnenie poistnej zmluvy, dôležité je každé slovíčko.

V tomto momente môžu všetci lyžiari len ticho závidieť motoristom, lebo u nich je poistná udalosť viazaná na definíciu dopravnej nehody zo zákona. Napríklad v susednej Českej Republike je dopravná nehoda definovaná veľmi pragmaticky a vedel by som si predstaviť takto zadefinovať v poistnej zmluve definíciu úrazu na vyznačenej lyžiarskej trati.

zákon č. 411/2005 Sb. - od 1. července 2006
§ 47Dopravní nehoda
(1) Dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu.

... úraz ktorý sa stal, alebo jeho príčina začala na vyznačenej lyžiarskej trati ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?