Do ktorého jazdného pruhu sa zaradiť?

Autor: Jozef Drahovský | 13.11.2006 o 23:49 | Karma článku: 9,30 | Prečítané:  2930x

Prinášam malú hádanku. Bratislavčania zrejme poznajú Lazaretskú ulicu, ktorá končí v križovatke s Dostojevského radom a pokračuje ako Landererova. Pre ostatných som pripravil fotografie. Otázka je veľmi jednouchá. Lazaretská ulica má tri jazdné pruhy a hádate, ktorý kam ide?


Obr. 1. Pohľad na križovatku z Landererovej ulici. Oproti medzi domami je Lazaretská ulica a odtiaľ prichádzajúce autá. Za úlohu ich máte správne nasmerovať.


Obr. 2. Toto sú auta, ktoré máte správne nasmerovať. Ak odbočia vľavo tak pokračujú dva jazdne pruhy, ak dobočia vpravo, tak tiež pokračujú dva jazdne pruhy, ak idú rovno, tak tiež pokračujú dva jazdne pruhy. Nuž skúste hádať. Ak neviete, trošku vám pomôžem. Ten vpravo bude pravdepodobne môcť isť vpravo a možno aj rovno, ten vľavo bude pravdepodobne môcť ísť vľavo a možno aj rovno. Ten v strede by mohol teoreticky ísť kamkoľvek, ale iba dovtedy ak jeden z krajných nepôjde rovno, lebo pri odbáčaní by mu križoval jazdnú dráhu. Chvíľu som tam stál a pozoroval dopravu. Najväčšia požiadavka bola na odbočenie vľavo a o niečo menšia po jazde rovno. Ako sú smerované jazdné pruhy?


Obr. 3. Pri pohľade na vodorovné značenie je odpoveď zdanlivo jednoznačná. Ľavý pruh - vľavo a rovno, stredný pruh len rovno, pravý pruh len vpravo. Môžem povedať, že takto sa riadi asi polovica vodičov.


Obr. 4. Pohľad na konštrukciu zvislých dopravný značiek prezrádza, že sú odolne aj proti silnému vetru. Na jednej strane je značka v trávniku a má tri stĺpy. Na druhej strane, z titulu chodníka nemôže mat tri stĺpy a tak ma len jeden, ale omnoho silnejší. Značka je umiestnená dostatočne vysoko a nebuchnete si o ňu hlavu. Jednoznačne konštrukcia uvedených značiek je na jednotku s hviezdičkou.


Obr. 5. Pohľad na čelnú stranu dopravných značiek hovorí na oboch stranách to isté, čo nie je až vždy taká samozrejmosť, ale bohužiaľ hovorí niečo iné než vodorovné dopravné značenie. Zhoduje sa len stredný pruh. Tak čo, uhádli ste?


Doplnené 08:45 14.11.2006. Dostal som informáciu, že medzičasom to opravili. Zájdem tam dnes (mám cestu okolo), odfotím a fotografie sem doplním, aby bolo zrejmé ako to opravili.

Doplnené 17:47 14.11.2006

Obr. 6. Opravovali to v dvoch fázach. V prvej fáze (pravdepodobne cez víkend) v pravom pruhu prirobili šípku rovno a tak všetky tri jazde pruhy pokračovali rovno. Druhá fáza bola dnes, kedy zatreli v ľavom pruhu šípku rovno, čim sa vodorovné značenie dostalo do súladu zo zvislým dopravným značením a tento stav zachytáva aj fotografia z dnešného večera.

Pre čitateľov, ktorí majú radi hádanky, nebuďte smutný, že operatívnym zásahom vyriešili tuto hádanku, treba sa na to pozerať z tej lepšej stránky, ako napríklad vodiči, ktorí odteraz majú jednoznačné radenie sa do križovatky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?