Reflexné vesty a veci okolo

Autor: Jozef Drahovský | 15.11.2006 o 9:00 | Karma článku: 10,65 | Prečítané:  13280x

V médiách prebehlo niekoľko informácií o reflexných vestách ale v diskusiách k vyhláške 578/2006 Z.z. sa stále objavujú k tejto veci nejasnosti a názory ktoré sa míňajú cieľom, pre ktorý bola uvedená povinnosť zavedená.

Požadované označenie EN471Požadované označenie EN471

Na tieto nezrovnalosti ma upozornil aj čitateľ Juraja S: "Zdravím, čo tak urobiť článok o pripravovaných zmenách pre vodičov  uvedených v novej vyhláške? Napr. o reflexných vestách na viditeľnom mieste... "

Najprv legislatíva:
V zbierke zákonov vyšla vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií 578/2006 Z.z.
ktorou sa menia niektoré povinnosti vyplývajúce s vykonávajúcich predpisov zákona 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Tu je definovaná okrem iného aj povinnosti mať reflexu vestu alebo iné adekvátne oblečenie.

Konkrétne 578/2006 Z.z.:
§ 1 Podrobnosti o povinnej výbave vozidla (k § 21 ods. 4 zákona)
(13) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M, N, T, C a Ps je bezpečnostný odev (bezpečnostná reflexná vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka),4) pričom bezpečnostný odev sa umiestňuje v dosahu zo sedadla vodiča vozidla.

Poznámka pod čiarou číslo 4 hovorí:   Napríklad STN EN 471 Výstražné odevy s vysokou viditeľnosťou na profesionálne použitie alebo podobná technická norma členského štátu Európskej únie.

K tomu všetkému je ešte odporúčanie EK 2004/345/ES.

Z uvedeného vyplýva nasledovné:

 • Reflexne vesty sa zaviedli s cieľom zníženia nehôd z dôvodu prehliadnutia vodiča a ďalších členov posádky auta, najmä pri poruchách vozidla a dopravných nehodách. Zvyčajne takéto prehliadnutie najmä na diaľniciach  končia smrťou.
 • Povina výbava vozidla musí obsahovať aspoň jednu vestu oranžovej alebo žltozelenej farby, táto vesta musí mať certifikát podľa EN 471.
 • Vodiči môžu používať aj iný odev ako reflexnú vestu, ale tento odev musí taktiež mať certifikát podľa EN 471. V praxi sa to má použitie zväčša u hasičov, záchranárov, policajtov atd., kde sú navyše možné aj iné farebné značenia, ako pre bežných vodičov ap.
 • Aspoň jedna vesta musí byť v dosahu vodiča z vnútra vozidla a tak aby si ju vo vozidle dokázal obliecť. Je to z dôvodu aby už pri vystupovaní z vozidla ju mal na sebe, lebo vtedy sa najčastejšie dochádza k prehliadnutiu vodiča.
 • Z vozidla môže na vozovku vystúpiť len toľko osôb koľko máte reflexných viest. Ďalšie vesty môžete mať aj v kufri. Vodič ich môže podať posádke do vozidla.
 • Reflexný odev sa používa najmä pri práci a zdržiavaní sa na vozovke, alebo jej blízkosti, kde sa za bežnej situácie nemá zdržiavať.
 • V niektorých štátoch je používanie reflexnej vesty prikázané iba na diaľniciach, v ďalších len mimo mesta. Rozumné je ju používať vždy keď ste prekážkou na ceste. Keď vodič vidí na ceste niekoho v reflexnej veste tak automaticky predpokladá, že sa niečo deje a zvýši pozornosť.
 • V poslednej dobe začali reflexnú vestu používať aj cyklisti. Nie je to ich povinnosť ale iba dobra vola, ktorá hovorí o zodpovednosti k svojmu životu.

 

Korekcia chybných názorov z diskusií:

 • Údajne postačujú obyčajné nohavice s reflexným pásikom - používať také nohavice je dobré, ale nenahradzuje to reflexnú vestu. Ak chcete používať iný odev uistite sa že ma certifikát podľa EN 471. Požadovaná reflexná vesta ja najlacnejšia investícia v tomto smere.
 • Údajne je zelená vesta najlepšia - Zelena vesta nie je určená pre vodičov ap. Pre vodičov ap. je predpísaná  oranžová alebo žltozelená.
 • Údajne vesta  musí byť na viditeľnom mieste vo vozidle - Nie je to pravda, vesta musí byt v dosahu vodiča. Tak aby si ju mohol obliecť vo vozidle, pripadne ju ukázaťcestnej kontrole. Vodiči kamiónov ju s obľubou dávajú viditeľne na operadlo spolujazdca, ale to nie je povinnosť
 • Údajne počet reflexných viest musí  byť dostatočný pre všetkých členov posádky vozidla  - Ne je pravda, že počet reflexných viest sa musí zhodovať z počtom členov posádky. Podľa predpisu postačuje jedna, ale ostatní členovia posádky nesmú vystúpiť na vozovku. Teda ani pomáhať vodičovi napríklad pri výmene pneumatiky.

Zaver:
Vo vozidle mám dve reflexne vesty oranžovej farby. Jednu v skrinke pod sedadlom vodiča a druhu v kufri. Tu pod sedadlom vodiča som použil zatiaľ dva razy pri výmene pneumatiky a raz pri dopravnej nehode. Tu druhu z kufra používam radšej a častejšie, vždy keď na cestách fotografujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

VšZP nechce dôchodkyni preplatiť liek, bez ktorého by už bola polroka mŕtva

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?