NDS, a.s. krok správnym smerom - V15

Autor: Jozef Drahovský | 20.11.2006 o 8:00 | Karma článku: 8,64 | Prečítané:  2952x

Na diaľnici Senec Bratislava pribudli tento víkend na tridsiatom a dvadsiatom piatom kilometri vodorovné dopravné značky, ktoré som dosiaľ na slovenských cestách nevidel.

Obr. 1. Vodorovná značka V15 sama o sebe nič neznamená. Dôležite je vždy vidieť minimálne dve.Obr. 1. Vodorovná značka V15 sama o sebe nič neznamená. Dôležite je vždy vidieť minimálne dve.

Ide o dopravné značky V15 Bezpečná vzdialenosť. Podľa vyhlášky 225/2004 Z.z. vyznačujú odporúčanú vzdialenosť pre vozidlá idúce za sebou pri priaznivých dopravných a poveternostných podmienkach.

Síce v našej vyhláške nie je uvedené čo má vodič robiť, ale zo zahraničia viem, že je potrebne trvale vidieť pred sebou dve takéto vodorovné značky. Ak sa pri jazde strieda počet značiek medzi vaším a predchádzajúcim vozidlom 2,3,2,3, tak je vzdialenosť dostatočná, ale ak počet značiek poklesne na 2,1,2,1, alebo 1,0,1,0, tak treba pribrzdiť a zväčšiť odstup od predchádzajúceho vozidla.


Obr. 2. Približne 30. kilometer na diaľnici Senec Bratislava.


Obr. 3. Približne 25. piaty kilometer diaľnice Senec Bratislava.

T,o že sa vybral 30 a 25 kilometer diaľnice Senec Bratislava, nie je náhoda. Tento úsek je najnehodovejší najmä v pracovný deň, počas rannej špičky, keď je tam takmer každý deň hromadná dopravná nehoda a to väčšinou práve z dôvodu nedodržania bezpečnej vzdialenosti od predchádzajúceho vozidla. Keď ide za sebou napríklad 10 členná kolóna, kde  každý chce predbehnúť toho predchádzajúceho a preto ide s odstupom 2 metre a menej, tak už pri menšej kolízie prvého vozidla, nemajú ostatné šancu ubrzdiť. Veď sa stačí pozrieť ako vodiči chápu bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred sebou.


Obr. 4. Fotografie z článku Prvé skúsenosti so zákazom predbiehania pre kamióny

Tento krok Národnej Diaľničnej Spoločnosti hodnotím veľmi kladne. Takýchto značiek, s ešte trochu výraznejším vzájomným odstupom, by naše diaľnice potrebovali viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?