Nie je CESTA ako CESTA

Autor: Jozef Drahovský | 4.12.2006 o 14:40 | Karma článku: 8,48 | Prečítané:  4282x

Pod pojmom cesta je si možné predstaviť veľa vecí a dejov. Nakoľko píšem prevažne o doprave mám na mysli dopravnú cestu, v tomto prípade pozemnú. K nedávnemu článku Aká rýchlosť je definovaná v nasledujúcej situácii ? mi prišlo veľa otázok na tému ako rozoznať či ide o križovatku alebo nie, ak sa dve cesty stretávajú / križujú. Otázky boli kladené v zmysle dávania prednosti vozidlám vchádzajúcim do križovatky z pravej strany a končiacej platnosti zákazových a príkazových značiek.

Lesná cesta - ilustračná fotografiaLesná cesta - ilustračná fotografia
Okrem otázok mi prišiel aj nasledujúci komentár, ktorý si pre jeho právnu informačnú hodnotu dovolím zverejniť v plnom znení:

Po prečítaní príspevkov (najmä niekoľko posledných) v diskusii k článku "Aká rýchlosť je definovaná v nasledujúcej situácii?" na Vašom blogu, som dospel k názoru, že diskutujúci majú trochu zmätok vo význame pojmu cesta (podľa ďalej uvedeného zrejme oprávnený) A teda s Vaším dovolením k pojmu CESTA uvediem:

- podľa zákona č. 315/1996 - §2 písm. b je cestnou premávkou užívanie pozemných komunikácií (s odkazom na cestný zákon č. 135/1961) (ďalej len "cesta") účastníkmi cestnej premávky - teda tu je prinajmenšom nevýrazne definovaný pojem cesta pre účely zákona 315 - Zákon o premávke na pozemných komunikáciách ( kedysi pravidlá cestnej premávky) - veľa ľudí prehliada

- podľa zákona 135/1961 -§1 ods. 2 sú pozemnými komunikáciami diaľnice, cesty (kedysi označované ako štátne cesty), miestne komunikácie a účelové komunikácie. Do kategórie účelových komunikácií verejných i neverejných patria najmä poľné a lesné cesty (§22 vyhlášky č. 35/1984, ktorú ešte nikto nezrušil a ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o pozemných komunikáciách - cestného zákona - čiže 135/1961)

Z uvedeného vyplývajú dva rozdielne významy pre pojem "cesta" - podľa 315 sú to všetky pozemné komunikácie, podľa 135 len jedna z častí pozemných komunikácií. Tento podstatný rozdiel si treba uvedomiť. Aby to bolo zaujímavejšie, oba zákony majú i podobné čísla (315 a 135)

Na základe tohto i na poľných a lesných cestách platia pravidlá cestnej premávky (zákon 315) - jedná sa o premávku na "ceste" podľa 315 - i keď ich vyústenie na inú  "cestu" (podľa 315 -§2 písm. s)) sa za križovatku nepovažuje. Podobne je tomu i s miestom ležiacim mimo "cesty" (podľa 315 - §2 písm. u).  Obdobný trochu zmätok je i v obytnej a pešej zóne (podľa 315 "cesta" - i keď podľa 315 s osobitným režimom vo vnútri i pri vychádzaní na inú "cestu") prípadne i na diaľnici a ceste pre motorové vozidlá.

Váš čitateľ         

Doplnené o názorné príklady z Bratislavy


Obr.1. Tesne pred križovatkou Karadžičova Záhradnícka je nový zákaz odbočenia vpravo. Čo zakazuje? Odbočiť v križovatke vpravo alebo odbočiť mimo cesty? Podľa čoho to má vodič rozoznať? Skúste sa zamyslieť nad § 5 zákona 225/2004 Z. z. ods. (12) Zákaz, obmedzenie alebo príkaz vyplývajúci z príslušnej zvislej dopravnej značky sa končí na najbližšej križovatke, ak nie je skôr skončený inak.


Obr. 2. Pri pohľade z parkoviska je to už zreteľnejšie, že ide o zákaz odbočiť na parkovisko. (Parkovisko má vjazd na druhej strane).


Obr. 3. V križovatke zo Záhradníckou je možné odbočovať vpravo bez problémov.


Obr. 4. Na mape z www.atlas.sk si pozrite križovatku Karadžičová / Malý trh. Je to križovatka?


Obr. 5. Na tabuliach pred križovatkou je informácia, že do centra je vpravo. Všimnite si na stĺpe zákaz odbočenia vpravo (okrem dopravnej obsluhy). Pre koho platí uvedený zákaz? Ak by bolo pri ňom aj obmedzenie rýchlosti, pokiaľ by platilo?


Obr. 6. Ulica Malý trh je dnes oddelená od cesty chodníkom a vidieť tu aj zákaz vjazdu okrem zásobovania. Okrem toho Ulica Malý trh je obytná zóna, je tu osadená značka D58a (na fotke nevidno). Ide o križovatku alebo nie?

Záver:
Vo väčšine prípadov je jednoduché a jednoznačne určiť či ide o križovatku. Niekde je to trochu zložitejšie, ale nájdu sa aj poriadne hlavolamy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?