Kto má prednosť?

Autor: Jozef Drahovský | 5.12.2006 o 23:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  3080x

Odpoveď na otázku čitateľa

Prišla mi nasledujúca otázka:

Takže, ide o toto. V prílohe je obrázok (veľmi jednoducho nakreslený), ktorý znázorňuje križovatku, o ktorú sa jedna. Šípky "A" a "B" znázorňujú vozidla a ich smer, a stretávajú sa presne tam, kde sa stretávajú šípky. Hrubá šípka znázorňuje smer hlavnej cesty. Otázka znie, ktoré auto ma prednosť. Male trojuholníky sú ostrovčeky. Ja tvrdím, že prednosť ma vozidlo "A", lebo v mieste stretu prichádza k vozidlu "B" zprava. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:
Máte pravdu v tom že vozidlo "A" má prednosť pred vozidlom "B", ale nie z dôvodu, ktorý uvádzate. Podľa toho čo ste uviedli a nakreslili, ide o klasickú kolmú križovatku hlavnej a vedľajšej cesty, riešenú jednou križovatkou, síce s ostrovčekmi, ale bez ďalších dopravných značiek.

V tomto prípade ma prednosť vozidlo "A" odbočujúce vpravo pred vozidlom "B", ktoré ide z protismeru a odbočuje vľavo. Je to podľa zákona 315/1996 Z. z. § 18 Odbočovanie, ods. (4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám a električkám idúcim v oboch smeroch. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistom a vodičom mopedov idúcim po cestičke pre cyklistov vyznačenej na tej istej ceste, a tam, kde je povolená jazda pozdĺž električky vľavo, aj električke.

Táto povinnosť platí či je križovatka bez ostrovčekov, alebo sú ostrovčeky na zemi nakreslené, prípadne vytvorené s obrubníkov vo výške 1 cm alebo aj 25 cm. Jedine sa prednosť dá zmeniť použitím ďalších dopravných značiek tak, že na konci vyvýšených ostrovčekov z obrubníkov alebo aj vymedzenia ostrovčekov prenosným dopravným značením, bude mať vozidlo "A" značku daj prednosť v jazde a vozidlo "B" bude mať značku hlavná cesta. Ale v tomto prípade by už išlo o sústavu križovatiek a podľa nákresu tomu tak nie je.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?