Vianočné trhy včera a dnes

Autor: Jozef Drahovský | 22.12.2006 o 1:32 | Karma článku: 11,21 | Prečítané:  5035x

Takmer vyjedený čokoládový kalendár nezadržateľne oznamuje, že čo hľa sú tu Vianoce a patrí sa nezmeškať vianočné trhy. Zašiel som na ne aj tento rok. Samozrejme, že s fotoaparátom.

Vianočné trhy sú v Bratislave v Starom Meste na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí. Dostať sa tam nie je problém, čí už MHD alebo autom. Ale pokiaľ chcete ochutnať aj varené víno alebo vianočný punč, treba auto nechať doma. Hoci je tam množstvo ľudí, je cítiť kľudnú predvianočnú atmosféru. Vianočné trhy sú ideálne miesto pre stretnutie sa zo známymi, či už cez deň alebo večer. Mám pocit, že s každou hodinou po zotmení, ako by sa počet ľudí zdvojnásobil. Ale nič to nemení na priateľskej atmosfére.


Obr.1. Vianočný stromček na Hlavnom námestí. Množstvo rozličných stánkov a mnohonásobne väčší počet ľudí.


Obr.2. Príprava špecialít na drevenom uhlí. Ochutnal som a chutilo vynikajúco (prídem aj nabudúce).


Obr. 3. Druhá časť vianočných trhov aj so stromčekom pred SND na Hviezdoslavovom námestí. Miesto na konzumáciu je pod strechou a dá sa tu v pohode pobudnúť i za dažďa. Všade čisto. Trvale chodila služba, ktorá dbala o poriadok a vyprázdňovala naplnené smetné koše. Musím uznať, že organizátor si dal záležať na jednotku.


Obr. 4. Prázdnotou zívajúce smutné klzisko, pardon plastisko.


Obr. 5. Spomienka na zimu 2004/2005 keď bolo klzisko také ako má byť, vrátane ľadu a výzdoby. Bývalo také množstvo záujemcov o korčuľovanie a nielen medzi deťmi, ale aj dospelými, že sa  čakalo na uvoľnenie miesta na prezúvanie.


Obr. 6. Spomienka na zimu 2003/2004, keď bol veľký záujem o korčuľovanie na ľade. Niekedy som k nemu chodil peši, niekedy autom. Parkoval som v podzemnej garáži za 20 Sk. Ako je to dnes? Dnes po skutočnom lade niet ani stopy. Z veľkého množstva záujemcov je len niekoľko jedincov, ktorí si prídu vysúšať korčuľovanie na umelej ploche. Ako je to z parkovaním? Rovnako, iba cena parkovania stúpla o 400 percent.

Obr. 7. Náladová fotografia priamo z pod stromčeka na Hlavnom námestí.

Čo myslíte, že bude na vianočných trhoch o rok? Určite zostane dobrá nálada, možnosť stretnúť sa so známymi, stánky s chutným občerstvením, špecialitami a suvenírmi.

Ako to dopadne budúci rok s klziskom? To si netrúfam odhadnúť. Možno nebude vôbec, alebo si návštevníci trhov a najmä deti nájdu pod budúcoročným stromčekom skutočný ľad.

 

Prajem šťastné a veselé Vianoce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?