Vracia nás EK do socializmu a ekonomických nezmyslov?

Autor: Jozef Drahovský | 17.1.2007 o 1:30 | (upravené 29.1.2012 o 23:14) Karma článku: 12,31 | Prečítané:  3788x

Nerád kritizujem Európsku Komisiu (EK), lebo spravila kus dobrej práce, ale ... Keď som chodil do školy (čo bolo ešte za minulého zriadenia), tak na konci vykurovacej sezóny sa kurič v kotolni zbláznil. Bolo už teplo a on kúril takmer naplno. Zašiel som za ním a spýtal sa, že prečo ešte školu vykuruje, keď je už koniec vykurovacej sezóny a kúriť bude treba najskôr až budúcu zimu. Na to mi povedal to, čo mi vyrazilo dych.

Veď práve preto kúrim, že už kúriť nebude treba! Keďže vedel, že mám už realizované viaceré zlepšovacie návrhy a vynálezy, tak ma ako bežného študenta neposlal preč, ale vysvetlil dôvod. Táto zima bola teplá a minul na kúrenie málo paliva. Lenže on má kvótu na palivo a keď ho neminie, tak na budúci rok ju dostane nižšiu, čo pri normálnej zime nebude na kúrenie stačiť.

Najprv som mu neveril, ale potom som si zistil, že je to tak. Za predchádzajúceho zriadenia to bola všeobecná prax. Ak niekto niekde jeden rok ušetril, tak dostal menej. Ak na druhý rok bolo potrebné viac kúriť, boli len dve možnosti: buď nekúriť a ľudí nechať v zime mrznúť alebo kúriť a riskovať problémy, vrátane vyhodenia z prace so zlým kádrovým posudkom.

Keď prišla revolúcia bol rád, že takýmto praktikám odzvonilo.

Preto teraz s veľkým zhrozením počúvam o rozhodnutí EK, že znížila pre Slovensko emisnú kvótu oxidu uhličitého (CO2) z 41,3 mil. ton na 30,9 mil. ton ročne, práve na základe aj toho, že minulý rok si Slovensko svoju kvótu nevyčerpalo. Pokiaľ viem, bolo to spôsobené, okrem iného najmä dočasnou odstávkou časti technológie veľkého producenta emisií CO2.

Pri logickom uvažovaní by mala byť kvóta emisií CO2 na tento rok navýšená o objem, ktorý je potrebný na výrobu elektrickej energie za odstavený prvý blok atómovej elektrárne V1 a na ďalší rok by mala byť navýšená znovu, keďže sa má odstaviť aj jej druhý blok, práve na žiadosť EU.

Stále tomu nechcem uveriť, že sa do ekonomiky vracajú nezmysly o ktorých som si myslel, že s revolúciou navždy zostali na smetisku dejín.


17.1.2007 10:38 Doplnené

Z dôvodu, že veľa čitateľov nechápe, čo som chcel článkom povedať, uvádzam nasledovné:

Článkom som chcel povedať to, že prv sa úmyselne, kúrilo naprázdno (plytvalo) aby sa minul celý schválený limit (kvóta) na palivo aby pre kúrenie na ďalší rok bol limit rovnaký. Ak niekto ušetril bol potrestaný a na ďalší rok mal nedostatok paliva.

Teraz je to znova rovnaké. Za to, že Slovensko jeden rok kvótu (tento raz nie na palivo ale emisie CO2) nevyčerpalo, bolo potrestane jej znížením, tak ako za starých čias. Keby niekto tušil, že EK sa zachová rovnako (ako pseudoekonómovia za starých čias), tak by sa aj nemenovaný veľký producent CO2, zachoval rovnako a počas odstávky technológie by úmyselne naprázdno vypúšťal emisie CO2. Kvóta by sa na ďalší rok nemenila a nebol by teraz problém.

Taktiež pred súhlasom s odstavením atómovej elektrárne V1 sa malo požadovať adekvátne navýšenie kót emisií CO2, lebo potrebné energia s V1 sa nahrádza energiou s elektrární, ktoré produkujú emisie CO2.

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.


Už ste čítali?