Kde pred križovatkou zastaviť vozidlo

Autor: Jozef Drahovský | 18.1.2007 o 14:02 | Karma článku: 10,59 | Prečítané:  3181x

Keď naskočí na semaforoch červená a prichádzate ku križovatke ako prvý, máte na výber kde vozidlo zastavíte. Rozmýšľajte a rešpektujte dopravné značenie, nie ako vodič na fotografiách.


Obr. 1. Križovatka ulíc Radlinského, Májkova. Doteraz tu bol jediný pruh pre jazdu rovno a súčasne aj pre odbočenie vpravo na Májkovu. Stávalo sa, že električky idúce smerom na Americké námestie nemohli pokračovať v jazde, lebo mali zvyčajne stret s pravou prednou častou vozidla, ktoré chcelo odbočiť. Z tohto dôvodu došlo k zmene vodorovného dopravného značenia. Vytvorili sa dva jazdné pruhy. Ľavý, pre jazdu rovno a pravý pre odbočenie vpravo. Každý pruh má stop čiaru inde tak, aby si autá a električky navzájom neprekážali.


Obr.2 Aj keď je dopravné značenie zrealizované bez chýb, nie vždy pomôže. Sú vodiči, ktorí nerozmýšľajú a musia zastaviť čo najbližšie pri semafore, takmer na prechode pre chodcov. Nezaujíma ich, že zastavili až za stop čiarou, kde blokujú prejazd električke a s časti aj prechod chodcom.


Obr. 3. Viete čo sa deje, keď príde električka, ktorá má voľný smer? Vodič električky zbadá prekážku, zníži rýchlosť a začne zvoniť. Kým si vodič v osobnom aute uvedomí, že premávku blokuje práve on, už má voľno iný smer. Potom sa vodič osobného auta pokúša cúvať. Lenže zvyčajne nemôže, lebo autá bývajú pred križovatkou natlačené na seba. Kým sa podarí celej kolóne vozidiel cúvnuť, znova má zelenú aktuálny smer a nervóznejší vodiči začnú vytrubovať. Práve z takýchto maličkostí vznikajú dopravné zápchy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Minúta po minúte: Sulík svoj plán predloží najskôr pandemickej komisii

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.


Už ste čítali?