Dodržiavať alebo ignorovať nezmyselné dopravné značky?

Autor: Jozef Drahovský | 22.1.2007 o 14:22 | Karma článku: 12,04 | Prečítané:  5313x

Vodiči sú veľa krát postavení pred ťažko riešiteľný problém a to z dôvodu nezmyselných dopravných značiek. Niekedy je pomerne ťažké určiť či dopravnú značku dodržiavať alebo nie. Najhoršie to býva tam, kde iná možnosť ako ignorovať dopravnú značku neexistuje alebo vodič o inej možnosti ani netuší. Práve takéto miesta si vyberajú najmä mestskí policajti pre zárobkovú činnosť.

Určite sa takmer každému vodičovi stalo, že nemal kde zastaviť z dôvodu všadeprítomných značiek zákaz zastavenia a to ani na dobu 30 sekúnd potrebných pre vystúpenie osoby, ktorú viezol. Pritom premávka v danom mieste bola takmer nulová a značky nainštalovali na základe žiadosti majiteľa neďalekého plateného parkoviska, ktorý účtuje celú hodinu už za prvú sekundu.

Nie je zvláštnosťou odbočiť do ulice, bez porušenia zákazu odbočenia, ale s tým, že v ulici už je zákaz vjazdu. Pokračovať v jazde alebo nie? Čo robiť ak je ulica jednosmerná? Cúvať do križovatky v protismere jednosmernej ulice alebo ňou prejsť? Nech sa vodič rozhodne hocako, tak je veľká pravdepodobnosť, že ho policajt zinkasuje. Pritom policajtovi ako prvému, by malo záležať, aby dopravné značky boli v poriadku.

O bezdôvodných obmedzeniach rýchlosti, ktoré spôsobia to, že vodiči ignorujú aj potrebné obmedzenie rýchlosti, nechcem ani písať.

Viem, že ihneď po zverejnení článku sa do mňa obujú ortodoxní dodržiavatelia dopravných predpisov a dopravných značiek, ktorí budú tvrdiť, veď vodič si môže nájsť inú trasu a ani nezmyselný zákaz nemusí (nesmie) porušiť.

Veľa nezmyselných dopravných značiek a aj celých dopravných situácii vytvárajú firmy realizujúce dopravné stavby. V konečnom dôsledku sú na vine štátni úradníci alebo úradníci samospravy, čo sú v podstate tiež štátni úradníci, lebo nekontrolujú prácu dodávateľov a do premávky zaradia aj nepodarky.

Napríklad Jesenského ulica v Bratislave:


Obr. 1. Električka číslo 13 a značka zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel.


Obr. 2. Električka číslo 11 a značka zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel.


Obr. 3. Myslíte si, že uvedená dopravná značka B3 zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel s preškrtnutou dodatkovou značkou OKREM MHD je v poriadku?

Električka nie je v zmysle zákona motorové vozidlo, takže vodič električky značku neporušuje, ale situácia sa mení v okamihu, keď na trasu električky pošlú náhradný autobus.

Myslite si, že vodiči majú dodržiavať alebo ignorovať nezmyselné dopravné značky?


Doplnené 23.1.2007

Nakoľko boli pripomienky typu: "zákaz MHD je tam úmyselne, napríklad aby tam nejazdil vyhliadkový autobusový vláčik, ktorý je tiež určitá forma MHD a preto tu tabuľu MHD preškrtli, aby mu to zatrhli". Preto dopĺňam aj ket trochu neostrú fotografiu križovatky, z miesta kde sa odbočuje vpravo na Jesenského ulicu.


Obr. 4. Ako vidíte, na Jesenského ulicu je zakázané odbočiť, okrem MHD. To vyvracia správnosť predchádzajúcej pripomienky o vláčiku ap.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.


Už ste čítali?