Používanie autofólii na predných sklách

Autor: Jozef Drahovský | 30.1.2007 o 21:35 | Karma článku: 8,93 | Prečítané:  3914x

Odpoveď na otázku čitateľa.

Otázka:
Potreboval by som zistiť či je zákaz používať autofólie na predných dverách alebo sa iba neodporúča ich používanie a či sa môže za to vziať t.p.?

Odpoveď je trochu zložitejšia. Autofólie sa môžu používať na všetkých sklách vozidla, teda aj predných dverách, ale len homologizované, (označenie napr: 27 MD 0000) vrátane montáže autorizovaným pracoviskom. Každá homologizovaná autofólia má definované účel použitia. Autofólia určená len pre zadné sklo, nemôže byť použitá na predné sklo, ap. Každá nalepená autofólia musí mať v sebe (pod fóliou) certifikačnú nálepku. Autorizované pracovisko, ktoré nalepí autofóliu, vydá osvedčenie, ktorým sa pri cestnej kontrole musíte (na požiadanie) preukázať.

Autofólie sa používajú z viacerých dôvodov. Najčastejšie k zníženiu  vplyvu tepelného žiarenia a UV žiarenia na posádku vozidla. Tieto fólie sú číre, priehľadné (môžu mať veľmi jemný modrastý nádych). V poslednom období používanie takýchto autofólií klesá, lebo nové sklá už majú UV filter a tepelný filter v sebe.

To isté platí aj o použití  tmavých, nepriesvitných, zrkadlových, reklamných, bezpečnostných a iných fólií. Môžete ich používať, ale len v súlade s homologizáciou.

Pri jazde do cudziny, najmä mimo EU je vhodné zistiť si, či daná krajina uznáva uvedenú homologizáciu. Môže sa stať, že v niektorých krajinách je zakázané používať tmavé fólie a tmavé sklá, nech ju aj u nás homologizované.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?