Dopad zvýšenia minimálnej rýchlosti na diaľniciach

Autor: Jozef Drahovský | 10.2.2007 o 12:22 | Karma článku: 8,19 | Prečítané:  3266x

Národná rada schválila zákon, v ktorom mení minimálnu rýchlosť na diaľniciach z 50 na 70 km/hod. Bohužiaľ v tlači a diskusiách sa vyskytujú mylné výklady dopadu tejto zmeny. Týka sa to najmä predstavy, že na diaľnici v meste budú musieť všetky vozidlá ísť len v tolerancii 10 km/hod (70 až 80), čo bude zneužívané pri zhustenej premávke dopravnou políciou k vyberaniu pokút.

Skúsim vysvetliť, že ide o niečo iné.

Zákon č. 315/1996 Z. z.  z 20. septembra 1996 o premávke na pozemných komunikáciách definuje: § 33 (1) Na diaľnici je dovolená len premávka motorových vozidiel a jazdných súprav, ktorých najvyššia povolená rýchlosť nie je nižšia ako 50 km.h /-1. Iným účastníkom cestnej premávky je používanie diaľnice zakázané.

Teraz došlo k zvýšeniu tejto hranice z 50 na 70 km/hod a znamená to len to, že staršie a menej rýchle vozidlá nebudú môcť vojsť na diaľnicu. Ide najmä o to aby nevznikali dlhé kolóny za vozidlami, ktoré idú síce na svoje maximum, ale na diaľnicu pomalo. Myslím, že výstižnejšie je to zobrazené v nasledujúcom článku s fotodokumentáciou.

Ďalší paragraf v tejto veci hovorí: § 34 (2) Ak vodič počas jazdy zistí na vozidle alebo na náklade chybu, pre ktorú nemožno dosiahnuť na rovine rýchlosť najmenej 50 km.h /-1, musí diaľnicu opustiť na najbližšom výjazde.

Tu tiež dochádza k zmene rýchlosti z 50 na 70 km/h a znamení to len toľko, ak na vozidle ktoré má vyššiu maximálnu rýchlosť v súlade s § 33 dôjde počas jazdy k zmene, že vozidlo z titulu poruchy, uvoľnenia, nákladu alebo subjektívneho dôvodu nemôže na rovine dosiahnuť rýchlosť aspoň 70 km/hod, musí opustiť diaľnicu na najbližšom výjazde.

V žiadnom prípade to neznamená, že na musí jazdiť minimálne rýchlosťou 70 km/hod.  Jednoducho povedané, má sa jazdiť takou rýchlosťou, aká je bezpečná vzhľadom na poveternostné podmienky, stav vozovky a hustotu dopravy. Ak všetko toto je v pohode a umožňuje jazdu vyššou rýchlosťou a vám sa nechce, alebo vozidlo nedokáže ísť aspoň 70 km/hod ste povinný opustiť diaľnicu na najbližšom výjazde.

Neznamená to nič viac a nič menej, len krok k zvýšeniu plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Termín účinnosti nie je známy a zrejme bude záležať od dátumu publikovania v zbierke zákonov. Keď k tomu dôjde, túto informáciu neopomeniem na svojich stránkach.


Doplnené 11.2.2006 0:25
Bohužiaľ sa mi nepodarilo získať schválený text zmeny zákona. Ale z predloženého návrhu vyplýva, že dochádza k zmene iba v § 33 a nie aj v § 34 ako som bol informovaný. Ak je to skutočne tak, tak to pomalé nákladné auto z fotodokumentácie, môže naďalej jazdiť po diaľniciach a blokovať premávku, lebo ide aspoň 50 km/hod. :-(


Doplnené 13.2.2007 14:28
Odvolávam to čo som odvolal a myslím si, to čo som si pôvodne myslel. ;-)

Pred chvíľou mi z NR SR mi prišiel schválený text zákona so zahrnutými pozmeňovacími návrhmi. Teraz môžem oznámiť, že sa nezabudlo ani na § 34. Takže to pomalé vozidlo z fotodokumentácie je povinné diaľnicu opustiť na najbližšom výjazde. Pokiaľ vodič už pred vjazdom na diaľnicu vie, že nemôže z ľubovoľného subjektívneho dôvodu (stav vozidla, nákladu a schopnosti vodiča) dosiahnuť na rovine rýchlosť aspoň 70 km/hod, nesmie na diaľnicu ani vojsť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.


Už ste čítali?