Denné svetlá pre automobily

Autor: Jozef Drahovský | 12.2.2007 o 6:07 | Karma článku: 11,12 | Prečítané:  9818x

So zavedením povinného svietenia po celý rok a najmä z dôvodu zdokonaľovania optických vlastností reflektorov stretávacích svetiel, vzniká čoraz naliehavejšia potreba používať pre vozidlá denné svetlá. Možno veľa vodičov je prekvapených o čom píšem.

<a target= www.skodaoctavia.cz" /> www.skodaoctavia.cz

Skúsim začať otázkou: poznáte tretie brzdové svetlo, ktoré sa montuje hore do stredu zadnej časti vozidla? Pamätáte sa, keď tieto svetlá boli čerstvou novinkou a vzbudili vášnivé diskusie. Dnes si ich už nikto nemusí individuálne montovať, stali sa štandardným vybavením nových vozidiel.

Predpokladám, že to iste sa stane s dennými svetlami pre automobily. Veľa krajín sa rozhodlo, že každé vozidlo bude počas jazdy po celý rok svietiť. Nechcem o tomto rozhodnutí polemizovať, ja osobne ho schvaľujem, ALE mám niekoľko pripomienok.

Veľa vodičov kritizuje toto rozhodnutie pre  zvýšenú spotrebu žiaroviek a prehrievanie reflektorov najmä počas slnečných dní. Ja k tomu pridávam ďalšiu pripomienku, ktorá sa doteraz v odbornej literatúre nevyskytla a je výsledkom mojej vlastnej skúsenosti pri fotografovaní vozidiel.

Dnešné nové reflektory majú dokonalejšiu parabolu a presne osvetľujú cestu pred vozidlom. Tie ešte dokonalejšie sa aj natáčajú v smere jazdy. Lenže má to jeden negatívny dopad. Ak počas dna ide za vami vozidlo a je aj miernejšia zákruta, tak vozidlo za vami zmizne! Áno zmizne. Nemá to na svedomí UFO ale to, že vozidlo dostalo šmyk a vyletelo mimo vozovku, ale to, že sa vaše vozidlo dostalo mimo svetelný kužeľ reflektorov vozidla za vami.

Zrejme položíte otázku prečo sa používajú takéto reflektory s veľmi presným kužeľom svetla, kde je difúzne svetlo maximálne potlačené? Odpoveď je jednoduchá, takéto reflektory

menej oslňujú vodičov v protismere a vodičovi vo vozidle umožňujú lepšiu viditeľnosť.

Jednoduchým spôsobom ako vyriešiť všetky predchádzajúce problémy je používanie denných svetiel pre automobily. Sú to svetlá konštruované k dennému svieteniu za účelom byť videný. Trošku sa podobajú hmlovým svetlám, ale majú iný účel a iné vlastnosti. Nesmú oslňovať a musia mať široký rozptyl svetla, tak aby vozidlo bolo dobre videné z rôznych uhlov. Taktiež je myslene na odbúranie prílišného zohrievania sa za letných dní. Viaceré nemajú žiarovky, ale výkonné leddiódy s dlhou životnosťou a nízkym odberom.

Ak si chcete dať namontovať takéto svetlá, tak musia byť pre vaše vozidlo vhodné a homologizované, musí ich montovať autorizovaný servis, ktorý vydá osvedčenie a to musíte na požiadanie pri kontrole vozidla predložiť. Denné svetlá sa používajú počas dňa, pokiaľ nie je viditeľnosť znížená tak, že je potrebné zapnúť klasické stretávacie svetlá. Verím, že časom sa stanú bežným vybavením nových vozidiel, tak ako tretie brzdové svetlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?