Náklad vo vnútri osobného vozidla

Autor: Jozef Drahovský | 14.2.2007 o 9:48 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2225x

Odpoveď na otázku čitateľa.

Dobrý deň. Keďže neviem, ktorý predpis by to mal upravovať, obraciam sa  na vás s nádejou, že o tom niečo viete. Vo štvrtok idem lyžovať a bohužiaľ zatiaľ nemám nosič na lyže- ,,truhlu, záhradku atd."... Chcem sa spýtať, čí je v súlade s právnym poriadkom a pravidlami cestnej premávky to, keď budem mat lyže vo vnútri auta tak, že by jeden koniec bol vzadu a druhy na ručnej brzde? (stredom auta) Možno je to blbá otázka, ale naozaj neviem, čo s tým a snáď o tom niečo viete.  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a za čas, ktorý ste stratili pri čítaní tohto odkazu.

Túto situáciu riešia nasledovné ustanovenie zákona 315/1996 Z. z.  z 20. septembra 1996 o premávke na pozemných komunikáciách:

§ 4 Povinnosti vodiča
(2) Vodič je povinný
a) použiť na jazdu len také vozidlo, ktoré vrátane nákladu spĺňa ustanovené podmienky,
(5) Ak vodič počas jazdy zistí, že vozidlo alebo náklad nespĺňa ustanovené podmienky, je povinný chybu odstrániť na mieste. Ak to nemôže urobiť, smie v jazde pokračovať primeranou rýchlosťou len do najbližšieho miesta, kde možno chybu odstrániť. Pritom musí urobiť také opatrenia, aby sa počas jazdy na takéto miesto neohrozila bezpečnosť ani plynulosť cestnej premávky a aby sa nepoškodila cesta.

§ 48 Preprava nákladu
(1) Pri preprave nákladu sa nesmie prekročiť užitočná hmotnosť vozidla.
(2) Náklad musí byť na vozidle riadne umiestnený a upevnený, aby neohrozoval bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, neznečisťoval ani nepoškodzoval cestu ani jej okolie, nespôsoboval nadmerný hluk, neznečisťoval ovzdušie a nezakrýval ustanovené osvetlenie vozidla, jeho odrazky, tabuľku s evidenčným číslom a vyznačenie najvyššej povolenej rýchlosti. To platí aj o zariadení slúžiacom na upevnenie a ochranu nákladu. Predmety, ktoré možno ľahko prehliadnuť, nesmú prečnievať po strane vozidla.

Z uvedeného možno povedať, že lyže môžete prepravovať aj vo vnútri vozidla, tak ako uvádzate. Musia byť umiestnené a upevnené tak, aby vám nebránil v riadení vozidla, neohrozovali vás a ani ostatných cestujúcich. Pri upevňovaní treba myslieť na to, ako sa bude náklad správať pri prudkom brzdení, zatáčaní a podobne.

Prajem príjemnú lyžovačku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.


Už ste čítali?