Neviem ...

Autor: Jozef Drahovský | 25.2.2007 o 21:56 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  2488x

Tu na blogu diskutujeme o doprave z hľadiska jej rýchlosti, plynulosti, ekonomickej efektívnosti a najmä bezpečnosti. Sú tu názory v celom spektre, od extrémne prísnych, ktoré požadujú, prísne kontroly a bodovanie vodičov s odňatím vodičského oprávnenia už za zlé parkovanie, až po benevolentné, ktoré pokladajú chodcov preskakujúcich zábrany, za lovnú zver.

 TV Markíza

Ale ani ten najradikálnejší z diskutujúcich nepočítal s niečím takým, čo sa dnes prihodilo v Považskej Bystrici. Kde 26 ročný domáci obyvateľ jazdil v obci pri nemocnici, kde bola rýchlosť znížená na 40 km/hod, rýchlosťou okolo 100 km/hod, (podľa očitých svedkov až 120 km/hod)  pričom nezvládol riadenie a havaroval. Spôsobil kolíziu 5 vozidiel, ktorá si vyžiadala 2 ťažké zranenia. Pritom vinník ani nezotrval na mieste nehody. Našťastie ho polícia v krátkom čas zadržala.

Nebudem sa pýtať koľko trestných bodov do vodičského oprávnenia by si zaslúžil,  nebudem sa pýtať ani to, či by sa mu malo odňať vodičské oprávnenie na týždeň, mesiac, rok alebo desať, lebo viem, že nedostane ani jeden trestný bol a ani mu vodičské oprávnenie odobrane nebude.

Dvadsaťšesť ročný človek, nie je dieťa, ktoré nevie odhadnúť následky svojho konania. Je to človek, ktorý zodpovedá, za svoje činy. To, že jazdil bez vodičského oprávnenia, by nebolo až tak tragické, ale to, že jazdil tak nebezpečne sa nedá ospravedlniť aj keby mal vodičské oprávnenie.

Poznám ľudí, ktorí jazdili bez vodičského oprávnenia a chodili do autoškoly tým spôsobom, že zaparkovali svoje auto vedľa auta autoškoly s inštruktorom. Odjazdili si hodinu, presadli do svojho a odišli. Áno, viem, že sa to nesmie, a vedeli to aj oni, ale na rozdiel od uvedeného vodiča, si boli vedomí dvojnásobného nebezpečia a podľa toho sa správali. Dávali si pozor aby nespravili ani ten najmenší priestupok, ktorý by znamenal prezradenie sa a policajnú kontrolu s veľmi nepríjemným dopadom.

Sú ľudia, ktorí vyžadujú veľmi prísne dodržiavanie každého predpisu, aj nezmyselného, lebo ho považujú za platný zákon.

Sú ľudia, ktorí sa povznesú nad nezmyselnými maličkosťami  alebo neprimeranou tvrdosťou predpisov  a trestať chcú len podľa reálnej nebezpečnosti konania.

Potom sú ľudia, (sú to vôbec ľudia?), ktorí svojím konaním, nie nechtiac, nedomyslene, trochu, čiastočne, alebo aj viac, ale hrubým hazardným spôsobom priamo ohrozujú životy a zdravie, nielen vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky, ale všetkých v ich dosahu.

Je im jedno či je v obci 60 alebo 50 km/hod, a o nejakej značke 40 km/hod ani nehovorím, je im jedno či polícia prižmúri oči nad rýchlejšou jazdou o desať alebo len jeden km/hod. Ich nezaujíma nič.

Ako sa pred nimi chrániť?     Neviem ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?