Zastaviť vozidlo na červenú sa oplatí

Autor: Jozef Drahovský | 12.3.2007 o 10:20 | Karma článku: 8,34 | Prečítané:  3038x

Dnes ráno okolo 8 hodiny sa stala dopravná nehoda na Botanickej ulici v Bratislave, kúsok od podjazdu mosta Lafranconi. Našťastie nič vážne. Len dôsledok nesprávneho riadenia sa podľa predchádzajúceho vozidla spôsobom: ak môže isť vozidlo predomnou môžem ísť aj ja.

Ide o križovatku riadenú semaformi. Botanická ulica v smere od PKO s ulicou od Mlynskej doliny. Keď tam semafory nefungujú tak je veľký problém odbočiť, ale aj keď fungujú tak si treba dávať riadny pozor. Predpokladám, že sa to zomlelo nasledovne: Vodič vozidla idúce od PKO v kolóne si nevšimol, že je tam semafor, alebo aj si všimol, ale vyhodnotil to ak, že keď stihne prejsť vozidlo predomnou, tak stihnem  aj ja. Lenže nestihol. Keď naskočila zelená tak vodič prichádzajúci z pravej strany vošiel do križovatky a došlo k stretu vozidiel. Obdobné kolízie sú v uvedenej križovatke bežné.


Obr. 1. Križovatka riadená svetelnými signálmi. V strede je červené vozidlo značky Fiat - jeden z účastníkov nehody.


Obr. 2. Druhým účastníkom nehody je tmavé Audi.


Obr. 3. Podľa miery poškodenia pravých predných dverí a toho, že predchádzajúce vozidlo stojí v smere jazdy, odhadujem, že vozidla nešli rýchlo.


Obr. 4. Detail na vozidlo fiat. Škoda, že Botanická záhrada nemá plot zo zrkadiel. Zrejme by bolo vidieť aj mieru poškodenia čelnej masky. Podľa bielych črepín na vozovke sa dá domnievať, že si to odniesol pravý reflektor. Vozidlo je vystrčené v pravom jazdnom pruhu z čoho pramení reálna hrozba ďalšej nehody. Z tohto dôvodu je vhodné vozidlo opustiť a odísť do bezpečia. Keby to bolo na diaľnici tak až za zvodidlá. Dať trojuholník na vozovku nestačí.

Záver
Rada vodičovi z tmavého vozidla: Treba sledovať nielen vozidlo predsebou, ale aj semafory a nejazdiť na oranžovočervenú. Rada vodičovi z červeného vozidla: Hoci je na semafore zelená, neznamená to, že si nemusíte všímať okolie a môžete bezpečne prejsť križovatkou. Vždy treba počítať s možnosťou, že môže ísť vozidlo s právom prednosti v jazde (modrý alebo červený - takéto vozidlo má prednosť aj keď vy máte zelenú) prípadne ide vodič, ktorý si semafor nevšimol, ignoruje ho alebo mu zlyhali brzdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.


Už ste čítali?