Packa a 200 km za hodinu

Autor: Jozef Drahovský | 14.3.2007 o 6:00 | Karma článku: 11,96 | Prečítané:  3655x

Dovolím si napísať môj názor na medializovaný prípad vyjadrenia Policajného prezidenta, že po diaľnici jazdí rýchlosťou 200 kilometrov za hodinu. Konkrétne článok: „ Packa sa chváli, že jazdí 200 km za hodinu“. Áno po diaľniciach na Slovensku sa dá jazdiť rýchlosťou 200 km/hod, ba aj rýchlejšie, ale má to niekoľko ale.

 Foto: FOTO SME – RASTISLAV CHVÁLA

Technické ale.
Na vysokú rýchlosť potrebujete okrem psychickej pohody, rýchlych už naučených reflexov aj praktické skúsenosti so správaním sa toho ktorého auta pri vysokej rýchlosti. Auto musí byť v perfektom stave, najmä pneumatiky a geometria. Potrebujete kvalitnú suchú, a pomerne rovnú cestu, nízku hustotu premávky,  dobre počasie, najmä viditeľnosť a minimálny bočný vietor. Oba jazdne pruhy musia byť prázdne, nanajvýš v pravom jazdnom pruhu jedno vozidlo. Ak by tam boli dve vozidla hrozí riziko, že sa pri nízkej rýchlosti začnú predbiehať v tom najnevhodnejšom okamžiku. To isté platí ak by bol v pravom pruhu kamión, cez ktorý nie je vidno čo je pred ním. Stačí jednu jedinú vec podceniť a s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o poslednú jazdu.

Právne ale.
Najlepšie je mať pre seba vyhradenú diaľnicu, ale toto je realizovateľné nanajvýš pri športových podujatiach. Inak sa treba riadiť platnou legislatívou. Na Slovensku je bežný vodič limitovaný rýchlosťou 130 km/hod, hoci by sa dalo isť na niektorých úsekoch aj výrazne rýchlejšie. Samozrejme existujú aj výnimky, napríklad na policajný zásah, kuriérske služby vlády, testovanie vozidiel a podobne. Keďže ja žiadnu takúto výnimku nemám, tak sa vždy teším na jazdu po diaľnici v štáte kde nie je rýchlosť paušálne obmedzená. Tu naopak dodržujem aktuálnych 130 km/hod. Čo sa týka Policajného prezidenta tak viem, že takúto výnimku má. Ak jazdí rýchlo a  bezpečne v súlade s výnimkou, tak predpisy neporušuje.

Morálne ale.
V prvých dvoch „ale“, to bolo jednoduché. Morálne „ale“ je zložite. Polícia má isť príkladom a jazdiť podľa predpisov. Druha vec je policajný zásah. Keď potrebuje zadržať vozidlo idúce povedzme 180 km/hod tak je jediná možnosť, isť rýchlejšie aby bolo možne vozidlo dobehnúť. Z tohto hľadiska je rýchla jazda pri výkone povolania v poriadku. Bohužiaľ článok je napísaný tak, ako by policajný prezident jazdil rýchlosťou 200 km/hodinu po diaľniciach len tak bezdôvodné.

Ak mám pravdu povedať osobne by som nepokutoval rýchlo jazdiaceho vodiča, ktorý ide sám po diaľnici, ak sú oba pruhy prázdne, pripadne v pravom pruhu je len jedno vozidlo, ale ak ide rovnakou rýchlosťou v hustej premávke, kde takáto jazda priamo ohrozuje ostatných účastníkov cestnej premávky, tak by som zadržal vodičské oprávnenie aj tým ktorý majú výnimku. Výnimka na rýchlosť neznamená výnimka na natláčanie sa na predchádzajúce vozidlo, ktoré sa nestíha odpratať z cesty. Ak niekto potrebuje ihneď uvoľniť cestu, tak na to sú z diaľky viditeľné majáky s právom prednosti v jazde.

Záver.
Nedávno som napísal článok „ Ako jazdiť rýchlo a pritom relatívne bezpečne“ Kde som uviedol testovaciu rýchlosť 230 km/hod. Bohužiaľ niektorí čitatelia to vyhodnotili vo význame: „drahovský sa chváli, že jazdí po diaľnici 230 km za hodinu“, pritom naopak, poukazujem na rizika, ktoré je potrebne brať v úvahu pri takejto vysokej rýchlosti.

Preto uvedený článok o vyjadrení Prezidenta policajného zboru beriem zo značnou rezervou, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že jedna vec sa myslí, druhá povie a tretia napíše, ale dovolím si odcitovať jeden príspevok z diskusie, ktorý je vhodné mať pri rýchlej jazde na pamäti a to pre jeho slušnosť a krutú ale pravdivú výstižnosť.

P. Packa, prajem Vám veľa úspechov pri Vašom spôsobe jazdy. Keď sa Vám to nabudúce nepodarí, pozdravujte prosím p. Langoša...
P.S. dúfam, že ho pôjdete navštíviť sám...
browser 13.03.2007, 12:04

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?