Celoročné svietenie je znovu na pretrase

Autor: Jozef Drahovský | 20.3.2007 o 9:54 | Karma článku: 9,53 | Prečítané:  3219x

Po tom čo pán prezident nepodpísal novelizáciu zákona 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách, z dielne opozície, povinnosť svietiť celý deň skončila 15-teho marca. Ale dnes, keď sa vrátila zima, sneží a je zhoršená viditeľnosť, má byť celoročné svietenie znovu na pretrase aj v NRSR.

Najväčší odporcovia celoročného svietenia argumentujú najmä, tým,  že svietenie za jasného slnečného počasia v stojacej, respektíve pomaly posúvajúcej sa kolóne, je z hľadiska bezpečnosti  nejednoznačné a  reflektory sa zbytočne tepelne namáhajú, lebo nie sú obtekané chladiacim vzduchom.

S uvedením sa dá súhlasiť, ale riešme to inak. Zadefinujeme povinné celoročné svietenie, okrem konkrétnych prípadov ako je tento.

Momentálne platí zákon 315/1996 Z. z. kde v § 30 ukladá povinnosť svietiť celý deň od 15-teho októbra do 15-teho marca a za zníženej viditeľnosti.
Práve v definícii "znížená viditeľnosť" vidím najväčší problém. Znížená viditeľnosť nie je zadefinovaná exaktne na základe merateľných fyzikálnych veličín, ale je definovaná len všeobecne a tak, že každý vodič vyhodnocuje prah zníženej viditeľnosti inak.

§ 2 Vymedzenie pojmov
ax) zníženou viditeľnosťou taká viditeľnosť, keď sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, ani keď nevidia predmety na ceste, najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, hustého dažďa a v tuneli
.

Z uvedeného vyplýva, že napríklad po daždi nie je potrebné svietiť. Už vyšlo slnko, viditeľnosť cez umytý vzduchu je aj niekoľko km a perfektne vidíte aj vozidlá v protismere.

Lenže moje skúsenosti hovoria niečo iné. Za vozidlom sa vytvára vodná triešť, ktorá až tak priehľadná nie je a pri pohľade do spätného zrkadla môžete prehliadnuť vozidlo idúce bez osvetlenia, čo pri predbiehaní alebo odbočovaní môže viesť k tragédii. Z tohto dôvodu hodnotím aktuálne platnú definíciu zníženej viditeľnosti ako nedostatočnú.

Z uvedeného sa vyslovujem za celoročné svietenie, odporúčam zatlačiť na výrobcov vozidieľ, aby vo väčšej miere využívali denné svetlá, ktoré sú vhodnejšie na svietenie počas dňa a keď už sa akceptujú argumenty prečo za určitých situácii nesvietiť, tak zadefinovať, že svietenie je povinné celoročne okrem týchto taxatívne vymedzených situácií.

Je dôležité nielen vidieť, ale byť aj videný.


Nová informácia 20.03.2007 19:00
Poslanci NRSR pri dnešnom hlasovaní neprelomili prezidentove veto, z čoho vyplýva, že platí pôvodné znenie zákona. Povinné svietenie je len od 15-teho októbra do 15-teho marca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?