Keď autá majú prekážku oblietať – video

Autor: Jozef Drahovský | 8.5.2007 o 14:06 | Karma článku: 12,79 | Prečítané:  4621x

Niekedy bývajú rozkopávky na cestách zaujímavo označené, inokedy vôbec. Včera som zdokumentoval jedno dopravné značenie, ktoré prikazuje vozidlám prekážku oblietať, podľa možnosti vpravo hore.

Hraničná ulica v Bratislave. Obmedzenie je z dôvodu opravy vodovodu alebo kanalizácie. Zdokumentovaný stav je k 7.5.2007 okolo 18:00.


Obr. 1. Vozidlá prichádzajúce od Mierovej ulice, majú predpísanú minimálnu rýchlosť 30 km/hod. Síce inde pri rozkopávkach sa zvyčajne obmedzuje maximálna rýchlosť, ale my sme už vyspelejší, ak maximálnu rýchlosť nezvýšime, tak zvýšime aspoň minimálnu rýchlosť na takú hodnotu, aby sa vodiči zbytočne okolo seba neobzerali a nezdržovali ostatné vozidlá. Inač tento spôsob označovania odporúčam používať pri dopravných nehodách na diaľnic. Stačí nachvíľu uzatvoriť oba pruhy aspoň 100 metrov od nehody, nech sa cesta okolo nehody uvoľní, rozmiestniť tabule najnižšia rýchlosť 60 pripadne 80 km/hod a potom vozidlá pustiť, dopravné zápchy sa určite skôr rozložia, lebo vodiči ktorí majú vo zvyku pri nehode spomaliť a obzerať si ju, budú musieť plynule v jazde pokračovať bez zdržovania ostatných .


Obr. 2. Keď som fotografoval predchádzajúci obrázok, netušil som aké prekvapenie bude z tejto strany. Tu je síce nie je minimálna rýchlosť, ale rovno je prikázané vozidlám lietať. Síce túto dopravnú značku nenájdete v našej aktuálnej legislatíve, ale na základe uniknutých informácii z utajenej prípravy nových dopravných predpisov môžme predpokladať, že ide o testovanie novej dopravnej značky, ktorou sa plánujú vyriešiť problémy s rozkopávkami. Autám sa prikáže lietať. Samozrejme, že vpravo, aby nedochádzalo k čelným zrážkam vo vzduchu. Ak bude treba niečo niekde rozkopať tak obchádzky nebudú potrebné, stačí takúto dopravnú značku osadiť z oboch strán a autá rozkopávku obletia. Bohužiaľ ani takáto vynikajúca dopravná značka sa nebude dať použiť všade. Napríklad nemôžete ju použiť v tuneli, v podjazdoch a tam kde je nízko nad zemou zavesené elektrické vedenie alebo električková, pripadne trolejbusová trolej.

Obr.3. - Video. Keďže ešte v praxi som nevidel ako funguje oblet prekážky, chvíľu som počkal, pripravil kameru a prinášam prvý reálny zážitok z použitia uvedenej dopravnej značky. Najprv pochválim vozidlá v protismere, až na jedného vodiča, všetci dodržiavali predpísanú minimálnu rýchlosť 30 km/hod. Ten jeden, ktorý rýchlosť nedodržal, toho by som nepokutoval, lebo pri odbočovaní z ulice Sinokvetná nemal potrebnú jazdnú dráhu na rozbeh a nešlo o pretekárske vozidlo.

Horšie na tom boli vozidla z tohoto smeru. Vodiči skúšali letieť podľa dopravnej značky ale nedokázali to. Síce sa na obrubníku odrazili a kúštik leteli, predsa ich výkon motora na to nestačil, v zapätí po niekoľko centimetrovom lete dopadli na chodník, našťastie bez ujmy na vozidle a mohli pokračovať v jazde. Niektorí vodiči to vzdali hneď na začiatku a obišli prekážku po ceste vľavo. Podľa novej dopravnej značky skúšal ísť aj jeden cyklista, ale letieť sa mu nepodarilo. Zrejme bude potrebné pred takouto dopravnou značkou rozdávať energetický nápoj, ktorý vám dá krídla a možno časom bude aj takéto palivo do áut a problém z prekonávania prekážok podľa novej dopravnej značky bude vyriešený. ;-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.


Už ste čítali?