Niečo z histórie - nebezpečné dopravné značenie na moste SNP

Autor: Jozef Drahovský | 19.5.2007 o 15:15 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  3279x

Toto bol môj prvý článok na internete zameraný na dopravu, ktorým som dosiahol prvý úspech pri odstraňovaní nebezpečnej dopravnej situácie. Článok bol publikovaný 10.07.2003 na dnes už zrušenom servere a upozorňoval na nebezpečné dopravné značenie na moste SNP (Nový most). Súbežne s jeho publikovaním bolo podané aj trestné oznámenie.

Upozornenie na nebezpečné dopravne značenie.

V Bratislave na Novom moste (most SNP) smerom do Petržalky vznikajú životunebezpečne dopravnésituácie zapríčinené hrubou nedbalosťou pri zmene dopravného značenia.

Príjazd zo Staromestskej ulice na Novy most smerom do Petržalky, bol doteraz len v ľavom jazdnom pruhu. Na moste bola prípojka z Nábrežia arm. gen. Ludvíka Slobodu ako pravý jazdný pruh. Táto dopravná situácia bola bez kolízií lebo vodiči idúci v hocktorom jazdnom pruhu museli dávať prednosť vozidlám idúcim v inom jazdnom pruhu. Z tohto dôvodu tam neboli osadené žiadne dopravné značky typu hlavná cesta a daj prednosť v jazde.

Dňa 10.7.2003 pravdepodobne v noci niekto zriadil pravý jazdný pruh ako vyhradený pruh pre BUS čím spôsobil to, že vodič idúci z Nábrežia sa dostáva do kolíznejsituácie s vodičmi autobusov pretože ho na to neupozorňuje žiadna dopravná značka. Dokonca ani značka zmena dopravného značenia.

Touto situáciou vzniká ten problém, že vodič autobusu si myslí, že má prednosť pred vodičmi prichádzajúcimi z Nábrežia lebo ide vo svojom BUS pruhu, a zase vodič prichádzajúci z nábrežia na most o tom nemá tušenia a nemá dôvod dávať prednosť vodičovi autobusu nakoľko ide o križovatku bez dopravných značiek určujúcich prednosť v jazde, a je povinný sa riadiť zákonom 315/1996 paragraf 19 odstavec 2 a teda vodič autobus prichádzajúci zľava mu má dať prednosť.


Obr. 1. Nový jazdný pruh pre BUS, ktorý vodiči autobusov začali používať


Obr. 2. Výjazd na most z Nábrežia arm. gen. Ludvíka Slobodu.  Značky: zákaz vjazdu bicyklom, zákaz vjazdu autám nad 21 ton a zbiehanie ľavého jazdného pruhu do pravého.


Obr. 3. Tesne pred križovatkou značka zakazujúca vstupu chodcov.


Obr. 4. Žiadna značka daj prednosť v jazde alebo STOP daj prednosť v jazde. Navyše nejednoznačná zmes starého a nového vodorovného značenia. Vyšrafovaná plocha v pravom pruhu zo Staromestskej ulice, zakončená plnou čiarou hovorí o tom, že by z tohto pruhu nemalo ísť auto. Ale realita je iná.

Hodnotím to ako profesionálnu hrubú nedbalosť, vznikla situácia, ktorá spôsobuje verejne ohrozenie účastníkov cestnej premávky a je len otázka času kedy tam z tohto dôvodu vznikne vážnejšia dopravná nehoda. Zrejme až potom začne zodpovedný konať.

V Bratislave 10.7.2003 Jozef Drahovský

Doplnené o dva dni neskôr: Podľa posledných informácii boli v čase od 16:00 11.7.2003 do 15:00 12.7.2003 nainštalovane dopravne značky hlavná cesta a daj prednosť v jazde, čím je situácia vyriešená. Otázkou zostava, prečo až teraz a nie pred zmenou organizácie dopravy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?