Odkaz pre NDS - najvyšší čas spraviť pripojovací a odbočovací pruh!

Autor: Jozef Drahovský | 8.6.2007 o 1:38 | Karma článku: 11,85 | Prečítané:  4056x

Na konci mosta Lafranconi každodenne vznikajú nebezpečné kolízie a nehody, o dopravných zápchach ani nehovorím. Je to spôsobené okrem vysokého dopravného zaťaženia aj nezodpovedne riešenou, presnejšie neriešenou dopravnou situáciou. Pri pripájaní sa na diaľnicu od Botanickej ulice chýba pripojovací pruh a v opačnom smere chýba odbočovací pruh.

V súvislosti s otvorením tunela Sitina je najvyšší čas spraviť pripájali a odbočovací pruh.


Obr. 1. Pohľad na celkovú situáciu z vesmíru prostredníctvom Google Maps. Výjazd z Botanickej ulice je zreteľne vidieť, tak ako aj zjazd na Botanickú ulicu. Zdá sa že všetko je bezproblémové. Lenže zdanie klame a poriadne.


Obr. 2. Na detailnejšej fotografii vidieť, že chýba pripojovací pruh od Botanickej ulice. Vozidlo idúce od Botanickej ulice musí pri výskyte vozidla/vozidiel v pravom diaľničnom pruhu zastaviť. Následne musia za nim zastaviť aj ďalšie vozidlá. Bohužiaľ je to v takom nešťastnom mieste, kde sú vodiči mútení otáčať hlavu vľavo, aby zistili či idú vozidla po diaľnici, respektíve či je medzi nimi medzera. Otáčať hlavu musia preto, lebo v spätných zrkadlách prichádzajúce vozidla nevidia, je to z dôvodu, že nejdú súbežne, ale pod niekoľko stupňovým uhlom. Následkom toho stačí obzretie sa na zlomok sekundy práve vtedy keď vodič vpredu musí pribrzdiť vznikne dopravná nehoda, najčastejšie reťazová.

Pritom by stačilo tak málo. Upraviť vodorovné dopravné značenie tak aby prichádzajúce vozidlá od botanickej ulice išli čo najviac vľavo a mali čo najdlhšiu súbežnú jazdu, tak aby videli vozidlá na diaľnici v spätnom zrkadle. Z odstavného pruhu spraviť pripojovací pruh o súbežnej dĺžke 150  - 200 metrov a na diaľnicu pred dať informatívnu značku o povinnom odstupe vozidiel 20 metrov s informáciou o zaradovaní sa vozidiel z pripojovacieho pruhu.


Obr. 3. Červená farba - plná čiara, žltá farba - prerušovaná čiara. Pripadne, aspoň dočasne umiestniť až po miesto stretu plnej a prerušovanej čiary aspoň niekoľko metrov nízku fyzickú zábranu s plastových dielov aby vozidla nutne išli kúsok v súbežnej jazde a neprebehovali cez plnú čiaru. A ešte niečo predbežné šípky V9b dať až na koniec prerušovanej čiary a nie hneď na začiatku  ako na Prístavnom moste, kde nabádajú vodičov ísť cez plnú čiaru.


Obr. 4. Pred uvedeným miestom na diaľnici odporúčam umiestniť dopravnú značku v tomto duchu, aby vodiči boli informovaný o pripojovacom pruhu. Taktiež  nebola by na škodu veci značka o odstupe vozidiel 20 metrov aspoň pre pravý pruhu.


Obr. 5. Opačný smer tiež každodenne kolabuje. Často sa tu posúvajú autá v odstavnom pruhu lebo pruh v ktorom idem býva zaprataný kamiónmi. Tu by sa hodilo spraviť odbočovací pruh. Aspoň tak dlhý ako je na Prístavnom moste v smere do mesta. Samozrejme nespackať jeho zakončenie, tak ako je spackané na Prístavnom moste.


Obr. 6. Ako vidíte, v čase dopravného kolapsu odbočujú dva prúdy vozidiel. Ľavý takmer stojací pokračuje smerom na Botanickú ulicu a pravý prejazdný smerom na Mlynskú dolinu a Slávičie údolie. Bolo by vhodné upraviť dopravné značenie v súlade s potrebou a zaťaženosťou jednotlivých trás. Dva prúdy áno, ale až na konci odbočovacieho pruhu, tak aby nebol blokovaný jazdný pruh diaľnice.

Záver:

Toto všetko bolo potrebné dať do poriadku už dávno, ale ak sa to nedá do poriadku teraz pred otvorením tunela Sitina, tak to neumožní v plnej miere zužitkovať prínos tunela, ktorého sa vodiči nemôžu dočkať.

17.6.2007 sa stalo to čo väčšina nepredpokladala: Už máme na moste Lafranconi pripojovací aj odbočovací pruh

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo sa vám stane, keď sa kamarátite s Kočnerom

Bývalý generálny prokurátor čelí ešte aj disciplinárnemu konaniu.

Fico si na rehabilitáciu vybral kaštieľ s nejasným pozadím

Bývalý premiér po dlhom čase naznačil, kde v súčasnosti býva.


Už ste čítali?