Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Analýza: ponechať zimný alebo letný čas? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

JE TO JEDNO

Ak sa nebude čas posúvať, ľudia si postupne svoje pravidelné denné aktivity posunú ako im vyhovuje.
 

Prečo si myslím, že je to jedno

Keby nám niekto nadiktoval napr. že o šiestej ráno bude odteraz 22 hodín, tak som si istá, že školské vyučovanie by deťom začínalo o 24. hod.
Pravdaže v skutočnosti nie o polnoci, ale presne vtedy, kedy začína aj teraz
 

Top EU chobotina

to, ze bude zruseny letny a zimny cas je dobre. To, ze to moze mat kazda krajina inak je sialenstvo. Su tu miliony ludi co denne prekracuju hranice EU statov a budu stale len menit cas na hodinkach. Len si predstavte, ze byvate v Rajke, chodite do prace do BA a a aspon raz do tyzdna chodite na sluzobku do inej krajiny EU a vsetci mozu mat iny cas. Obcas budete mat zhon a ani si neuvedomite, ze ste zabudli pretocit hodiny alebo system v smartphone zahaproval a zmeskate lietadlo alebo vlak.
 

 

Môj otec mal na základnej škole spolužiaka, ktorý pravidelne pri prechode na letný čas prišiel v pondelok o hodinu neskôr do školy. Jeho rodičia vraj vždy v nedeľu zabudli posunúť hodinky.
 

 

Súhlasím, že ľudia si aktivity ako pracovná doba alebo otváracie hodiny postupne prispôsobia bez ohľadu na to, či im hodinky budú ukazovať letný alebo zimný čas.

Súhlasím aj s autorom, že by sme mali mať so susednými štátmi rovnaký čas.

Zlé bolo najmä neustále striedanie času, keď pri prechode na zimný čas museli vlaky niekde zbytočne stáť 1 hodinu. Pri prechode na letný čas zas vlaky 1 hodinu meškali, aj keď prišli presne za rovnaký čas.
Ďalšie problémy - nezhody v nočných službách. keď niekto pracoval v skutočnosti 1 hodinu zadarmo, kým iní pred polrokom odpracovali za rovnaké peniaze o 1 hodinu menej
 

Nočné služby

Nepracuješ náhodou ako pekár? :-)
Pri prechode na letný čas ti nestihol chlieb vykysnúť a pri prechode na stredoeurópsky čas chlieb prekysol... :-)
To len na margo. Nič v zlom.
 

 

Jasné, že to beriem v dobrom. Nie som pekár. Aj na iných pracoviskách spôsoboval posun času problémy, nie iba že museli vlaky zbytočne hodinu stáť alebo museli dať skôr kysnúť chlieb, lebo by nevykysol, keď ho dali kysnúť v obvyklom čase a medzitým sa čas posunie.
 

pxb,

láskavo nám vysvetli, čo na tom bolo tak strašne zlé, že pri zmenách zimný/letný čas a naopak pár nočných vlakov osobnej prepravy raz meškali, inokedy zas stáli? V čase okolo 2:00-3:00 premáva minimum nočných vlakov. Kto zrovna vtedy mal cestu, tak sa tomu prispôsobil, kto vo vlaku nebol, tomu to bolo absolútne jedno, ako si nočný vlak poradí so zmenami času.

A prečo si myslíš, že ten rušňovodič, ak sa mu pre zmenu času pracovná zmena o hodinu pretiahla, tak tú hodinu nemal zaplatenú? Dostal presne toľko zaplatené, koľko hodín bol v službe. Ak sa mu trebárs 11 hodinová nočná predĺžila o hodinu, tak mu zaplatili 12 hodín,
Ak zas bol v práci menej, napr. posledným vlakom zastavil niekde v obratovej stanici dajme tomu o 0:33, potom mal čakať, a prvým ranným mal ísť späť o 3:33, tak tú noc tam nečakal 3 hodiny, ale iba dve, lebo sa hodiny presúvali vpred, a o toľko menej mal aj zaplatené.
Nikdy v žiadnej prevádzke s nočnými zmenami nikoho neokrátili, ani nezvýhodnili, kto koľko bol v práci, toľko mu zaplatili.

V Bratislave to isté aj vodiči nočných spojov MHD. Odchody mávajú každú celú hodinu, teda pri posune hodín vpred, kolo s odchodom 2:00 vynechali, robili rovno kolo o 3:00 a išli domov o hodinu skôr. Pri presune hodín späť, zas robili o kolo viac, a za nočnú mali o hodinu viac zaplatené.

Aj s tým pekárom to je smiešne. Koľko pekárov pečie chlieb v noci zo soboty na nedeľu? Minimum. A ak aj pečú, tak presne vedia, kedy s prácou začať, aby to ráno bolo hotové už podľa nového času.

Jediné miesto, kde sa pravdepodobne za tie roky nikdy nebral ohľad na presun času, bola živočíšna výroba v poľnohospodárstve. Zver totiž šajnu nemá o tom, že nejaké hodiny existujú a že ich dva krát do roka presúvajú hore-dole. Môj strýko bol dojičom/kŕmičom kráv, tie boli naučené na to, že ráno ich kŕmia a doja podľa zimného času, dajme tomu ráno o 5:00, a keď hodiny presunuli na letný čas, tak dojiči aj tak chodili ku kravám podľa zimného času, aby zver pre hodinovú odchýlku s kŕmením/dojením nebola vystresovaná. Aspoň to strýkove JRD tak fungovalo.

Uisťujem ťa, že okrem práce so zverou, ktorá dokáže presne odhadnúť čas, a tak je nervózna ak sa denný rituál presúva, nikde inde nebolo treba robiť žiadne špeciálne opatrenia.
 

Z toho je jasné, že zvieratá

majú viacej rozumu ako ľudia.

Zvery sa nenechajú len tak ľahko vykoľajiť zo svojho biorytmu.
 

 

Zvieratá nemajú viacej rozumu, to sú ich pudy, a dokonca na to pravidelné dojenie a kŕmenie sme ich vycvičili my. Keby sa divo žijúca krava neotelila, tak nikdy by nemala mlieko, a po otelení by ho mala iba do času, pokiaľ by teľa pilo jej mlieko. V prírode by žrala priebežne, nikto by jej nedával žrádlo v pravidelných časových intervaloch vo veľkých dávkach. Aktivity by mala podľa pocitu hladu, potrieb množenia a úteku pred dravcami. A asi by bola aktívna počas slnečného svitu.
 

A presne

to isté,čo pre zvieratá, platí aj pre ľudí.Pre niekoho.kto každý deň ráno vstáva do práce znamená hodinový posun veľký stres a zmenu biorytmu a teda pocit veľkej nepohody v ich živote.A ty sa dívaj na ľudí a naplno si uvedom,že čo vidíš na druhých ,čakaj u seba.To znamená,že keď teraz nad zmenou času mávneš rukou a povieš dajsamisvete,aby sa nepos....,tak raz môže prísť doba,keď ti to bude setsakramentsky vadiť.
 

 

Podľa tvojej logiky ak nejaký stredoškolák chodí do školy na 8:00, tak po ukončení svojich štúdií by ani za svet nemal ísť pracovať do fabriky dajme tomu na 6:00, rannú, lebo ak mu budík zazvoní o dve hodiny skôr, než ako bol naučený v školáckych rokoch, tak skolabuje a sanitka ho rovno odvezie do nemocnice.
Potom biorytmus je ale narušený aj počas dovolenky, lebo do práce vstávam o 5:00, zrazu vyspávam dva týždne do 10:00.
Alebo potom čo víkendy a sviatky? Aj vtedy by si mal vstávať na budík ráno o 5:00, lebo už 20 rokov chodíš do práce na 6:00 a biorytmus predsa nepustí, teda 5:05 už by si mal kakať na záchode, a o 5:25 by si mal hodiť do seba nejaké rýchle raňajky.
Treba zastaviť a zrušiť diskotéky, nočné bary, nočné TV vysielanie a podobne, lebo opäť biorytmus. Nemal by si letieť do USA, či Vladivostoku, lebo ideš cez časové pásma.
Alebo ak prvé zamestnanie si získal s nástupom do práce o 8:00, tak už by si nikdy nemal brať také, kde sa začína o 6:45, lebo biorytmus.

Organizmus človeka, ale aj ostatných živočíchov má svoj biorytmus, kde sa striedajú čas určený na hľadanie potravín a iné aktivity u zvierat, u človeka zas práca a iné aktivity, napr. relax, a u oboch musí prísť aj čas na dostatočný odpočinok.

V ZOO vo Viedni tulene kŕmia 2x za deň, okrem iného, ak si dobre pamätám o 15:00. Je to obrovská atrakcia pre divákov, (a aj vzrušenie pre zvieratá) ako tulene pod vodou naháňajú rybky, či ich berú rovno z rúk ošetrovateľov. Tulene presne cítia, že už sa blíži čas kŕmenia a už možno aj 30 minút pred stanoveným časom čakajú pred príchodovými dverami personálu. Vydávajú rôzne zvuky, netrpezlivo klopú na dvere. Lenže na ten biorytmus ich naučil výhradne človek, on stanovil to, že žrať budeš presne o 15:00.
V prírode zver žerie vtedy, keď niečo uloví, napr. ani lev nerieši antilopu, keď je sýty, ale ak má hlad, tak sa vydáva na lov okamžite, pričom nerieši čas, teda v jeho prípade polohu slnka na oblohe. To ich zaujíma iba z pohľadu toho, kedy je pre nich výhodnejšie loviť, ale nie je to o biorytme s minútovou presnosťou.

Človek je tiež savec, má svoj biorytmus, ten ale nie je tak citlivo nastavený, aby hodinová odchýlka ho zdravotne zničila.
Áno, určite existuje istá menšina, ktorá je enormne citlivá na všetky zmeny čohokoľvek a tu sa stalo iba to, že niekto sa ujal ich agendy tak vehementne, a účinne, že väčšine zrušil, či zruší striedanie časov. Výhody uvidíš to prvé leto, keď v druhej polovici augusta už po 19:00 bude tma. zmenu zbadáš aj o týždeň, vtedy sa mení čas. Dnes o 18:30 pôjdeš domov ešte za svetla, podľa oblačnosti bude iba tak akurát šero, budúcu nedeľu o 18:00 bude jednoznačná tma.
 

Si trochu mimo...

U akého podvodníka pracuješ, keď ti za za 8,5 hodín zaplatí 7,5...?? V každej firme na Slovensku ti zaplatia za takúto nočnú o hodinu viac. Keď už nie pre to, že by to chceli, tak pre to, že to nariaďuje zákon...!!
 

 

Mozete prosim konkretizovat ktore denne aktivity myslite. Ano cistenie zubov, alebo sexovanie sa da robit aj ked je vonku tma. Ist s detmi na bicykel, alebo si zabehat to uz je horsie. Alebo zacneme chodit von sportovat s detmi rano o 5,00 a potom sup do skoly?
 

Asi budes

inak vstavat, nechapavy.
 

 

Konkrétne aktivity? Napríklad ak bude trvale zimný čas, deťom začne aj skončí škola a tebe zamestnanie podľa času na hodinkách o hodinu skôr. Obchody aj úrady začnú aj skončia pracovať podľa hodiniek o hodinu skôr. O 5,00 nestihneš žiadne bicyklovanie, iba keby si chodil na bicykli do roboty.

Ak bude trvale letný čas, deťom začne aj skončí škola a tebe zamestnanie podľa času na hodinkách o hodinu neskôr. Obchody aj úrady začnú aj skončia pracovať podľa hodiniek o hodinu neskôr. O 5,00 by si stihol ľubovoľnú činnosť, aj bicyklovanie, ale nebude sa ti chcieť, lebo budeš ospalý. Nebudeš zvyknutý vstávať tak skoro.

V skutočnosti bude všetko v normálnom a rovnakom čase. Iba hodinky budú ukazovať o hodinu viac alebo menej, podľa toho, či prijmeme východoeurópsky/letný alebo stredoeurópsky/zimný čas.
 

 

Dobre by bolo, aby sme sa štáty podľa slnka v rovnakom časovom pásme dohodli rovnako, či prijmeme východoeurópsky/letný alebo stredoeurópsky/zimný čas.

Som presvedčený, že sa nakoniec ujednotia. Zistia, že posúvanie hodiniek na hraniciach je nepraktické a zbytočné.
 

 

Nepochopil si veci.
Pri oboch časoch, škola vždy začína o 8:00, teda píšeš somariny, ak tvrdíš to, že pri zimnom čase začne škola už o 7:00. Jednoducho jedná sa o to, že nakoľko sa hodiny prestavia, tak isté aktivity máš možnosť robiť v letných mesiacoch za svetla. Ak aj v lete bude zimný čas, tak to budeš robiť za tmy, alebo tma ti aktivitám zabráni.

A ak niekto je ranostaj, tak ráno jednoducho vstane v lete, aj v zime o 5:00 a pôjde si pred odchodom do práce zabehať, ak ranostaj nie je, tak ráno behať nepôjde, a bude spať dlhšie.
 

 

Nepochopil si veci.
Ľudia majú tendenciu prispôsobovať aktivity ľudskému biorytmu. Už som to vyššie napísala, že keby nám prikázali, aby bolo ráno o šiestej 22 hodín, tak sa veľmi rýchlo zmení začiatok vyučovania na 24. hodinu. Možno v prvé dni by vyučovanie začínalo o 8 hod. (teraz nám v tom čase hodiny ukazujú 16hod., ak dobre počítam). Ale neudržalo by sa to dlho.
Aj doteraz sa to ukázalo, že so zavedením letného času sa čas rôznych aktivít podľa hodiniek posúva na neskôr. V skutočnosti zostáva podľa slnka v tom istom čase.Čítaj hore v príspevku, že aj TV posunuli začiatok hlavného programu z 19,30 na 20,30. Je to v dôsledku zavedenia letného času - ľudia posúvajú aktivity podľa času na hodinkách na neskôr. Podniky, kde začínali pracovať o 6,30 teraz začínajú o 7,30. Vďaka tzv. letnému času.

Pretože doteraz sa čas posúval, tak to čiastočne obmedzovalo rýchlosť presúvania aktivít. Napríklad škola začína stále o 8,00. Vďaka tomu, že v zime je to v tom istom čase ako predtým a určite aj preto, že sú v lete prázdniny.
Ale keď skončia neustále zmeny času, odstráni sa aj táto brzda. Keby sme prijali trvalý letný čas, uvidel by si, že škola za bude začínať o 9,00.
Môžeš to dobre vidieť na materských škôlkach. Kedysi o 6,00 boli plné detí, ktorých rodičia museli byť o šiestej v práci. Dnes neviem, koľko škôlok je vôbec otvorených pred šiestou hodinou ráno.

Preto som napísala, že je to jedno, či prijmeme trvalý letný alebo trvalý zimný čas. V priebehu niekoľkých rokov bude všetko začínať vtedy, keď začínalo kedysi, pred zavedením posunov času. Len na hodinkách budeme mať o hodinu viac alebo menej, podľa toho, či na nich budeme mať východoeurópsky alebo stredoeurópsky čas.
 

 

Nereagoval som na teba, ale ty si mi odpovedala.
Tak mi túto tvoju vetu prosím pekne, a iste nie iba mne vysvetli polopate, Ja jej nerozumiem, a ak takí ľudia hlasovali za zmenu času, ktorí takto poznajú hodiny a takto argumentujú, tak ani nečudo, že hlasovanie EU dopadlo tak, ako dopadlo.
Inak pripomínam aj to, že 4 miliónov rozhodlo o osudoch celej EU v tejto otázke.

Tak čo si nám chcela povedať v tejto tvojej slávnej vete?
"Ľudia majú tendenciu prispôsobovať aktivity ľudskému biorytmu. Už som to vyššie napísala, že keby nám prikázali, aby bolo ráno o šiestej 22 hodín, tak sa veľmi rýchlo zmení začiatok vyučovania na 24. hodinu. Možno v prvé dni by vyučovanie začínalo o 8 hod. (teraz nám v tom čase hodiny ukazujú 16hod., ak dobre počítam). Ale neudržalo by sa to dlho."

A opäť ja:
Si mimo obrazu aj v tom, že v lete TV preto vysiela večerné filmy miesto zimných 19:30 až okolo 20:30, lebo podľa akože zimného času takto to vychádza jedine správne ohľade biorytmu.
Vieš je to skôr o tom, že keby TV aj v lete začala svoj hlavný večerný programový trhák vysielať o 19:30, tak by ho ľudia nevideli, lebo by ešte boli vonku a venovali sa svojim iným voľnočasovým aktivitám mimo dosah TV prijímačov.
A vôbec, TV nikdy nevysiela podľa ľudského biorytmu, potom by predsa nemali nočné vysielanie, veď vtedy biorytmus predpokladá spánok.
A vôbec, sledovanie TV nie je o potrebách biorytmu, či biorytmom požadovanou činnosťou. Biorytmu je totálne jedno, či v lete po práci o 19:00 ešte za svetla, možno až slnečného svitu si sadneš niekde pod strom vonku v prírode a tam v spoločnosti kamošov, či rodiny počas družnej debaty budeš konzumovať večeru, alebo v obývačke pred televízorom, lebo ťa tma už o 19:00 zahnala domov.
Biorytmus predpokladá jedine to, že po práci máš relax, potom dostatok pokojného spánku, ale je mu jedno, že kde sa nachádza slnko, či mesiac, keď sa ukladáš na spánok, ak si ospalý, ideš spať skôr, ak nie neskôr a ak máš nočnú, tak spať nebudeš a telo sa musí s tým vysporiadať.

A k ranným činnostiam toľko, už som inde napísal, ranné nástupy do práce, či škôl spoločnosť minimálne na komunálnej úrovni vždy bude nejako regulovať, aby sa ranná špička nejako rozložila. Bol by z toho obrovský chaos, keby celá republika nastupovala do práce a škôl v jednom jedinom čase, napr. o 7:00. Teda určovania ranných nástupov vychádzajú aj z potrieb toho, aby nenastal chaos na cestách a v MHD.

Ty o sebe (či o kolegoch?) niekde píšeš, že máš kĺzavú pracovnú dobu, a do práce, ak si dobre pamätám, tak chodíš neskôr, okolo 8:30. Tvoja vec, že končíš potom až o 17:00. Lenže potom ti v lete nie je lepší ten letný čas, aby si si po práci trocha užila slnečného svitu?
A kĺzavú pracovnú dobu môže mať jedine ten, koho práca nenadväzuje na prácu iného, teda napr. je vylúčená v pásovej výrobe, v službách, počínajúc od čašníkov, cez predavačky, divadelných hercov, končiac vodičmi MHD, lebo tam sa prispôsobuješ potrebám klientom, a ani úradník neobjednáva stránku do úradu ráno na 6:00, lebo je ranostajom a rád chodí domov už o 14:00.

Inak už som v rôznych príspevkoch na túto tému napísal maximum, tak z diskusie nateraz odchádzam...
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch. Idu trhať uši. 877
 2. Martin Borguľa: Ceny nehnuteľností stále rastú. Riešením pre ľudí budú štátne nájomné byty 561
 3. Věra Tepličková: Zabudol vôl, že teľaťom bol, alebo keď sa opozíciou v koalícii stáva premiér 357
 4. Věra Tepličková: SMER-SD upozorňuje na údajné praktiky SD a ... nič? 171
 5. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 147
 6. Dušan Koniar: Rekvizitár zo Súmračnej končí ako oponár 126
 7. Jiří Ščobák: Ahoj Igor! Pokud budeš pokračovat s tím, co aktuálně děláš ... 126
 8. Mišo Šesták: Keď urazíte Rusa alkoholom 120
 9. Stop alibizmu: Páni elitní policajti, to vážne vám Fico a Pellegrini nechali zväzovať ruky? 84
 10. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú??? 79

Rebríčky článkov


 1. Marian Letko: Kollár je zrelý buď na uterák, alebo na odvolanie
 2. Jozef Kovalík: Údolie, ktoré dáva nádej
 3. Peter Biščo: Hlas, domestikovaný druh odnože Smeru.
 4. Stanislav Martinčko: Oholil prezident polície Lučanský ministerku vnútra D. Sakovú???
 5. Gabo Németh: Vietor vo vlasoch
 6. Lukáš Baloga: Medzi najzaujímavejšie investície roka 2021 môžu patriť meny, hodnotové akcie a rozvojové
 7. Vladimír Seman: Tiger spod Tatier cerí zuby
 8. Ján Škerko: Som abstinent. A čo teraz?
 9. Ivan Čarnogurský: AKTUÁLNE ZATÝKANIE – dôsledok NEMORÁLNYCH IDEOLOGICKÝCH SPOJENECTIEV
 10. Dušan Seberíni: Kde skladuje Matovič koronavírusy?


Už ste čítali?