Ako rozprávka by to bolo dobré , ak by to bola rozprávka. Robil som inžiniersku činnosť na veľkej stavbe. Nikoho som nezamestnával len koordinoval dodávateľov a riešil problémy. Ako fyzická osoba. Zo stavby som odchádzal ako posledný a vtedy ma prepadli dvaja inšpektori. Keď ma zavolali podpísať zápis bolo v ňom napísané, že si uvedomujem , že som zamestnával nelegálne pracovníkov a zaväzujem sa, že sa to nebude opakovať. Kto svojprávny by také niečo podpísal? Nepodpísal som. A začal ročný kolotoč.
Daj ho sem. Svoje meno a údaje začierni v elektronickej podobe. Detaily úradníkov sú verejné - v pohode môžu ostať. A bude jasné, že si nevymýšľaš - alebo, naopak, fabuluješ jedna radosť.
pekný príbeh až na to, že ste uzavreli zmluvu o dielo a nie pracovnú zmluvu, takže žiadne pokuty od inšpektorátu práce nehrozia.
a chodníky sú v zmysle § 43a ods. 3 Stavebného zákona inžinierske tavby a tie sa do katastra spravidla nezapisujú a teda kataster nemusí byť vždy nápomocný
či je za údržbu chodníka zodpovedný majiteľ chodníka, alebo majiteľ pozemku pod ním? Prípadne majiteľ dlažby? Spravidla je to to isté, ale nemusí to byť tak.
U nás v ulici si niektorí obyvatelia pred svojimi domami nechali urobiť na chodníku (na mestskom pozemku) novú dlažbu, ktorú zaplatili zo svojho. Dlažba je teda ich, je ich aj chodník, aj keď na cudzom pozemku? Alebo sa jedná o neoprávnené zasahovanie do obecného majetku a chodník tak neprestáva byť mestský? Kto je potom zodpovedný za úraz na takomto chodníku?
chodník je stavba, a jej vlastníctvo je oddelené do vlastníctva pozemku bez ohľadu či je postavený na cudzom pozemku. Mimochodom mestá aj dnes majú miestne komunikácie a chodníky často na cudzích pozemkoch, majú k ním (pozemkom) zákonné právo zodpovedajúce vecnému bremenu.
k tej veci so svojpomocnou opravou by som povedal, že zodpovedať budú vlastníci tej dlažby, vlastne už nového chodníka, ale to je len môj odhad bližšie som sa na to nepozrel.
Chodec spadne na chodniku, ktory je na pozemku, ktory patri vlastníkom bytov v bytovom dome. Zranil sa na mieste kde nemal co robit - ide predsa o neopravneny vstup na cudzi pozemok.
Ak ste majitelom pozemka, chodnika, parkoviska a podobne, tak mate dve možnosti. 1. Oplotit si ho a zamedzit vstupom cudzich osob a platiť dan z nehnutelnosti v danej kategorii 2. Nechat ho volne prístupný a starať sa on (vela krat je to aj tarcha v katastri). Napriklad takto funguju nakune centra, alebo aj nova vystavba ulic atd. . Perfektny priklad neznalosti su dopravne znacky parkovisko - reserve s dodatkovou tabulkov sukromny pozemok. Ta dodatkova tabulka ma iba informacny vyznam o majitelovi, ale nezakazuje nikomu tam parkovat. Cize zmyslu plne by bolo reserve pre podla pokynov vlastnika xy. respektive ako to maju obchody za ucekom nakupu od do.
Ako je to napr. so znackou Reserve a dodatkovou tabulou Mestsky urad. Pani na vratnici na mna vzdy vybehne, ze to je len pre zamestnancov a ja ju vzdy ignorujem, ze nech si to daju na znacku. Ked je to raz pre MsU a idem na MsU, tak tam proste zaparkujem.
Po precitani vasho clanku som na rozpakoch, pan Drahovsky. Mal som za to, ze "doteraz" za odpratavanie snehu (a cisty chodnik vseobecne) bol zodpovedny majitel nehnutelnutelnosti. A ze od maja, po prijati novely, je za odpratavanie snehu zodpovedna vyhradne obec a to bez vynimiek - ci sa jedna o obecny pozemok pod chodnikom, alebo ma pozemok ineho majitela. Asi som to zle zachytil v radii/televizore? Dakujem za vysvetlenie.
Bohužial v mediach, to zle vysvetluju, lebo si myslia, že chodniky vlastní len obec a nikto iný. . Napríklad taký Avion, alebo Eurovea atd, alebo aj Slovnaft vlastní aj chodniky okolo stavieb a musi zabezpečit zimnu udrzbu. To iste je pri novych uliciach, ktore su v bezpodielovom vlastnictve majitelov domov. . Cestný zákon hovori, že o cestu, vozovku + chodnik atd. sa stará vlastník. Ak je vlastníkom obec, tak sa stara obec, ale je vlastníkom niekto iný, tak on.
aké možnosti molocha byrokracie číhajú na občana. Človek aby sa bál, či akýsi veledôležitý úrad nespácha samostatný zákon na pravú a samostatný na ľavú električkovú koľajnicu.
nerozumiet tomu, preco ste sa obavali pokuty? - je jeden ochotny clovek, ktory z vlastnej vole odhadze sneh z cesty. a vy uplne dobrovolne z vlastnej vole date cloveku len tak 5 eur, z hecu ... aka zmluva? to uz na kazdy prd potrebujeme zmluvy? napriklad ja som takto par mesiacov byval "zadarmo" u stryka mojej zeny. keby dosla nejaka uchylna kontrola tak co moze? stryko z cisteho altruizmu mi poskytol byvanie uplne zadarmo. ... a ja som mu dakedy dal uplne dobrovolne peniaze. len tak ... z nicoho nic. a perfidnemu statnemu aparatu do toho nic nie je.
Keď ma zavolali podpísať zápis bolo v ňom napísané, že si uvedomujem , že som zamestnával nelegálne pracovníkov a zaväzujem sa, že sa to nebude opakovať. Kto svojprávny by také niečo podpísal? Nepodpísal som. A začal ročný kolotoč.